Kompost jinak - Vermikomposter

Hnojení paprik
JuraS.
Stálý člen
Příspěvky: 240
Registrován: 18 lis 2013 13:39
Reputace: 1
Obrázky: 0
Bydliště: Praha - Žižkov
Kontaktovat uživatele:

Kompost jinak - Vermikomposter

Příspěvekod JuraS. » 08 zář 2014 09:16

Kompostování a kompost jako základní výživa při pěstování rostlin není tak staré jak si můžete myslet. V Česku se objevilo +-autobus v minulém století a do masového povědomí se dostalo s potřebou zvýšení výnosů na nově zakládaných JZD. Klasické navršení rostlinných zbytků na hromadu se postupně vyvíjelo do polootevřených prostor kde rostlinné zbytky bylyčástečně uzavřeny. To ale nechci rozebírat,.

Poslední, ne novou metodou kompostování je kompostování s urychlením hnojních žížal "vermi". Tyto dokáží velmi rychle rozložit rostlinné zbytky na kompost a "čaj". Kompost je to co projde jejich zažívacím traktem a je obohaceno o enzymy které žížaly potřebují k tomu aby rostliny rozložily. "Čaj" je pak tekutina která je součástí kompostu, kterou lze ale ve speciálním kompostéru zachytávat. Specialita kompostérů ve kterých se kompostuje žížalami je v tom, že mají pevné, nepropustné strany a dno je děrované, zakryté netkanou textilií a nebo jemnou sítí kterou protéká "čaj" do sběrné nádoby.
Podle odborných výzkumů je vermikompost a vermičaj hnojivem budoucnosti a i pro likvidaci jiných zbytků. Hnojní žížaly dokáží zlikvidovat velmi rychle psí exkrementy a to tak, že z nich vyrobí "čaj" který se pak prodává v malých lahvičkách s barevným obalem a cenou ze které slzí. Hnojní žížaly pak dokáží velmi rychle a biologicky zlikvidovat i lidské exkrementy (hovna ne chcánky, ne bělené x vrstvé papíry) . Podle výzkumů které probíhají když se oddělí moč od howna a papíry na vytření jsou biologicky odbouratelné dokáží hnojní žížaly efektivně, velmi rychle rozložit lidské howno na super velmi kvalitní vermičaj. Je to dáno tím co lidé jedí. Je to mnohem více druhové než listy od jedné rostliny, než bobky od králíka, než lejno od krávy, než lejno od psa. Pro hnojní žížaly jsou exkrementy tak lákavé, že je ověřeno, že míchat v jednom kompostéru bobky od domácího králíka a nebo lejno od psa s rostlinnými zbytky způsobí, že žížaly budou požírat jen ty exkrementy a na rostliny se vykašlou.
Vermikompostér lze udělat doma, já jeden vyráběl v zimě ale nelíbil se mi výsledek z IKEA krabic a tak jsem raději investoval peníze (stálo to víc jak 2.000,-) do profi řešení s © a patenty. Mám od prosince doma vermihut a to de fakto v obývacím pokoji. Nic není cítit. Primárně mi jde o "čaj" a toho mám už více jak 4 litry. Je to silný koncentrát. Výhoda tohoto kompostování, z mého pohledu, je v tom, že nevyhazuji odkrojky zeleniny a ovoce do koše s odpadky kde by to hnilo ale dám to žížalám. Už mě napadla i jedna vychatávka kterou musím nejprve dotáhnout do konce. pro příští sezonu pak bude připraven i homemade vermikompostér zapojený kontinuálně do hydroponického sytému.
Budete li potřebovat poradit, rád se podělím o znalosti a zkušenosti.

A trocha odborných informací. http://www.caoh.cz/odborne-clanky-a-akt ... zizal.html" onclick="window.open(this.href);return false;

zodyac
Stálý člen
Příspěvky: 145
Registrován: 05 čer 2011 11:42
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Kompost jinak - Vermikomposter

Příspěvekod zodyac » 14 zář 2014 10:53

:tiphat: Vyborny clanok akurat som nad tym vcera rozmyslal ze co tak si dat domov zizaliu farmu.Ako si to nakoniec vyriesil s tym pribytkom pre nich?Kazdopadne dakujeme za pekny clanok :thanx:

zodyac
Stálý člen
Příspěvky: 145
Registrován: 05 čer 2011 11:42
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Kompost jinak - Vermikomposter

Příspěvekod zodyac » 16 zář 2014 17:12

Tak ked uz sme pri vermikompostovani rad by som sem hodil tento skvely link na youtube.Je to cast zamerana na vyrobu tzv kompostoveho caju (nie iba vyluh konecneho vermikompostu), ktory vraj je jedno z najucinnejsich organickych hnojiv.Je ale potrebna znalost anglickeho jazyka nakolko je american:) ale postupom casu si pridava anglicke titulky ktore vam potom youtube prelozi takze netreba zufat.Pokusim sa vypichnut aspon nejake zakladne veci.Takze idealny kompostovy caj by sa mal skladat z dvoch casti a to z bakterialnej a mykotickej(huby), pricom John(ten chlapik z videa) vravi ze asi to najlepsie co videl bolo hnojivo z mykotickym zakladom-drevo preslo prirodzenym procesom hnitia a drevo a jeho stiepky napomahaju vzniku hub prospesnych pre rastliny.S tymto cajom sa da experimentovat az do zblbnutia a pri spravnom recepte je to tip-top kompletne hnojivo pre vase rastlinky :foods: Pridavaju sa rozne prisady ako kamenny prach alebo u nas dolomiticky vapenec, rozne mucky, nesirova melasa na vyzivu bakterii a dreveny popol alebo drevo skompostovane na vyzivu hub a spolu s kompostom vytvaraju klasicke NPK hnojivo+mineraly+stopove prvky+huminove a fulvinove kyseliny+ rozne enzymi+ bakterie a huby prospesne pre rastliny.Konkretny navod ale este neviem kedze som si to zacal len nedavno studovat :) ale kazdopadne by som odporucal prezriet si cely kanal toho Johna ma tam super videa o pestovani roznych metodach systemoch ma rozne navody atd atd.. Dufam ze som pomohol :tiphat:
https://www.youtube.com/watch?v=WaelExJ ... km0YPb8pSw" onclick="window.open(this.href);return false;


Zpět na „Hnojení chilli paprik“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 hostů