Žloutnutí rostliny

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Žloutnutí rostliny

Příspěvekod Kendy » 19 črc 2017 08:15

Odkazy jsem ti trošku vylepšil, aby se zobrazovaly přímo. Stačí ti na to BBkod, který najdeš u každého obrázku ve své galerii. Když se podíváš přes opravu svého postu, tak tam uvidíš, jak jsem to udělal.

Co se týče kytek, tak mi to nepřipadá jako žádná velká tragédie. Foceno to bylo před šestou večer, kytky jsou trošku povadlé. Do rána by měly být v pořádku. Ani mi to moc přelité nepřipadá.

To žloutnutí listů taky není nic závažného. Spodní (nejstarší) listy kytka shazuje vcelku běžně. Jsou prostě už "opotřebované", jestli se na to chceš tak dívat. Vyměň hnojivo, trochu ho uber (jak je to v předchozích postech). Jestli se to bude pořád zhoršovat (dej tomu týden-dva), tak zkus Wuxal Calcium (Harmonii Vápník, nebo jiný koktejl stopových prvků) na list.

Ale jak jsem napsal. Nepřipadá mi, že máš nějaký vážný problém s kterým by sis měl dělat hlavu.

Klocek
Stálý člen
Příspěvky: 88
Registrován: 18 črc 2017 08:44
Reputace: 14
Obrázky: 0

Re: Žloutnutí rostliny

Příspěvekod Klocek » 19 črc 2017 10:28

Dobrá, děkuji.
Po nějaké době napíšu, jak se stav mění. Nyní mám již dost informací.

Palu zdar

Klocek
Stálý člen
Příspěvky: 88
Registrován: 18 črc 2017 08:44
Reputace: 14
Obrázky: 0

Re: Žloutnutí rostliny

Příspěvekod Klocek » 26 črc 2017 22:00

Tak po týdnu jsem tu zase. Zdá se mi, že se rostlinám daří lépe. Listy již tmavězelení. Trochu to ještě světlé je.

Pročetl jsem zdejší diskuze o hnojení. V této hnojeni-chilli-paprik/topic575.html se mimo jiné píše, že na růst je dobré Hnojivo na papriky a rajčata(to mám v tekuté formě)-tedy více dusíku. A jak začne rašit pupen a pak květ, tak přihnojovat hoštickými tekutými slepičáky(ty mám taky a hnojil jsem tím před tím).

Jenže takřka všechny rostliny nyní mají už velké lusky a čekají na začervenání. Spousta rostlin má také malé plůdky a spoustu květů. A některé květy zažloutly a odpadly. Rostlina je neuživila. Začalo to ještě před tou změnou hnojiva, ale během toho posledního týdne, kdy jsem zaměnil to hnojivo, se ten opad pupenů zrychlil. Ta rostlina by měla mít tak 20lusků, ale nyní jich má tak 3 třeba.

Skoro bych řekl, že nikoliv přehnojené, ale málo hnojené ty rostliny jsou. Mají černé skvrnky na spodních velkých listech, žloutnou ty spodní velké listy, další spodní listy jsou malé a nevyvinuté a je jich hodně. Po okrajích listů i ostatní rostliny mají světlé zelenou. (to jsem popisoval stav těch rostlin, které byly spíše OK v době, kdy jsem vznášel tady dotaz).
Rostliny moc nezalívám(ob den. Ale posl.dobou dost prší), přesto jsou některé rostliny ovadlé i ráno.

Čím tedy hnojit?
Mám tady lignohumát profík, granulovaný kravský hnůj(je to hnojivo spíše dusikaté, nebo na květ a plody?), Hnojivo na cibuloviny, ty slepičince, Na papriky a rajčata s kolagenem, Hnojivo na papriky a rajčata s guanem. Mám výluh z bršlice+kopřiv.

děkuji ještě jednou

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Žloutnutí rostliny

Příspěvekod Kendy » 27 črc 2017 08:41

Lignohumát není hnojivo. To jim klidně dávat můžeš v kombinaci s čímkoliv. Jak moc je to užitečné je otázka. Ale zkazit tím nic moc nemůžeš.

Svěšené listy i po ránu pokud prší není nic nezvyklého. Jsou mokré a těžké. Proto vypadají jinak.

Opad květů je komplexní záležitost. Mimo jiné na to má vliv i velikost rostliny, její kořenový systém a kolik plodů už na ní je. Když má kytka už hodně plodů, tak další nechce. Většinu květů shodí a nechá si jenom občas nějaký. I když tedy 3 plody mi připadá dost málo. Pokud nejsou už hodně velké a rostlina malá. Pošli fotku kytky s těmi třemi plody.

Jestli jsi hnojil od začátku něčím na květ a plod, tak ti kytky nevyrostly dost na to, aby uživily hodně plodů. Jenom odhad samozřejmě. Zkus nějakou rostlinu vyfotit a popsat.

Nicméně teď je už doba, kdy bych hnojil hnojivem na květ a plod. Ale záleží na kytce, na době zrání...

Klocek
Stálý člen
Příspěvky: 88
Registrován: 18 črc 2017 08:44
Reputace: 14
Obrázky: 0

Re: Žloutnutí rostliny

Příspěvekod Klocek » 30 črc 2017 15:08

děkuji za doplnění znalosti :)

Rostliny jsou jednoznačně na tom lépe. Sice né tak tmavězelené a obsypané velkými lusky, ale přecejen už se ty listy tak nezavírají a neschnou. Z toho nejhoršího to je asi venku. Nicméně včera bylo slunečno jakžtakž a večer jsem nezalil. Večer byly všechny květiny ovadlé. V noci nepršelo. Ráno to byl pořád v ovadlém stavu. Přemokřeno asi nebudou mít. Ráno jsem normálně zalil a budu zalívat víc všímavě. Budou-li povadlá, zaleju trochu více. Nebude-li, buď vůbec,nebo méně. Zvětšil jsem díry pro odtok a přidělal jsem vespod nějaké díry navíc.

Problém s hnojením u mne bude asi ten, že z počátku jsem to hnojil na květ a tak to byl jak si popsal. Malé rostliny a hodně květů/plodů=opad.

Mám ještě pár podotázek k výživě rostlin. Něco jsem tu nastudoval, ale přecejen jsem se vše nedočetl.
1.Má kravský, granulovaný hnůj nějaké významné NPK? Pokud, tak je to vhodné pro růst rostliny, nebo pro květ/ṕlod? Není to tak náhodou na způsob toho lignohumátu? Tedy že to má stopové prvky, ale ty základní 3 to nemá skoro žádné....
Zkusil jsem totiž hnojit pár rostlin tím gr.krav.hnojem(rozmočeným) a zdá se mi, že začly také slabě světlezelenat. Vyfotil bych to, ale podání barev u tak jemného zesvětlení je problematické zachytit.

2.Tady hnojeni-chilli-paprik/topic575.html se doporučuje hnojit pro růst Agromin Rajča a Paprika 1kg. Je to 6 let staré a tak už se to nějak moc nenabízí. Jaké tam je NPK složení? Našel jsem něco podobného z hoštic (NPK 8 2.5 1) a AGRO (4 2 8), nebo Frestina (9 9 9). Vše je na rajčata a papriky, ale obě tři mají zcela jiné poměry.

3. souvisí s otázkou č.2.
Jaké by měly být ideální poměry NPK? Jde mi o to, že rostlina potřebuje "K" i na růst, ale asi mnohem méně než když plodí. A potřebuje "N" nejen na růst, ale také pro plody a udržení tmavězelené barvy. Když bych zalíval tím NPK 9 9 9, tak bude se nespotřebované P a K při růstové fázi ukládat v hlíně a pak až začne kvést a plodit, bude se toto nadbytečné P a K v bohatším množství odčerpávat?

4.mám tady i nějaký cererit (NPK=8 13 11 a 2%Hořčíku) v gran.formě. Když ho namočím do vody abych jím mohl zalít, tak kolik ho asi dát do 1L vody? On se tak nějak nerozpustí celý. Zřejmě je tam nějaké nosné médium na které se nabalí těch 34% prvků. Ale toto se nerozpustí ani za týden. Přesto je voda taková šedobílá. Něco v ní tedy plave. Když jsem v záhoně zkoušel zalívat cererit, tak ani po měsíci není ten bílý flek vsáklý(zalíváno ob den, jak jsem si vzpomněl...).

ještě jednou mnohokrát děkuji. za tyto cenné rady jsem vděčný jak za darovanou ledvinu

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Žloutnutí rostliny

Příspěvekod Kendy » 30 črc 2017 17:57

Granulované hnoje jsou velmi dobrá komplexní hnojiva. Jsou v nich jak hlavní prvky, tak i stopové. NPK rozdělení podle toho co konkrétně máš. Bude to na obalu.

Ale rád bych zdůraznil. To NPK neznamená, kolik tam toho je. Jenom poměr mezi N, P, K. Tedy 2-3-4 je naprosto to stejné jako 4-6-8. To s těmi vyššími čísly neznamená, že je to "silnější". Musíš se podívat na dávkování, kolik jsou doporučené dávky.

Nevím, co přesně máš, ale teď už bych jim spíš dával koňský granulovaný hnůj. Ten má zpravidla NPK víc posunuté ke Fosforu a draslíku. Ale mrkni na to co konkrétně máš. A na dávkování. Taky si je potřeba uvědomit, že granulát uvolňuje živiny postupně. Není to jako hnojivo do zálivky. Funguje to trošku jinak.

K tomu zbytku. Nejsem si jistý, jestli něco jako "ideální NPK" existuje. To je něco jako "ideální plyn". Počítá se s tím, ale nikdo to nikdo neviděl. Tohle není exaktní věda. Nároky rostlin na výživu se liší podle toho v jaké části sezóny je, podle odrůdy, podle počasí a klidně i podle substrátu. Podle velikosti, podle množství plodu. Nesnaž se v tom hledat nějakou velkou vědu.

Opatrně na předávkování. Chemismus kořenů je složitá věc a nadbytek některých prvků škodí víc, než kdyby jich bylo málo. Různé prvky se blokují mezi sebou. Nadbytek dusíku blokuje příjem draslíku a bóru. Nadbytek hořčíku snižuje příjem vápníku a fosforu. A tak dále....

Co se týče dávkování... Drž se toho, co je na obale a co doporučuje výrobce. Spíš začni s nižší dávkou (víc to nařeď). Udělej to třeba o polovinu slabší. A když nebudou trable, tak se přibližuj k doporučené.

Ale vážně. Já vím, že to nebudeš chtít asi slyšet.. Ale moc se staráš. Jsou to kytky. Není potřeba 10 různých hnojiv a dělat na nich pokusy. Prostě v klidu. Jsou to živé organismy. Snaží se přežit. Když jim nebudeš moc škodit tím, že jim budeš cpát hnojiva, které nepotřebují, tak ti nejspíš porostou lépe.


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů