Poprvé a s Morugou

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
teapack
Nový člen
Příspěvky: 6
Registrován: 04 čer 2014 16:13
Reputace: 0
Obrázky: 0

Poprvé a s Morugou

Příspěvekod teapack » 04 čer 2014 20:42

Zdravím, už dlouho jsem se rozhodoval, kdy zkusím zasadit nějaké to pálivé zlo a tento rok jsem se konečně odhodlal to poprvé vyzkoušet... načetl jsem si pár článků, zhlédl pár videí a objednal si své první semínka.
Jako nejlepší se mi jevilo zakoupit semínka odrůdy Trinidad Moruga, která si mě na stránkách prodejce dostala hlavně svým popisem.... "Trinidad Moruga vhodná pro pěstitelské začátečníky nebo naprosté analfabety."
hned po přečtení jsem měl jasno a objednával.
Zhruba 1.3. 2014 jsem zasadil 4 semínka této potvory do jiffů a nechal klíčit.
Vím že u tohoto rodu paprik trvá klíčení delší dobu, ale stejně sem každý den chodil a zkoumal jestli už roste.
zhruba po 2 týdnech vylezla první, za 4 dny druhá a nejdéle to trvalo třetí rostlince, která na svět vylezla až zhruba za 3 týdny. Na čtvrtou jsem čekal ještě asi 2 týdny a pak jsem její, nebo spíš svoje snažení vzdal....
Nechal jsem je pořádně vyřádit v Jiffech a když už si o to říkaly , přesadil jsem je do malých květináčků.
Kytky rostly rychle a vypadalo že se jim velmi daří... rostly jako o život a dělaly mně radost.
Kolem půlky května, kdy už měly dostatečnou kořenovou stavbu a doslova prorůstaly skrz květníky, jsem se rozhodl je přesadit do většího. Jednu kytku jsem si nechal doma za oknem a dvě jsem dal do truhlíku na balkon.
No od té doby zdá se mi, že kytky jaksi stagnují, možná se mi to jen zdá a byl jsem zvyklý na rychlejší růst.
Každopádně měl bych pár dotazů, snad mi někdo dokáže poradit.

1. Nevím jak rychle tyhle rostliny rostou, protože s nimi nemám vůbec zkušenosti... Nejsou na to, že rostou už 3 měsíce, nějak malé, když uváděná výška je něco kolem 100 - 180 cm ? Asi to bude pozdější výsadbou
Všechny 3 rostliny jsou zhruba 10-15 cm vysoké.

2. Bílé fleky, které jsou na fotce, (můžete si všimnou mé geniální zručnosti v malování)
se objevily po přesazeni do jejich zatím posledního domova. Jsou to spáleniny od slunce že ?
K této otázce... pokud se už jednou spálily, můžou se pálit dál, nebo to bylo jen teplotním šokem ?

3. U Rostliny, která je zasazená samostatně, již od počátku růstu pozoruju zvláštní zabarvení stonku a části žil listů. Jsou jako kdyby zbarvené do fialova až hněda, což u ostatních není. Zdá se mi i že mají tmavější barvu listů a listy jsou takové jako kdyby svalnatější.
Není možné že by to byla jiná odrůda ?? Semínka byly kupovány v obchodě seminka-chilli.cz... nevím jestli se nemohlo třeba jedno semínko zatoulat mezi ostatní.

4. Zatím rostlinky pořád zalívám jen vodou, když si o to vyloženě řeknou svěšením listů, nebo pokud se mi zdá že substrát je vychlý. Občas hlínu lehce prohrábnu a provzdušním, jsou v ní i jakési bílé kamínky, což bych tipoval na nějaký perlit, asi taky na provzdušnění. Mám objednané hnojivo Focus a chci se zeptat jestli rostlinky hnojit za každou cenu, nebo pokud jsou ve stavu jakém jsou, nechat je ještě růst jen z vody.

To asi prozatím bude všechno... Díky za případné odpovědi =) Přikládám fotografie těch bestií


První je ta s rozdílným zabarvením, kterou nechávám růst doma za oknem
17797

U druhé jsou označena místa zbělání a tyto rostliny jsou venku na balkoně
17792

Tady je vidět to zbarvení u listů i stonku, ono to možná není na fotce tolik vidět, ale opravdu je to dost rozdíl.
17795

U těch v truhlíku takové výrazné zabarvení není.
17793

Uživatelský avatar
Tehir
Stálý člen
Příspěvky: 131
Registrován: 20 říj 2013 15:50
Reputace: 1
Obrázky: 0

Re: Poprvé a s Morugou

Příspěvekod Tehir » 04 čer 2014 21:13

Morugu nemám, ale podle mých letošních zkušeností:

1) Pálivější druhy bez ideálních podmínek (skleník, vlhkost, teplota, půda, přisvěcování) do těch 180 cm první rok nedostaneš, některá moje habanera mají 4 měsíce a jsou jen asi o třetinu větší (ale už kvetou).

2) Jestli to jsou spáleniny, můžou se objevit nové. Je to podle toho, jestli už jsou zvyklé na slunce, pokud ano, tak už se nespálí. Jen pozor na kapky vody na listech, mohou zafungovat jako čočky a udělat spálená kolečka. Jestli je to plíseň, tak nevím, asi něčím postříkat a napadené listy utrhnout. :)

3) Možná jen nesoupeří o prostor nebo nemá výkyvy teplot a daří se jí lépe. Co se týče zbarvení, je to asi celkem běžné, ale nevím, jak u tohohle druhu. A to, že po přesazení rostou pomaleji se stává, jsou v šoku z jiných podmínek, měly by se zase rozjet.

4) Substrát bývá přehnojený ne 6 týdnů a jestli už to máš za sebou, můžeš zkusit pohnojit, jestli se nerozjede právě ten růst, ale ani po těch šesti týdnech by substrát neměl být úplně vyčerpaný. Takže jestli mermomocí nechceš hnojit, nemusíš. Nebo si sežeň slepičince a tvař se, že je to bio. :) Ostatně chilli focus a hoštické jsou taky víceméně z přírodních dobrůtek, není se čeho bát.

Baron z Žop
Stálý člen
Příspěvky: 1367
Registrován: 09 srp 2012 18:40
Reputace: 3321
Obrázky: 0
Bydliště: Žopy

Re: Poprvé a s Morugou

Příspěvekod Baron z Žop » 04 čer 2014 21:56

:chilli11: na chinesky pořááádný květník jinak z toho nic nebude...já měl vloni Morugu ve skleníku a tam v poho dozrála a venku na záhonu ani pořádně nezčervenaly a i tak to byl brutal death!!!

Uživatelský avatar
stalker251
Stálý člen
Příspěvky: 300
Registrován: 16 pro 2012 00:33
Reputace: 18
Obrázky: 0

Re: Poprvé a s Morugou

Příspěvekod stalker251 » 09 čer 2014 23:14

predhnojený na 6 týdnu... zas ty žvásty..... že to ešte furt žerete ja vás nechápem , najprv si zmerajte vodný výluh ze substrátu jaký ma EC , a potom si u prečtete kolko EC chinense potrebuje.... ja prihnojujem vyhnojený substrát už od prveho týdna po vykličený každy týden.... takto sa bez hnojenia jedine pripravuješ o urodu... U chinense plati jedno pravidlo : nehnojíš , nemáš.
P.s. pohnoj to hoštickým na papriky+lignohumát, aspon to zas tak moc nestojí
http://www.youtube.com/user/stalker2512?feature=mhee" onclick="window.open(this.href);return false;

teapack
Nový člen
Příspěvky: 6
Registrován: 04 čer 2014 16:13
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Poprvé a s Morugou

Příspěvekod teapack » 14 čer 2014 22:44

Díky za odpovědi, hnojím hnojím... používám Chilli Focus.. díky tomu že jsem sadil vcelku pozdě, tak uvidím jestli mi vůbec něco vyleze... přinejhorším nechám "dojet" vevnitř.
Jak jsem psal s podezřením na jinou odrůdu, tak ta co byla sazená samostatně se opravdu chová jinak než ostatní.
Roste jako blázen, do výšky, do šířky... listy velikosti dlaně, možná i větší. Nějak to moc nechápu. Mám ji v pokoji, který je situován zhruba na severo západ, tudíž dostává ochutnat slunce pouze v ranních hodinách a zbytek dne sice světlo má, ale slunce si asi moc neužije.
Ty co mám venku na balkoně na sluníčku sice rostou taky, ale ne tak výrazně a listy jsou tak minimálně 2x menší.
Nevím zda-li má velikost listů nějakou závislost třeba na sluníčku, nebo to fakt roste jiná potvora. No uvidím asi až podle květů a případně plodů :D
Ještě mám otázku ohledně těch listů na té "větší rostlině". Případně dodám později fotky.
Zdá se mi že během dne zmíněná rostlina s poměrně většími listy, má ty větší listy jakoby povadlé. Ostatní jsou v pořádku. Je možné že jsou na rostlinu moc těžké. Rostlina se zdá v pořádku, nepřelívám ji (aspoň doufám), hnojím podle návodu jednou týdně... tak nevím jestli je to v pořádku, nebo ji třeba něco nechybí nebo nepřebývá.
Každopádně díky moc a zřejmě se vám ještě s nějakou tou otázkou časem ozvu ;)

Uživatelský avatar
proki73
Moderátor
Příspěvky: 909
Registrován: 03 dub 2013 22:00
Reputace: 36
Obrázky: 0

Re: Poprvé a s Morugou

Příspěvekod proki73 » 15 čer 2014 00:07

teapack píše:Díky za odpovědi, hnojím hnojím... používám Chilli Focus.. díky tomu že jsem sadil vcelku pozdě, tak uvidím jestli mi vůbec něco vyleze... přinejhorším nechám "dojet" vevnitř.
Jak jsem psal s podezřením na jinou odrůdu, tak ta co byla sazená samostatně se opravdu chová jinak než ostatní.
Roste jako blázen, do výšky, do šířky... listy velikosti dlaně, možná i větší. Nějak to moc nechápu. Mám ji v pokoji, který je situován zhruba na severo západ, tudíž dostává ochutnat slunce pouze v ranních hodinách a zbytek dne sice světlo má, ale slunce si asi moc neužije.
Ty co mám venku na balkoně na sluníčku sice rostou taky, ale ne tak výrazně a listy jsou tak minimálně 2x menší.
Nevím zda-li má velikost listů nějakou závislost třeba na sluníčku, nebo to fakt roste jiná potvora. No uvidím asi až podle květů a případně plodů :D
Ještě mám otázku ohledně těch listů na té "větší rostlině". Případně dodám později fotky.
Zdá se mi že během dne zmíněná rostlina s poměrně většími listy, má ty větší listy jakoby povadlé. Ostatní jsou v pořádku. Je možné že jsou na rostlinu moc těžké. Rostlina se zdá v pořádku, nepřelívám ji (aspoň doufám), hnojím podle návodu jednou týdně... tak nevím jestli je to v pořádku, nebo ji třeba něco nechybí nebo nepřebývá.
Každopádně díky moc a zřejmě se vám ještě s nějakou tou otázkou časem ozvu ;)
povadlé lístky jsou v pořádku a jestli můžu poradit z toho truhlíku je vindej a dej je do většího a samostatně

teapack
Nový člen
Příspěvky: 6
Registrován: 04 čer 2014 16:13
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Poprvé a s Morugou

Příspěvekod teapack » 12 srp 2014 12:30

Po delší době zdravím s dalším dotazem. Jak jsem psal, semínka jsem kupoval od pana Kosiny ze Seminka-chilli.cz
Rostliny mi začaly plodit (doufám stihnou ještě pár dní sluníčka). Po vašich radách jsem z truhlíku přesadil každou rostlinu do samostatného květníku a hnojím, zalívám, pečuju :thumbup:

Mám dotaz ohledně plodů... všechny tři rostliny by měly být odrůdy Trinidad Moruga (ne Scorpion) pouze čistokrevná moruga. http://www.seminka-chilli.cz/trinidad-moruga-158.html" onclick="window.open(this.href);return false;

První dvě kytky mají plody totožné z fotkami ze stránek a i popisově téměř 100% sedí.
19345
19344

Ale třetí rostlina, která mi i narostla do větších rozměrů (zhruba 120 cm) , za prvé začala plodit o něco později a plody vypadají odlišně. Jak strukturou, tak barevně.

19343
19342

Mohl by mi někdo popřípadě pomoci s identifikací ? Jak jsem psal, pěstuji prvním rokem a chtěl bych mít alespoň přehled o tom, co mi to doma z té hlíny leze :firy:
Díky moc za případné odpovědi a mějte se :tiphat:

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3582
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3850
Obrázky: 0

Re: Poprvé a s Morugou

Příspěvekod MartinS » 12 srp 2014 13:13

To treti spis vypada na Trinidad Scorpion Moruga, rozhodne podle tvaru...


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů