Soutěž o nejpálivější papričku-měření pálivosti

Co se kde a kdy děje, slevy, akce, kde nakoupit
woody-jirka
Nový člen
Příspěvky: 27
Registrován: 27 srp 2013 12:36
Reputace: 0
Obrázky: 0

Soutěž o nejpálivější papričku-měření pálivosti

Příspěvekod woody-jirka » 30 led 2014 22:15

Zdravím všechny příznivce chilli. Každý, kdo si doma chilli pěstuje si občas říká, kolik má tahle krasavice asi SHU? Teď máte možnost to zjistit.
Studuju na Univerzitě HK a pracuji na bakalářské práci s tématem stanovení obsahu kapsaicinu v org. materiálu. A jako součást této práce pořádáme s mým vedoucím soutěž i nejpálivější chilli papričku. A o co jde?
Vše potřebné je napsané v letáčku, který přikládám. Ale v podstatě jde o to, že nám každý můžete poslat nejvíce 2 vzorky vašich papriček. Vzorek musí mít alespoň 2g a musí být nasušený, nejlépe i nadrcený. Vzorky múžete zasílat poštou na adresu, která je uvedená v letáčku. Jen to prosím posílejte jako obyčejný dopis, ať nemusím každý den běhat na poštu :thumbup: Ke vzorku napište svojí adresu a nějaký popis (co to je za odrůdu, pálivost, jak jste pěstovali) a hlavně svůj mail, na který vám potom budu moct poslat výsledky (výsledkovou tabulku s pořadím a hlavně to, co vás bude asi zajímat nejvíce, PÁLIVOST :firychil: ) Uzávěrka přijímání vzorků je na konci března.
Jakékoliv dotazy posílejte na adresu jiri.bartos.ml@gmail.cz

Takže pánové, kdo z vás má pěstuje nejpálivější :chilli11: ?

*Hmmm nějak mi nejde přidat plakát. Takže jsem ho vložil na svůj profil do alba. Pokud ho nenajdete ani, tak mi prosím poraďte, jak ho sem vložit :dunno: díky

Din0
Stálý člen
Příspěvky: 681
Registrován: 14 lis 2012 09:21
Reputace: 422
Obrázky: 0
Bydliště: Praha

Re: Soutěž o nejpálivější papričku-měření pálivosti

Příspěvekod Din0 » 30 led 2014 22:28

myslíš takhle? ;)

15689
Pálí, pálí, to to pálí :firychil: :veryhot: :firy:

sembeth
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: 17 úno 2013 21:55
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Soutěž o nejpálivější papričku-měření pálivosti

Příspěvekod sembeth » 30 led 2014 22:38

Hehe, u Vás na Univerzitě jak se zdá, je kapsaicin velmi populární.
Pakliže se nepletu tak nějaká obdobná práce se dělala už v roce 2006, ne?? Toto by mělo nějak navazovat? Rozpracovat nebo jde o jiný směr? Ale abych teda nekecal?


Jaké jsou možnosti studia takových materiálů u Vás (diplomky, disertace, apod.), pakliže by měl někdo zájem?
Jsem si říkal, že bych se u Vás na Univerzitě v HK stavil. Jakožto chemika mě zajímají i další věci/aspekty spojené s chilli, např. možnosti stanovení kapsaicinu v orgnaickém materiálu dostupným způsobem při běžných podmínkách, atd.

Zřejmě něco pošlu, ani ne tak kvůli soutěži, ale kvůli stanovení kapsaicinu ve vlastním chilli (samozřejmě s co nejvyšším SHU). Budete analyzovat vše co dojde (při splnění požadovaných parametrů vzorku) až do vyčerpání kapacity?

Mražený rozporcovaný vzorek velikosti kousků do 5x5mm asi nebude vhodný (riziko zplesnivění, problém asi poslat poštou, apod.). Nejlépe tedy prášek, nebo velice najemno nadrcený materiál?
Očekávám velký nával vzorků!!!

Díky za odpovědi

woody-jirka
Nový člen
Příspěvky: 27
Registrován: 27 srp 2013 12:36
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Soutěž o nejpálivější papričku-měření pálivosti

Příspěvekod woody-jirka » 30 led 2014 23:02

For Din0: Ano to je přesně ono, díky :-)

For sembeth: Tak o tom, že by se něco podobného už dělalo, vůbec nevím. Ono se v posledních letech docela prostřídalo obsazení katedry, takže je dost možné, že vedoucí, který by s touhle prací pomáhal, tam už není. Každopádně se zkusím pozeptat.

Jinak analytická chemie je u nás na dobré úrovni (alespoň myslím). Teď máme třeba nový kapalinový chromatograf. Na druhou stranu se zde vyučuje studijní obor učitelství chemie, takže chemická fakulta v Pardubicích na tom bude po přístrojové stránce asi líp. Nicméně na možnosti by bylo nejlepší obrátit se na někoho z vedoucích katedry, ti by to asi zodpověděli líp jak já. Katedra je i na facebooku, takže by se jim dala třeba napsat zpráva.

Jinak pokud by se nám sešlo opravdu hodně vzorků, tolik, že by se to pak časově nedalo zvládnout, tak sbírku vzorků ukončíme. Ale vše, co přijde před koncem března popř. před uzavírkou, určitě změříme. Ono jde spíš jen o tom, jak se zvládne extrakce. Vyextrahovaný vzorek se pak hodí do chromatografu a ten už to bude měřit i bez naší přítomnosti. No uvidíme, kolik se toho sejde.

Posílat můžete celé papričky, rozmixované, nadrcené na prášek, je to na vás. Každopádně prášek bude nejvhodnější.

sembeth
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: 17 úno 2013 21:55
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Soutěž o nejpálivější papričku-měření pálivosti

Příspěvekod sembeth » 30 led 2014 23:49

Tak si sypu popel na hlavu a velice se omlouvám za dezinformační šum. Spletl jsem Univerzitu HK s Univerzitou Pardubice. Takže lePardon.

Nicméně diplomová práce Univerzity Pardubice byla na téma: Stanovení kapsaicinu a dihydrokapsaicinu v potravinářské paprice za využití kapalinové chromatografie s UV, ELSD a elektrochemickou detekcí.
Viz citace: http://hdl.handle.net/10195/19738" onclick="window.open(this.href);return false;

Bylo realizováno ještě pár dalších obdobných prací, jen tak pro zajímavost, např. MU Brno, Analýza kapsaicinu pomocí vysokoúčinné kapalinové chromatografie s elektrochemickou detekcí, apod.

woody-jirka
Nový člen
Příspěvky: 27
Registrován: 27 srp 2013 12:36
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Soutěž o nejpálivější papričku-měření pálivosti

Příspěvekod woody-jirka » 31 led 2014 08:27

Sembeth: Áha, já jsem si říkal, že by to u nás už bylo? Ono se na té chemii moc bakalářek nedělá, každý studujeme dvouobor, tak si většina studentů, co má chemii, vybírá pro bakalářku ten druhý obor (biologii, matiku atd.). Osobně to nechápu, ale...

Warper: Je mi to jasný, v září nebo říjnu by to bylo lepší. Jenže v tuhle dobu jsme byli v začátcích a plánování soutěže se zdálo předčasné. Ale tak snad se najde někdo, kdo má ještě nějakou sušenou železnou zásobu ve skřínce schovanou :D

sembeth
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: 17 úno 2013 21:55
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Soutěž o nejpálivější papričku-měření pálivosti

Příspěvekod sembeth » 31 led 2014 09:00

woody-jirka píše:Sembeth: Áha, já jsem si říkal, že by to u nás už bylo? Ono se na té chemii moc bakalářek nedělá, každý studujeme dvouobor, tak si většina studentů, co má chemii, vybírá pro bakalářku ten druhý obor (biologii, matiku atd.). Osobně to nechápu, ale...
Vybrat si protiobor v tom moc logiky tedy opravdu není?

woody-jirka píše:Warper: Je mi to jasný, v září nebo říjnu by to bylo lepší. Jenže v tuhle dobu jsme byli v začátcích a plánování soutěže se zdálo předčasné. Ale tak snad se najde někdo, kdo má ještě nějakou sušenou železnou zásobu ve skřínce schovanou :D
Já bez problému vyšťárám, pač jsem nasušil různé chilli v celku, které pak následně dle potřeby přátel, kamarádů, známých upravuju ke konzumaci dle jejich potřeby/přání (podrcení, namletí, nechání v celku, apod.).

Samozřejmě obsah kapsaicinu již nebude odpovídat skutečné hodnotě čerstvého utrženého chilli, neboť dochází sušením, skladováním, k jeho určitému úbytku (co jsem kde vyčetl tak max. 5-10%). Určitě i na toto by šla nějaká zajímavá odborná studijní práce, tzn. na základě řady vzorků v čase proměřit míru úbytku kapsaicinu + vlivy (sušení, zmražení, vaření, apod.).

Již jsem se zjímal o obsah kapsaicinu v čerstvém chilli, takže jsem zjišťoval, a komerčně to nedělá kde kdo, a když, tak nabízená cena byla cc 3800Kč á vzorek.

woody-jirka
Nový člen
Příspěvky: 27
Registrován: 27 srp 2013 12:36
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Soutěž o nejpálivější papričku-měření pálivosti

Příspěvekod woody-jirka » 31 led 2014 09:03

No můj druhý obor je matematika a přijde mi mnohem jednodušší a hlavně zábavnější pracovat na bakalářce na chemii. U matiky je to vetšinou něco jako historie pí, sbírky příkladů atd. A na chemii je to spíš takový hraní. Ale každý to má jinak no...


Zpět na „Události, schůzky a akce, novinky“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 hostů