soužití pálivých a nepálivých paprik

Ptejte se na dotazy ohledně rostlin a plodů
karri
Nový člen
Příspěvky: 9
Registrován: 23 úno 2016 21:37
Reputace: 0
Obrázky: 0

soužití pálivých a nepálivých paprik

Příspěvekod karri » 23 úno 2016 21:42

Ahoj, poprvé letos se chystám ven hodit nějaké pálivé papričky a hned jsem narazil na to, že mě nanželka nechce pustit do skleníku s tím, že by mohly pálit i ty běžně nepálivé. Může na tom být něco pravdy? Četl jsem zde cosi o křízení a že to má vlil až v následující generaci, tak bych jí rád udolal argumenty zkušenejších kolegů... Jsem smířený s tím, že si na to postavím extra skleníček, ale kdybych nemusel, byl bych radši :)

Uživatelský avatar
OMO
Stálý člen
Příspěvky: 2195
Registrován: 03 říj 2012 19:03
Reputace: 3021
Obrázky: 0
Bydliště: Uh. Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: soužití pálivých a nepálivých paprik

Příspěvekod OMO » 23 úno 2016 22:06

Žádný strach, oprc by se projevil až další rok. Klidně to namíchej.
Life Is Too Short for Mild Hot Sauce

Uživatelský avatar
Vasjis
Stálý člen
Příspěvky: 1333
Registrován: 26 úno 2015 08:21
Reputace: 490
Obrázky: 0
Bydliště: České Budějovice

Re: soužití pálivých a nepálivých paprik

Příspěvekod Vasjis » 23 úno 2016 22:13

jak říkáOMO

karri
Nový člen
Příspěvky: 9
Registrován: 23 úno 2016 21:37
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: soužití pálivých a nepálivých paprik

Příspěvekod karri » 24 úno 2016 08:22

A jak se to tedy stane, že běžně nepálivý druh papriky má plody, co pálí? - Ne vždy se to hodí... Když jsem ještě bydlel u rodičů tak se nám to občas stávalo. Měl jsem podezření na špatnou zálivku - tedy alespoň se to tradovalo...

Uživatelský avatar
n0win0u
Stálý člen
Příspěvky: 91
Registrován: 20 led 2016 16:35
Reputace: 14
Obrázky: 0
Bydliště: Zilina

Re: soužití pálivých a nepálivých paprik

Příspěvekod n0win0u » 24 úno 2016 08:27

predpokladam, ze bezne nepalivy druh to uz nebol, bud to bola prva generacia nejakeho stiplaveho hybrida alebo uplne ine semienko ako si si myslel. ale radsej by som to nechal na odbornikov :)

Uživatelský avatar
lobo
Stálý člen
Příspěvky: 2156
Registrován: 30 srp 2013 19:52
Reputace: 2160
Obrázky: 0

Re: soužití pálivých a nepálivých paprik

Příspěvekod lobo » 24 úno 2016 09:14

Zalivkou rozhodně neudělaš ze sladký papriky palivou papriku ani kdyby jsi to zaleval Napalmem. To je věc genetiky. Nevim odkud bereš semínka na sladký papriky ale pokud je kupujes v hobbymarketech jako většina lidí tak tam se prodávají dost často Hybridy F1 a z toho ti může vyrůst cokoliv, tzn že jeden plod pálí a druhej ne, nebo rozdílná barva plodu na jedné rostline atd... Jinak se to může statí u ustalenych odrůd paprik. Protože každá odrůda má svoje rodiče a ty zase svoje takže se klidně můžou projevit geny rodičů pět let do zadu. Je to složité na vysvětlení. A jinak klidně můžeš pěstovat sladký s chilli dohromady na jednom místě.Ty sladký papriky budou prostě sladký a hotovo. Semínka v těch sladkych paprikach taky nebudou paliva ale už můžou nést hybridní genetickou informaci a příští rok z nich skutečně mohou vyrůst už jiné palive druhy

Uživatelský avatar
lobo
Stálý člen
Příspěvky: 2156
Registrován: 30 srp 2013 19:52
Reputace: 2160
Obrázky: 0

Re: soužití pálivých a nepálivých paprik

Příspěvekod lobo » 24 úno 2016 09:34

Jinak nevim jaké odrůdy máš v úmyslu pěstovat, protože většina chilli se dá velice úspěšně pěstovat i venku bud v záhonu nebo v plastových kyblích či květnících.

Minulou sezonu jsem měl 100 kytek všech možných odrůd takže jsem měl většinu v záhoně páč ve folivníku jsem měl hlavně okurky hadovky a sladké papriky ale také jsem tam měl chilli. A kupovidu to byl výborný tah, vzhledem k tomu jaké bylili minulé léto tropické vedra tak se kytkám v záhoně dařilo nesrovnatelně lépe než tem ve folivníku, Protože kdžy máš na sluníčku 38 stupnů tak ve foliovníku máš skoro 50 stupňů a můžeš větrat jak chceš ale tyto vysoké teploty způsobí to že rostlinám budou mohutně opadávat květy jelikož se spálí pyl v květu a nedojde k přeměně na plod.
Takže doporučuji dát i něco ven, je tam lepší cyrkulace vzduchu i když jsou ty nesnesitelná vedra, jedno mínus to má ato že se to venku musí mnohem častěji zalévat než ve folivníku což je logické ale jak říkám pěstování chilli venku není problém.
viz moje foto :

26158
26160
26164
26815

Uživatelský avatar
OMO
Stálý člen
Příspěvky: 2195
Registrován: 03 říj 2012 19:03
Reputace: 3021
Obrázky: 0
Bydliště: Uh. Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: soužití pálivých a nepálivých paprik

Příspěvekod OMO » 24 úno 2016 10:43

Pokud pálí sladké papriky, tak je na vině výrobce semen. Jak píše Lobo, ze sladkých pálivé neuděláš, ani když jim budeš pouštět "Red Hot Chili Peppers". Kup si kápii v supermarketu a z toho zasaď semínka, ty pálit nebudou.
Life Is Too Short for Mild Hot Sauce


Zpět na „Otázky týkající se rostlin a plodů“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů