Dozrávání papriček na podzim

Ptejte se na dotazy ohledně rostlin a plodů
Uživatelský avatar
Leela
Stálý člen
Příspěvky: 65
Registrován: 22 srp 2016 09:27
Reputace: 179
Obrázky: 0

Dozrávání papriček na podzim

Příspěvekod Leela » 25 srp 2017 08:43

Ahoj,

mám dotaz ohledně dozrávání v nižších teplotách. Mám na zahradě v kyblíku habanera, scorpio morugy, goat a aji charapity.
Červená Habanera už dozrávají, ale ostatní papričky jsou hodně pozadu. Ty velké skoro mají konečnou velikost (aji charapity jsou stále malinké, ano i na tu finální velikost co mají mít), ale zabarvovat se ještě žádné krom habaner nezačly.

Už se poměrně ochladilo a tak by mě zajímalo jestli mám šanci je dopěstovat na zahradě. Nebo jestli jim mám hledat místo nekdě uvnitř. Zase by to bylo na úkor světla.

Možná se ptám úplně hloupě, ale mějte se mnou prosím trpělivost, je to moje papričková premiéra.


Díky

Leela

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Dozrávání papriček na podzim

Příspěvekod Kendy » 25 srp 2017 08:53

Sezónu ještě rozhodně neodepisuj. Nevím přesně odkud jsi, ale ještě minimálně měsíc je můžeš mít venku. Mívám je venku i do konce října (v závislosti na počasí), ale jsem z Jižní Moravy.

Pořád budou dozrávat. Nebude už tolik tepla jako v srpnu. Ale kytky jsou pořád větší a silnější. Když budeš postupně sklízet dozrávající plody, tak se dozrávání těch ostatních urychluje. Kytka rozděluje živiny mezi méně plodů.

Jestli ti stihnout dozrát to nevím. Záleží na stavu plodů a kytky.

Nech je venku, dokud to půjde. Postupně obírej to, co vypadá jako zralé, nebo skoro zralé. Až už budou v noci hrozit mrazíky, tak ober všechno co má správnou velikost a nech to dozrát doma. A pak se rozhodni, jestli tam toho máš na kytkách dost na to, aby jsi je přestěhovala někam do tepla (ale potřebují hodně světla), nebo jestli sezónu ukončíš.

Plody dozrávají i utržené. Stačí jim na to teplo. Urychlit dozrávání utržených plodů se dá tím, že k nim přidáš jablka, nebo banány. Jablka a banány uvolňují samovolně ethylen (ethen), který dozrávání urychluje. Spousta ti toho dojde doma někde na misce. Nemusí nutně všechno dozrát do finální barvy na kytce.

Edit:
Ještě doplním odkaz na pár fotek.
co-jsme-vypestovali-v-roce-2015-f124/topic3955-64.html

Dole na stránce je pár fotek toho, jak vypadalo dozrávání utržených plodů. Fotky "Před" a "Po". Je z toho vidět, jak krásně ti doma dojdou. Sice ne všechno, ale hodně.

Uživatelský avatar
Leela
Stálý člen
Příspěvky: 65
Registrován: 22 srp 2016 09:27
Reputace: 179
Obrázky: 0

Re: Dozrávání papriček na podzim

Příspěvekod Leela » 25 srp 2017 09:04

Aha, tak super. A ještě je můžu přihnojovat?

Jinak jsem z Prahy, ale tenle týden tu bylo v noci kolem 8 stupňů. Teď se má otepliát na týden, ale pak mám zase dovolenou, tak bych je tu nechtěla nechat umrznout :)

Uživatelský avatar
matoha
Stálý člen
Příspěvky: 1321
Registrován: 21 čer 2016 17:16
Reputace: 564
Obrázky: 0
Bydliště: košice.pre niekoho je to už predná ázia prípadne ďaleký východ :)

Re: Dozrávání papriček na podzim

Příspěvekod matoha » 25 srp 2017 09:26

pomôcť plodom hnojivom môžeš takým ktoré má dvojnásobný obsah draslíka oproti dusíku.také je na plody.
2019 2018
2017 2016
ak mi niekto chce napísať poprosím radšej klasickú správu lebo čet cez mobil nevidím a cez pc tu skoro nechodím.ď ;)
:rollbaby:

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5414
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9082
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Dozrávání papriček na podzim

Příspěvekod Tea Racer » 25 srp 2017 09:28

Prihnojovat ano, tekuté slepičince, guano, vitality komplex. (ne najednou a ne moc) :-)
Jsem ze Šumavy, tady bylo krom dneška kolem 5 °C i méně celou noc. Stále to jede, do září to mám venku (balkon), něco pak dám domů (teplomilnější)... JInak pripadne jak bylo řečeno otrhat a do tepla..

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Dozrávání papriček na podzim

Příspěvekod Kendy » 25 srp 2017 10:25

Ještě bych doplnil.

To co má teď na kytce tu správnou velikost a alespoň trošku to už začíná měnit barvu (třeba přechází ze světle zelené do tmavě zelené, byť to ještě nezačalo červenat), tak to ti nejspíš stihne dozrát ještě na kytce. Pokud ne, tak skoro určitě dozraje doma po otrhání.

Co má zhruba správnou velikost, ale ještě se nezačala měnit barva, tak to ti z větší části dojde doma po otrhání.

Co ti doma nedojde a má to nějakou rozumnou velikost (tak řekněme alespoň 2/3, možná i 1/2, velikosti ostatních) to se dá použít. Chuť takových plodů bude dost o ničem, ale můžeš je použít třeba do chilli omáček. Pokud do toho přidáš hromadu rajčat/jablek/hrušek, tak ty tomu dají vlastní chuť. Do omáčky pak dáš zralé chilli, ale můžeš i použít nějaké nedozrálé. Ty tomu moc chuti nepřidají, ale zvednou pal.

Co nestačí vyrůst na nějakou rozumnou velikost anebo dozrát (někdy dozrají i hodně malé plody), tak to bych vyhodil.

Michaela
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: 14 zář 2017 09:50
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Dozrávání papriček na podzim

Příspěvekod Michaela » 14 zář 2017 11:23

Ahoj ,mám stejný problém mám nasazeno hodně plodu ale uplne nejsou barevné, přemýšlím jestli bych mohla ty kytky opatrně vyjmout ze skleníku a přemístit domu , máte s tím někdo zkušenost? A taky mám jednu kytku co teprve teď začala kvést mam ji už tedy doma ma i male plody a ja teď nevím jestli ji mužu přihnojit.Poraďte mi prosím .

pan_klobouk
Stálý člen
Příspěvky: 414
Registrován: 12 led 2016 21:06
Reputace: 250
Obrázky: 0
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Dozrávání papriček na podzim

Příspěvekod pan_klobouk » 14 zář 2017 11:36

Pocasi je sice nic moc ,ale min. ten mesic jeste mame do prvnich mraziku,takze bych pockal a nechal ve skleniku.
pan_klobouk


Zpět na „Otázky týkající se rostlin a plodů“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů