Řízkování rostlin chilli paprik

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
Uživatelský avatar
Seminka-chilli.cz
Mr. Chilli Approved
Příspěvky: 1203
Registrován: 26 úno 2010 15:42
Reputace: 45
Obrázky: 0
Bydliště: Krakonošovo
Kontaktovat uživatele:

Řízkování rostlin chilli paprik

Příspěvekod Seminka-chilli.cz » 16 pro 2010 15:54

Řízkování chilli paprik je stejné jako u ostatních rostlin. Záleží na médiu, ve kterém budete chtít rostlinu chilli zakořenit a jaký použijete kořenový stimulátor.

Pomůcky

Rašelinové Jiffy
5098
5097



Rockwolové kostky z křemičité vaty
5100
5099


Kořenové stimulátory

Osvědčený Stimulax I
5101
  • Stimulax II a III už tak účinný nejsou
  • Ostatní stimulátory nedoporučuji
Další pomůcky
  • Žiletka, skalpel, ostrý nůž
  • Průhlednou nádobu, mini pařeniště

    Obrázek
Postup
  • Namočíme rašelinovou tabletu nebo rockwool do vody.
  • Lehce vymáčkáme přebytečnou vodu, rockwolové kostky ani řašelinové tablety jiffy by neměly být příliš přemokřené (hůře koření).
  • Řízkujeme stonky nezdřevnatělých částí rostlin, minimálně se dvěma páry listů. Řízek by měl být dlouhý 10 - 15 cm a jeho konec šikmo seříznutý.
  • Konec vložíme do práškového Stimulaxu I a poté do média (Rokcwoolu, rašelinových tablet, hlíny).
  • Uložíme do pařníku a dáme nejlépe pod umělé osvětlení - zářivku s periodou svícení 18/6 (světla/tmy) nebo na okno.
  • Teplota by neměla klesnout pod 20°C, optimální je kolem 22°C - 25°C a 100% vzdušné vlhkosti.
Řízkování provádíme v závislosti na výsadbě rostlin. Vzhledem k tomu, že vyséváme papričky na přelomu února/března, musíme počítat s minimální dobou 2 - 3 týdnů na zakořenění a dalším prokořeňováním v květináči. Týden zakořeněné rostliny přesazovat v období přesazování předrostlých rostlin nedoporučuji.

Mirek
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: 10 úno 2011 10:44
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Řízkování rostlin chilli paprik

Příspěvekod Mirek » 10 úno 2011 15:58

Můžu z vlastní zkušenosti říct, že není třeba kořenového stimulátoru, ale něco na pořádnou trpělivost :joint: , já zkoušel řízkování v rockwoolu a v pořádku do 30 + - dnů

Uživatelský avatar
Onyx
Nový člen
Příspěvky: 43
Registrován: 23 úno 2011 22:27
Reputace: 1
Obrázky: 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Řízkování rostlin chilli paprik

Příspěvekod Onyx » 23 úno 2011 22:32

Ahoj lidičky,
chci se zeptat zda je možný předpěstovat chilli v rockwolových kostkách s tím že by se pozdeji chilli i s kostkou vlozilo do hlíny a normálně se poté pestovalo.Jedná se mi o vyhodu rockvolu diky tomu ze je to cista prace a doma na radiotoru by jsem mel radsi rockvol nez hlínu :)
Nebude to necemu vadit?

Předem děkuji za odpověd

Onyx

Uživatelský avatar
Seminka-chilli.cz
Mr. Chilli Approved
Příspěvky: 1203
Registrován: 26 úno 2010 15:42
Reputace: 45
Obrázky: 0
Bydliště: Krakonošovo
Kontaktovat uživatele:

Re: Řízkování rostlin chilli paprik

Příspěvekod Seminka-chilli.cz » 23 úno 2011 22:52

Onyx píše:Ahoj lidičky,
chci se zeptat zda je možný předpěstovat chilli v rockwolových kostkách s tím že by se pozdeji chilli i s kostkou vlozilo do hlíny a normálně se poté pestovalo.Jedná se mi o vyhodu rockvolu diky tomu ze je to cista prace a doma na radiotoru by jsem mel radsi rockvol nez hlínu :)
Nebude to necemu vadit?

Předem děkuji za odpověd

Onyx
Ahoj, určitě to možný je... akorát musíš rostlinám dát vše co je obsaženo v hlíně a ve vhodným poměru + nezapomenout na vhodný pH. Aby nedošlo ke spálení nebo naopak aby nestrádaly. S hlínou je to holt jednodušší, pH se zálivkou dostatečně upraví a není tak zásadní jako u hydroponického pěstování, kde je samotný "médium voda". O výživě nemluvě, většina substrátů je předhnojená na 6 týdnů.

Uživatelský avatar
HCST
Stálý člen
Příspěvky: 64
Registrován: 27 pro 2010 17:19
Reputace: 0
Obrázky: 0
Bydliště: Uh. Hradiště

Re: Řízkování rostlin chilli paprik

Příspěvekod HCST » 22 kvě 2011 21:50

Zdarec. Tento rok jsem si nasadil semínka fatalii. Mám už krásné sazenice všechny přesazené po jedné ve vědších květináčích na balkoně, vypadají, že to budou husté keříky. Je nutné je pozaštipovat nebo udělají pěkné keře samy? Dík. :chilli:
Naposledy upravil 1 dne HCST; celkem upraveno 14x.

Uživatelský avatar
Seminka-chilli.cz
Mr. Chilli Approved
Příspěvky: 1203
Registrován: 26 úno 2010 15:42
Reputace: 45
Obrázky: 0
Bydliště: Krakonošovo
Kontaktovat uživatele:

Re: Řízkování rostlin chilli paprik

Příspěvekod Seminka-chilli.cz » 22 kvě 2011 23:21

HCST píše:Zdarec. Tento rok jsem si nasadil semíka fatali. Mám už krásné sazenice všechny přesazené po jedné ve vědších květináčích na balkoně, vypadají, že to budou husté keříky. Je nutné je pozaštipovat nebo udělají pěkné keře samy? Dík.
Minulý rok jsem Fatali nezašťipoval a vznikl krásný huňatý keř. Dpp tedy nezašťipovat :)

Uživatelský avatar
math
Stálý člen
Příspěvky: 300
Registrován: 31 srp 2016 12:47
Reputace: 155
Obrázky: 0
Bydliště: Vajnory, Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Řízkování rostlin chilli paprik

Příspěvekod math » 01 zář 2016 17:02

Priatelia, ak zasadim teraz výhonky chilli a chytia sa mi, čo s nimi do budúcej sezóny... Keď ich presadim do kvetináča, bez prisvetlovania na južnej strane vnútri, prežijú mi zimu a jar?
Vďaka
Martin

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5414
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9082
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Řízkování rostlin chilli paprik

Příspěvekod Tea Racer » 01 zář 2016 18:19

Na jižní straně ano. :-) nevetrat ledový vzduch a neparit suchym vzduchem od radiátorů, snažit se o stabilni klima a porostou méně, ale porostou. Na jaře budeš mít náskok.


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 hostů