Jak zvýšit pH? Jak snížit pH?

Vše o hydroponickém pěstovní, v živném roztoku
Uživatelský avatar
Seminka-chilli.cz
Mr. Chilli Approved
Příspěvky: 1203
Registrován: 26 úno 2010 15:42
Reputace: 45
Obrázky: 0
Bydliště: Krakonošovo
Kontaktovat uživatele:

Jak zvýšit pH? Jak snížit pH?

Příspěvekod Seminka-chilli.cz » 09 čer 2011 08:59

Jak zvýšit pH? Jak snížit pH?

Zdárek...
pH - Definice;jeho měření a změna

Kyselost neboli pH (anglicky potential of hydrogen tj. „potenciál vodíku“)
Jedná se o logaritmickou stupnici s rozsahem hodnot od 0 do 14; přitom neutrální voda má pH rovno 7. U kyselin je pH menší než sedm – čím menší číslo, tím „silnější“ kyselina; naopak zásady mají pH > 7, čím větší číslo, tím „silnější“ zásada.

Instrumentální metody měření pH
Pro přesná měření hodnot pH vodných roztoků se v současné době používá prakticky výlučně potenciometrie s využitím skleněné elektrody jako měrného členu. Podstatou uvedené metody je velmi přesné měření elektrického potenciálu mezi měrnou (skleněnou) a referentní elektrodou. Jako referentní elektrody lze v tomto případě využít prakticky každé elektrody II. druhu, tedy elektrody, jejíž potenciál zůstává konstantní při změně prostředí, v němž je ponořena. Nejčastěji se zde uplatňuje kalomelová nebo argentchloridová srovnávací elektroda.

Kyselost měřeného roztoku určuje elektrický potenciál měrné skleněné elektrody. Základní část skleněné elektrody tvoří tenkostěnná miniaturní baňka ze speciálního skla. Vnitřní objem baňky je naplněn pufrem, tedy roztokem o konstantním pH. Vnější povrch baňky je ve styku s měřeným roztokem a rovnováha mezi hydroxoniovými ionty ve zkoumaném roztoku a ionty v povrchu skla způsobují změnu elektrického potenciálu elektrody.

Elektrický potenciál mezi měrnou a referentní elektrodou je měřen citlivým voltmetrem, který musí vykazovat vysoký vstupní odpor (minimální požadavek je 1014 Ω, kvalitní přístroje mají parametry o řád až dva lepší). Komerčně dodávané přístroje - pH-metry současně převádějí měřené napětí mezi elektrodami přímo na hodnotu pH, kterou zobrazují digitálně na displeji.
...změna pH o jeden řád (např. z pH 6 na pH 7) vyvolá změnu potenciálu skleněné elektrody o 59 mV.

_______________

Setkáváme se se skutečností,že pH musíme měnit k našim potřebám,tzn buď potřebujeme zálivku kyselejší nebo zásaditější,než je zdroj odstáté vody.Zpravidla používáme kyseliny,které jsou běžně k dostání v growshopech.
Dají se pořídit pH down i pH up.(pH- ;pH+)
Podle svého měření,potřeb a zvyklosti u různých systému pěstování,buďto pH budeme postupným přikapáváním kyseliny snižovat(kyselit),nebo zvyšovat(zásadit) - kyselost vs.zásaditost píši výše...


Důležitý je zachovat postup,kdy nejdříve odstátou vodu obohacujeme hnojivy a jinými boostery atd.,až poté měříme pH a případně měníme a znova měříme.

příklad:
...Voda pH 7,2 - moc zásaditá,pro správný přísun živin z média je třeba pH snížit na cca 6-6,5,kdy v SOIL médiu se přibližujeme spíše k vrchní hranici,naopak u Hydrosystémů.kde je roztok samotným médiem a podobně,držíme se spodní hranice,kolem 6.
...Po namíchání hnojiva nám pH klesne na 6,5 což je přijatelná hodnota nyní,ovšem při prolévání čistou vodou(další zálivky),kde přidáme maximálně tak enzymes,které nám s pH až tak nehýbou,budeme muset kapat kyselinu pro snížení pH,dokud nenaměříme,po dokonalém promíchání,požadované hodnoty.
...Také se nám může stát,že po přidání hnojiv,boosterů a třebas i PK,nám Phklesne až pod 6,0 ,což není ideální a budeme chtít pH zvýšit.Použijeme kyselinu pH Up,postupujeme stejně.

Já zásadně používám na snížení PH kyselinu Dusičnou/Fosforečnou,naopak ke zvýšení klasickou zažívací sodu.

:wave:

pH+

  • hydroxid draselný (v roztoku)
  • hydrogenuhličitan sodný (jedlá soda) (roztok)
  • dolomitický vápenec (v substrátu)
pH 7 neutrální

pH-
  • kyselina dusičná (na růst)
  • kyselina fosforečná (na květ)
  • kyselina citrónová (růst/květ)
[/center]

autor: simor

Zpět na „Hydroponie“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti