Rady a pokyny do začátu

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
skipp
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: 25 úno 2015 12:05
Reputace: 0
Obrázky: 0

Rady a pokyny do začátu

Příspěvekod skipp » 25 úno 2015 12:15

Ahoj,

předem mých dotazů se omlouvám, jsem naprostý laik, ale rád dělám věci pořádně, proto se tážu zkušenějších...


právě uvažuju nad koupí semínek a rád bych se optal, co vše budu potřebovat, jedná se o tyto dvě sady:

http://www.seminka-chilli.cz/balicek-pr ... -1-90.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.seminka-chilli.cz/balicek-pr ... -2-89.html" onclick="window.open(this.href);return false;

chci k tomu dokoupit rašelinové tablety, do kterých semínka zasadím. A pak?

Jaké květináče? Hnojivo? Substrát/zeminu?

Koukal jsem na nějaké hnojivo do vody - Chilli focus a ještě na něco, co se přidává do hlíny (nevím už název) v poměru 1,5:100. Dá se to kombinovat? Nebo co je obecně lepší?

Kam potom mohu rostlinky v květníku umístit (resp. kolik potebují slunce apod.) - bojím se aby za oknem je slunce nespálilo (praží nám tam fakt fest) a doma máme zase kočky - demoliční četa, která mi z květníku asi udělá hromadu hlíny rozprsknutou na podlaze... Mám možnost je pak umístit i jinam, kde je slunce, ale tam je zase poměrně chladno i v létě (kolem 16-20°C, když je venku 30°C+).

Předem moc díky za info.

Uživatelský avatar
Jacopo.F.
Stálý člen
Příspěvky: 682
Registrován: 22 zář 2014 13:32
Reputace: 697
Obrázky: 0
Bydliště: Olomouc, 228 m n. m.

Re: Rady a pokyny do začátu

Příspěvekod Jacopo.F. » 25 úno 2015 13:33

Ahoj a buď vítán. Hnojivo jak jsem pochopil zpočátku netřeba, rašelinové tablety jsou na dobu do vyklíčení a vyrašení pravých lístků již "vyzbrojeny".

Ke klíčení nejlépe minipařník (buď koupit, nebo návodů na domo-výrobu je tu plno), do něj jiffy (tablety) se smínky a buď na topení na podložku (polystyren, korek, prkno třeba nebo tak něco), nebno jinak zajistit teplotu 25-30 °C. (Já to řešil nejprve přetopenou místností, posléze na tom radiátoru.)

Jak vylezou děložní lístky ubrat teplotu na 18°C (lépe prý postupně, já to přenesl do vedlejší místnosti a šok neutrpěly) a co nejvíc světla. Většina zde přisvěcuje, je tu o tom několik vláken.

Jak jsou venku dva pravé lístky, tak přesadit i s tabletou do substrátu (už bývají taky předhnojené na 6 týdnů - pozor na substráty Agro - bývají v nich smutnice) do květináčů aspoň 0,5 l. Substrát Forestina rajče, paprika třeba. Nebo jiný.

Ze začátku je to jak vidíš jednoduché. Zaset - vlho, teplo - vyklíčit - pak chladněji, světlo - pravé lístky - přesadit. Svítit. Co dál zatím nevím učím se za pochodu. :tiphat:

Hodně zdaru. :wave:

Uživatelský avatar
OMO
Stálý člen
Příspěvky: 2195
Registrován: 03 říj 2012 19:03
Reputace: 3021
Obrázky: 0
Bydliště: Uh. Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: Rady a pokyny do začátu

Příspěvekod OMO » 25 úno 2015 14:44

+ před vložením do jiffy, bych namočil semena na 24h do vody (příp. heřmánkového čaje nebo roztoku vody a lignohumátu)
+ propekl bych substrát v troubě příp. mikrovlnce (zabije to smutnice a jiné breberky) - ušetří ti to pozdější starosti
+ můžeš/nemusíš přidat perlit do substrátu (vylehčit a provzdušnit substrát)
+ Chilli focus udělá asi stejnou službu když si "načůráš do kýblu", jsou i lepší hnojiva, ale ty ze začástku vůbeš nepotřebuješ
+ co se týká květináčů - 500g kelímek od Jogurtu nebo od piva udělá super službu, protože jsou vyšší a velice skladné.
Life Is Too Short for Mild Hot Sauce

skipp
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: 25 úno 2015 12:05
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Rady a pokyny do začátu

Příspěvekod skipp » 26 úno 2015 11:29

Perfektní, děkuju moc :)

Jdu poobjednat a potom poreferuju, jak to dopadlo :)

Hlavní obavu mám z té domácí demoliční čety, takže možná pak přidám jen fotky rozsypané hlíny... :D

ripaxxx
Stálý člen
Příspěvky: 87
Registrován: 23 bře 2014 16:40
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Rady a pokyny do začátu

Příspěvekod ripaxxx » 26 úno 2015 14:43

Ahoj a vítej,
zkusil bych opěvovaný Mospilan. Je tam napsáno proti škůdcům tak by to mohlo zabrat, akorát jsem nenašel jaký je poměr pro postřik na kožich :)
To ne...sranda.
Tak ať se daří :tiphat:

skipp
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: 25 úno 2015 12:05
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Rady a pokyny do začátu

Příspěvekod skipp » 06 bře 2015 17:46

Takze... Asi sem posral co slo..

Zasadil jsem do jiffy a mam to Aktuálně v místnosti s největší teplotou a furt topim. Potud dobry, horší asi bude, ze jde nejak nevěděl, ze ty seminka mam dat jen kousíček pod hlínu, ale strčil jsem je cca az do poloviny tablety... Je tam dirka a na některý semínka je skrz to aji videt, ale na některý ne.

Sazel jsem vcera, tak počká jestli do pristi neděle vyjedou a kdyz ne, asi půjdou do popelnice a rychle zasadim znova... Jinak jsem je mel pres noc namoceny (asi 20h celkem) a od vcera jsou v parniku.

Ted jsem na ne koukal a prijde mi to dost vlhký - vubec to neoschlo, tak jsem ani nezaleval rozprasovacem. Kdyz jsem tu tabletu vzal do ruky a zmackl, voda z ni neukapla, ale nacucana je jak svina...

To sem asi posral, ze? :/

Foto: http://1drv.ms/1aQxZou" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
chilli-max
Stálý člen
Příspěvky: 963
Registrován: 31 črc 2013 20:54
Reputace: 4
Obrázky: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Rady a pokyny do začátu

Příspěvekod chilli-max » 06 bře 2015 17:56

S vodou to vypadá dobře, ale určitě už nepřidávej, než vyschne...oni mezitím vyklíčej, no a pokud jsi semínka neupěchoval tím substrátem a tak nějak spíš vhodil do té díry, tak to bude ok a cestu ven si najdou.
http://www.foto-tapety.cz

knihomollll
Nový člen
Příspěvky: 44
Registrován: 07 úno 2015 19:07
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Rady a pokyny do začátu

Příspěvekod knihomollll » 06 bře 2015 19:18

Demoliční četa třeba překvapí..

22015


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 hostů