Mšice

Choroby rostlin paprik, škůdci, identifikace, likvidace!
Uživatelský avatar
JanaK
Stálý člen
Příspěvky: 227
Registrován: 02 srp 2018 08:41
Reputace: 652
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov

Re: Mšice

Příspěvekod JanaK » 05 dub 2024 09:58

Ahoj, usadily se mi na kytkách v pracovně mšice - občas je ručně oberu ale nestačí to, tak jsem rostlinky párkrát osprchovala ale mám pocit, že jsem ty potvory akorát spláchla do substrátu odkud se snadno vrací. Pořídila jsem si teda NeemAzal a řeším jak to technnicky provést - těch kytek v pracovně je jen pár.

Stačí namíchat a stříknout ručním rozprašovačem nebo to dát raději do 2 litrového tlakového postřikovače ?
Jak tu mastnotu pak vymyju?
Kam to vyplachování vylívat?
Je potřeba po čase ty ošetřené kytky opláchnout vodou?

Mám velmi špatnou zkušenost před lety s olejovým postřikem na pokojovkách tak se raději ptám než se do toho pustím.
Díky předem za každou radu a zkušenost.

Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 351
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 1025
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Mšice

Příspěvekod Mikymoto » 05 dub 2024 10:29

Nemám zkušenost s NeemAzal, ale pokud jsem aplikoval postřik interiérových kytek, tak jsem to vždy dělal ve vaně malým ručním rozprašovačem (schraňuju u manželky vypotřebované rozprašovače desinfekce Sava) - pak není problém to co proletí kolem kytek opláchnout horkou vodou se saponátem.

Na sprchování celé kytky ve vaně používám límec z tetrapaku (mlíko, džusy). Odstřihnu vrch a dno tetrapaku tak, aby se dal po prostřihnutí stěny rozbalit na "desku". U té pak prostřihnu ze strany do středu kousek a nůžkama vykroužím dírku pro stonek - co nejmenší, aby stonek byl fakt natěsno. Celou tuhle desku pak natlačím nad substrát do květináče, aby doléhal po celé ploše. Pak není problém kytku položit na bok ve vaně a sprchovat ji - ta deska zajistí, že se substrát nevysype k květináče do vany. Něco málo vody sice nacáká škvírama kolem do květináče, ale rozhodně to nevypláchne substrát ven. Výhodou je mít vše v jedné velikosti květináče - pak Ti stačí vystřihnout jen jednu velikost desky a přehazovat ji mezi květináči při sprchování. Opláchnout mastnotu, nebo mšice pak není takový problém.

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5423
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9103
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Mšice

Příspěvekod Tea Racer » 06 dub 2024 08:44

Já ho používám i doma, je lepší dát do postriku pár kapek smáčedla (hodne se to doporučuje), Silwet, nebo i Jar. Mastnota tam není taková jak u tech levných prostredků, vůbec nevadí, vše se vstrebá, je to prirodní ne žádná rafináda. Jde o to, že musíš po cca týdnu postříkat podruhé, protože se musí zničit i stadia škůdce, co se jeste v dobe prvniho postriku nenarodila. Nespotrebované liji do substrátu, postrikat i substrát, zmizi ti treba smutnice.

JukliceCZ
Nový člen
Příspěvky: 28
Registrován: 05 dub 2022 13:39
Reputace: 10
Obrázky: 0

Re: Mšice

Příspěvekod JukliceCZ » 09 dub 2024 11:02

Tea Racer píše:
06 dub 2024 08:44
Já ho používám i doma, je lepší dát do postriku pár kapek smáčedla (hodne se to doporučuje), Silwet, nebo i Jar. Mastnota tam není taková jak u tech levných prostredků, vůbec nevadí, vše se vstrebá, je to prirodní ne žádná rafináda. Jde o to, že musíš po cca týdnu postříkat podruhé, protože se musí zničit i stadia škůdce, co se jeste v dobe prvniho postriku nenarodila. Nespotrebované liji do substrátu, postrikat i substrát, zmizi ti treba smutnice.
Je lepší ho pužít preventivně třeba i na menších rostlinkách, nebo až při napadení?
Je možné, že by se po následných dvou aplikacích ještě vrátily, nebo je to po té jedné serii vyřešené na celou sezonu?
Ptám se protože mám konkrétně zkušenosti třeba s mospilanem, který ač by měl být systémový tak mě mšic "na dobro stejně nezbavil".

Antonín
Nový člen
Příspěvky: 38
Registrován: 29 úno 2024 19:33
Reputace: 53
Obrázky: 0

Re: Mšice

Příspěvekod Antonín » 09 dub 2024 11:30

Já používám SUBSTRAL CAREO ULTRA. Loni mi v červnu mšise provedly invazi a po druhém postřiku podle návodu k ředění byl do konce sezony pokoj. Je to tekuté tak se to i celkem dobře odměřuje stříkačkou.

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5423
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9103
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Mšice

Příspěvekod Tea Racer » 10 dub 2024 21:44

JukliceCZ píše:
09 dub 2024 11:02
Tea Racer píše:
06 dub 2024 08:44
Já ho používám i doma, je lepší dát do postriku pár kapek smáčedla (hodne se to doporučuje), Silwet, nebo i Jar. Mastnota tam není taková jak u tech levných prostredků, vůbec nevadí, vše se vstrebá, je to prirodní ne žádná rafináda. Jde o to, že musíš po cca týdnu postříkat podruhé, protože se musí zničit i stadia škůdce, co se jeste v dobe prvniho postriku nenarodila. Nespotrebované liji do substrátu, postrikat i substrát, zmizi ti treba smutnice.
Je lepší ho pužít preventivně třeba i na menších rostlinkách, nebo až při napadení?
Je možné, že by se po následných dvou aplikacích ještě vrátily, nebo je to po té jedné serii vyřešené na celou sezonu?
Ptám se protože mám konkrétně zkušenosti třeba s mospilanem, který ač by měl být systémový tak mě mšic "na dobro stejně nezbavil".
Pokud chytneš mšice třeba měsíc po aplikaci, tak je to zbrzdí, ale pochpitelně se pak rozmnoží. Pár lidí co znám, dělají postřik v květnu, pak po týdnu. Potom v červenci a zase po týdnu a říkají, že jsou po celý rok bez mšic a nebojí se papričky jíst... někdo čeka až se to přemnoží a pak musi použít tvrdou chemii, asi to je případ od případu no. Pokud máš mšice na více rostlinách, je skoro jisté, že jsou rozlezlé všude a postříkal bych vše.


Zpět na „Choroby a škůdci chilli paprik“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů