co teď?

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
Chilli_noob
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: 12 bře 2021 10:24
Reputace: 0
Obrázky: 0

co teď?

Příspěvekod Chilli_noob » 12 bře 2021 10:36

Ahoj,
letos začínám s pěstováním chilli, nějaké zkušenosti mám se zeleninou a bylinkami, ale s chilli jen co jsem si letos načetl. Zasadil jsem cca před třemi týdny habanero mustard+chocolate a ještě mushroom chilli. Ale teď jsem ve fázi kdy nevím jak dál. Rostlinky mi vyklíčily, ale trochu podle mě nitkovatí, nemám na ně lampu a snažím se jim poskytovat co nejvíce světla dokážu, ale i tak. Navíc minulý týden jsem je trochu poškodil přímým sluncem přes okno (viz fotky) kdy k poškození stačilo doslova dvacet minut za oknem bez víka pařeniště. To je další věc, bez víka pařeniště mi zatím strašně rychle uvadají, ale některé už jsou moc vysoké na víko, tak ho podkládám. No a teď nevím co dál. Jestli mám vyšší sazeničky přesadit do nového a trochu hlouběji, nebo jestli mám ještě počkat, nějakou formou přihnojit. Odkrýt víko? Na různých stránkách různé rady a nevím co si vybrat, zvlášť když je mám trochu poškozené. Prý už nepotřebují tak vysokou teplotu, ale pro další růst spíš okolo 20C? Pro další přesazování mám připravěný opět rašelinový květináč, tentokrát větší, je to vhodné řešení? Nebude potom mít rostlina moc práce s dalším prorůstáním do stěn květináče? Poslední přesazení pak plánuji do velkého květináče nebo do země venku až přijde čas.... Díky za rady a tipy.

P.S. možná blbý dotaz, mám ale aktuálně velkou zásobu čerstvého substrátu pro bylinky, může posloužit na další přesazení nebo je potřeba na rajčata a papriky - liši se složením moc? Je potřeba ho opět "péct" v troubě?

Odkaz na nahrané obrázky sazenic (nefunguje mi vložení z galerie)

https://ibb.co/mqc17xh
https://ibb.co/1Zd8jxd

Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Re: co teď?

Příspěvekod Lexter » 12 bře 2021 10:40

Chilli_noob píše:
12 bře 2021 10:36
Ahoj, letos začínám s pěstováním chilli...

Ahoj.

1) Pečení substrátu dává smysl u sázení. Semínka mohou být háklivá. Větším rostlinkám je to víceméně putna.
2) Ano, substrát pro rajčata a papriky se liší od bylinkového. Samozřejmě záleží na výrobci, ale obecně je specifický substrát lepší volba.
3) Jo, trošku se ti táhnou, ale nijak extrémně. Ony, jak jim narostou pořádné pravé lístky tak s vytahováním přestanou. To jen ti prckové mají malou plochu listů a moc si toho nepochytaj. Podle mě je máš úplně v pohodě. Při přesazování je utopíš až po lístky. ;)
4) Přesazoval bych je do většího až když kořínky zhusta prorostou tím rašeliňákem. Je docela dobře možné, že to v nich zvládnou až do finálního přesazení. Takové experty tu máme taky. :)

Dotaz. V jakém substrátu je máš teď? Na výsevní to fakt nevypadá. Je ohromně hrubý. Myslím, že i to může být příčina problémů.
Mrňata chtějí to svoje.
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This

Chilli_noob
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: 12 bře 2021 10:24
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: co teď?

Příspěvekod Chilli_noob » 12 bře 2021 10:52

Ahoj, sadil jsem je do substratu co jsem koupil pres semena.cz, "Speciální substrát pro rajčata, papriky, chilli - substrát - 200 g". ten jsem predtim i upekl....taky mi prisel trochu hrubý, teď zpetně jak nad tím přemýšlím to asi nebyla dobrá volba na výsev....mám s tím teď ještě něco dělat?

díky za tipy a za ujištění že to s nima není zatím tak špatný :)

Uživatelský avatar
Praha
Moderátor
Příspěvky: 486
Registrován: 05 srp 2015 10:50
Reputace: 1014
Obrázky: 0
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: co teď?

Příspěvekod Praha » 12 bře 2021 10:54

To vadnutí je způsobeno náhlou změnou vlhkosti.Taky jsem měl takový problém. Dnes už jedu bez pařníku. Stačí teplo, světlo a nepřemokřovat. Jinak až budeš přesazovat, tak je dej do zeminy až po děložní lístky.Kytky si z boku pustí nové kořínky a budou mít bohatší kořenový systém

Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Re: co teď?

Příspěvekod Lexter » 12 bře 2021 10:56

Chilli_noob píše:
12 bře 2021 10:52
Ahoj, sadil jsem je do substratu co jsem koupil pres semena.cz, "Speciální substrát pro rajčata, papriky, chilli - substrát - 200 g". ten jsem predtim i upekl....taky mi prisel trochu hrubý, teď zpetně jak nad tím přemýšlím to asi nebyla dobrá volba na výsev....mám s tím teď ještě něco dělat?
díky za tipy a za ujištění že to s nima není zatím tak špatný :)

Zatím bych je nechal a na to sluníčko za oknem jak děláš je zvykal pomaleji. Pro příště se tu na sázení používá zlatý standard: http://www.forestina.cz/produkt/supresi ... -vysev-257
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This

Chilli_noob
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: 12 bře 2021 10:24
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: co teď?

Příspěvekod Chilli_noob » 12 bře 2021 11:08

ok, díky všem za odpovědi :)


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů