Choroba / škůdec ?

Choroby rostlin paprik, škůdci, identifikace, likvidace!
Wakovlk
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: 18 zář 2019 20:03
Reputace: 0
Obrázky: 0

Choroba / škůdec ?

Příspěvekod Wakovlk » 04 zář 2022 18:23

Potřeboval bych poradit.
Rostlina Carolina Reaper: Do začátku července hezky venku prospívala (nehnojená, čerstvý vzduch, žádný skleník). Před dovolenou jsem ji dal za okno, aby ji horko po týdnu venku nevysušilo, ale když jsem se vrátil, květy a horní část stonku sežehnuté sluncem (moje blbost).

Od té doby je na tom špatně.
Stonek v místech jakoby spálený - černý, to co bylo nad jsem zastřihl.
Vyrostly nové listy, ale jen malé a skrčené jakoby po mšicích, ale po těch není památky - nikdy je neměla (viz foto).
Taky ztratila docela dost listů a padají pořád. Některé bez příčiny zdravě vypadající, jiné jakoby přes noc seschly na stopce listu.

Zkoušel jsem nezalévat, přesadit do většího květináče a suššího substrátu, prohledal spodek všech listů jestli tam není nežádoucí hmyz, hnojil jsem (Profík - Hnojivo na chilli a papriky).

Co by mohlo být špatně? Plíseň? Více kombinací?

Děkuji za reakce.

8018180180801798017880177

Uživatelský avatar
Erben61
Stálý člen
Příspěvky: 2405
Registrován: 12 zář 2014 16:32
Reputace: 5228
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň

Re: Choroba / škůdec ?

Příspěvekod Erben61 » 05 zář 2022 12:22

Zdar. V tuto chvíli bych ji nechal potrápit zda to nedá ale spíš bych ji hodil do kopru. Letošní sezonu plodit nebude to je jistý. Ono je to složitý někdy kytky dají různý pohromy, od krup, přes přeschnutí (dovolené) tak i různý mšice ap. s překvapivou lehkostí se zregenerují a prospívají. Někdy se to táhne, pak to dají a někdy se trápí, tak že to nemá cenu prodlužovat třeba přezimováním. Udělal jsi asi všechno, přesadit do dobrýho supstrátu pomůže vždycky, tedy při správným přesazení , otázka je jakej je dobrej substrát to je otázka za milion. Substráty to byla otázka na několik stránek textu. Je to na tobě, někdy pomůže u kytky o kterou bych zvlášt stál radikální řez, nechat kus kmínku a doufat že znovu obroste. Ale je září ! Takže tolik moje zamyšlení, je to na tobě. :wave: :tiphat:
Erben 61 - 2016
Erben 2017 Open
Erbovo pokročilé chillenství 2018
,, Když Tě nikdo nepochválí musíš si poklepat na rameno sám.´´

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5414
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9082
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Choroba / škůdec ?

Příspěvekod Tea Racer » 05 zář 2022 16:33

HLavně je třeba řez na vyzrálých větvích zamazat, jinak ti prosychá celá rostlina. Zastřihni do živého a zamaž to. V tomto stavu nehnoj, uvidíš co se stane dál.

vsezved
Stálý člen
Příspěvky: 781
Registrován: 09 pro 2019 22:24
Reputace: 2386
Obrázky: 0
Bydliště: Stod

Re: Choroba / škůdec ?

Příspěvekod vsezved » 05 zář 2022 18:50

Tea Racer píše:
05 zář 2022 16:33
HLavně je třeba řez na vyzrálých větvích zamazat,....
Děkuji za doporučení, třeba se s touto informací posunu o krok dále. Jedu to všechno na :punk: a trocha osvěty jak jít zdárnému konci naproti neuškodí. Letos o 14 denní dovolené jsem nominoval kolegu jako zalévače a přez víkend se mu to úplně nepovedlo. Předpokládal jsem, že to kytka ještě rozchodí, ale po příchodu isem likvidoval housenky a jednu jsem přehlédl. No a další víkend byl už konec. Jen jsem nechal na usychající kytce ještě dozrát plody. Vody dostatek, ale jen to schlo.
(Prosím komentáře do sz, nebo do mého vlákna (s odkazem), ať to tu neplevelíme.)
Každý máme svoji úchylku. Život je otázkou priorit.

Wakovlk
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: 18 zář 2019 20:03
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Choroba / škůdec ?

Příspěvekod Wakovlk » 05 zář 2022 20:55

“HLavně je třeba řez na vyzrálých větvích zamazat,.. “

Čím zamazat? Napadá mě akorát štěpařský vosk.
Každopádně dobré doporučení, použiju i u jiných druhů rostlin.

Díky za reakce

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5414
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9082
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Choroba / škůdec ?

Příspěvekod Tea Racer » 05 zář 2022 21:07

Wakovlk píše:
05 zář 2022 20:55
“HLavně je třeba řez na vyzrálých větvích zamazat,.. “

Čím zamazat? Napadá mě akorát štěpařský vosk.
Každopádně dobré doporučení, použiju i u jiných druhů rostlin.

Díky za reakce
Štěpařský vosk, latex, stromový balzám....cokoliv, aby to neprosychalo a nebylo náchylné na zanesení nějaké plísně nebo virové choroby.

Uživatelský avatar
radkiii
Stálý člen
Příspěvky: 225
Registrován: 30 led 2019 23:04
Reputace: 363
Obrázky: 0
Bydliště: Uherský Brod, 251 m n.m.

Re: Choroba / škůdec ?

Příspěvekod radkiii » 05 zář 2022 22:39

Tak súhlasím s Erbom, v tomto stave a v září mi akákoľvek snaha o záchranu a ešte riešiť nejaké mazanie (a nebodaj by si to ešte išiel kupovať, ak to nemáš doma) príde ako totálna strata času. Buď prežije alebo nie, ak nie, o 4 mesiace od semienka a na pohodu.

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3570
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3819
Obrázky: 0

Re: Choroba / škůdec ?

Příspěvekod MartinS » 06 zář 2022 11:12

Loni jsem vsechno zarezane zamazal steparskym voskem, stonky zcernaly stejne. Vypadalo to hnusne.
Tedy ted myslim prorezany ker pri prezimovani. Pres sezonu nic nerezu, jen ohybam.

Skoro je lepsi je seriznout a nechat prirozene vyschnout(mozna az pak by melo smysl je "zalepit" voskem).
Roky jsem jen serezal a neresil, nechal to prirozene vyschnout k vetsinou prvnimu koleni.

Tahle kytka se probere, klidne bych ji zbavil vseho, nechal jen 20cm stonek a ona obroste. Muze se prezimovat a zaplodi pristi rok.


Zpět na „Choroby a škůdci chilli paprik“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 hostů