Hydroponické systémy - jejich popis

Vše o hydroponickém pěstovní, v živném roztoku
Uživatelský avatar
Seminka-chilli.cz
Mr. Chilli Approved
Příspěvky: 1203
Registrován: 26 úno 2010 15:42
Reputace: 45
Obrázky: 0
Bydliště: Krakonošovo
Kontaktovat uživatele:

Hydroponické systémy - jejich popis

Příspěvekod Seminka-chilli.cz » 02 čer 2011 14:15

Hydroponické systémy, popis



Hydroponické systémy mají za úkol poskytnout rostlinám vše co potřebují ve správném poměru v každé fázi svého života. Proto je důležité pochopit požadavky rostlin, abychom mohli hydroponii použít.

Rostliny využívají minerálních živin z půdy, prvky obsažené ve vodě, oxid uhličitý ze vzduchu a slunečního světla k vytvoření materiálu, potřebného k růstu. Rostliny přijímají živiny přes kořeny z půdy. K tomu je zapotřebí řadu proteinů k vytvoření rozsáhlé sítě kořenů a tím udržení růstu. V závěru to je to, co rostliny omezuje. Každá rostlina vyžaduje potřebné místo, ze kterého vysává živiny a musí tak soutěžit s ostatními rostlinami, proto také pěstování v zemině vyžaduje minimální vzdálenost.

V hydroponii jsou živiny dodávany přes vodu, která je nahrazena substrátem. Živiny jsou nepřetržitě k dispozici a kořeny dostávájí nepřetržitý přístup kyslíku ze vzduchu. Rostliny tak nemusí pracně "shánět živiny" a ty přijdou k nim ve správném poměru sami. Energie vynaložená na hledání živin, může být použita na růst nadzemní části. Umělým vytápěním a osvětlením můžeme nahradit sluneční světlo a teplo.

Hydroponické systémy dělíme:

  • Přerušovaný průtok
  • Kontinuální nebo oběhové systémy
  • Aero-hydroponie nebo aeroponie
Přerušovaný průtok

Jednoduchý systém, přerušované proudění zajišťuje čerpadlo. Mnohem sofistikovanější přiklad tohoto systému je napouštěcí stůl Ebb & Flow. Nádoba je naplněna buď některým z hydroponických materiálů (kokosová rohož, rockwool) nebo samostatně v hydroponických košíčkách. Hydroponické košíčky dávají pěstiteli větši flexibilitu, je možné s rostlinami lépe pohybovat - např. při údržbě. Živiny v tomto systému jsou pravidelně čerpány do zásobníku, do kterého jsou umístěny rostliny, až se naplní a dosahuje přetečení, ponoření kořenů rostlin, se vrátí do jímky se živinami přes přepad. Po krátkém období záplavování se čerpadlo vypne a živiny v nádobě s rostlinami obasahující malé kanálky, opouští do spodní nádoby. Tento cyklus se opakuje v pravidelných intervalech, které jsou určeny podle požadavků rostlin a volby média.

Kontinuální průtok

V tomto systému je živný roztok průběžně čerpán přes kořeny. NFT je jedním z nejběžnějších typů hydroponie. Rostliny jsou často rozmístěny v hydroponických košíčkách v potrubí nebo kanálku, které stanovuje proudění živin. Hloubka je duležitá, příliš hluboko se ke kořenům nedostane kyslík, který potřebují a kořeny tak začnou uhnívat. Živný roztok se potrubím vrátí zpět do jímky ke zpětné recirkulaci.

Kapková závlaha je dalším způsobem kontinuální techniky, kdy živiny po kapkách protékají vhodným médiem (liaflor nebo rockwool) a poté jsou odváděný zpět do jímky k recirkulaci. Rovnoměrný přísun živin zajišťuje, že médium obsahuje velké množství kyslíku.

Aeroponie

Tento systém je obvykle sestaven z jednoho kontejneru. Horní plocha je perforovaná s otvory, pro hydroponické košíčky. Kořeny jsou tak zavlažovány jemnými tryskami, které vytvářejí ve spodní nádobě mlhu - nebo vodu rozštřikují. V prostřední nádobě je ve spodu drenážní otvor, kterým stéká do zásobní jímky s živným roztokem k recirkulaci. Tento systém se používá zapnutý nepřetržitě. Jeho největší výhodou je v dokonalé zásobě kyslíku, proto je nejvhodnější na malé rostliny.

Další hydroponí systémy

Pasivní hydro(bubbler) - systém, kdy jsou kořeny rostliny permanentně namočené v živném roztoku a kyslík se k nim přívádí pomocí vzduchovací pumpy 24 hodin denně.
Pasivní hydro je také samozavlažovací truhlíky, které se dají běžně koupit v zahradnictví. Voda se nalévá do spodní části truhlíku (nádržky) a pomocí knotu, který je prostrčen do média nahoře, si rostliny sají potřebnou vlhkost. Podle délky a tloušťky knotu se reguluje množství vlhkosti.

Drip (odkapávací systém) - funguje tak, že je rostlina zasazená v rockwool, kokos rohožích a pomocí kapilár (odkapávacích jehel), čerpadla a časovače se přivádí rostlině živiny v určitých cyklech.

Ebb-flow (napouštěcí vana) - systém funguje tak, že na mírně zešikma položeném stole je umístěná vana, do které vložíme květiny v hydrotonu, rockwoolu a v určitých cyklech se tato vana napouští živným roztokem, který následně vytéká odpadní výpustí. Jedná se o systém recirkulační.

NFT - Je unikátně jednoduchá technika. Principem je mělký film živného roztoku (živiny a voda) konstantně (nepřetržitě) cirkulujícím okolo kořenů našich rostlin. Živný roztok je čerpán do pěstebního kanálu kde je rozváděn okolo kořenů rostlin a odtud je odváděn zpět do zásobníku. Je to právě tento cirkulující živinový roztok (film), který odlišuje NFT od jiných hydroponických metod kultivace rostlin. Rovněž recirkulační.

JuraS.
Stálý člen
Příspěvky: 240
Registrován: 18 lis 2013 13:39
Reputace: 1
Obrázky: 0
Bydliště: Praha - Žižkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Hydroponické systémy - jejich popis

Příspěvekod JuraS. » 19 bře 2014 13:24

Mám ebb&flow a v ní sadbovač s jiffami a v nich malé kyti co vylezlo ze semen. Svítím modrým světlem. V zásobníku vody je směs BIO NOVA + doplněné o booster. Vana stojí opřená o zapnuté ústřední topení a pod oknem (slunce na ní nesvítí přímo) Otázkou je jak zalívat. Který systém je vhodnější:
1. vanu zaplavovat v časových úsecích, tj. třeba každé 4 hodiny na 15 minut
2. vanu zaplavovat po dobu osvětlení tj. od 6:30 do 21:30
3. vanu nechat zaplavenou stále, tj. i v době tmy.

Vana je zaplavována 4 mi akvaristickými hadičkami na vzduch tak, že pod sadbovačem je cca 1mm kapaliny.
V plánu je až prorostou pořádně kořínky jiffami je přesadit do jiffových kelímků, doplnit kokosem a v dalším sadbovači zase položit do ebb&flow. Později pro jiné kyti nechám ve stejné vaně zakořenit velké kostky rockwoolu.

JuraS.
Stálý člen
Příspěvky: 240
Registrován: 18 lis 2013 13:39
Reputace: 1
Obrázky: 0
Bydliště: Praha - Žižkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Hydroponické systémy - jejich popis

Příspěvekod JuraS. » 20 srp 2014 15:18

Doplním z vlastních zkušeností. NFT.
NFT se dá vyrobit jednoduše doma a nebo koupit hotový výrobek. Hotový výrobek je pak zaplavovací vana a pod ní vhodná, většinou přesně padnoucí, nádoba na roztok + odpovídající čerpadlo. Mohou být i systémy s vanou jinde a to je to co budu dělat příští sezonu. Jedná se o vanu (v podstatě by stačil plech na smažení, ale ty speciální mají na ploše důležité prolisy). Do vany se položí několik vrstev netkané textilie. Na tuto tkaninu se pak rozestaví kostky rockwoolu (ty velké 10*10cm) které jsou prorostlé kořínky. Čerpadlo (stačí malý průtok, pidi čerpadýlko) se spustí tak aby se začala smáčet netkaná textílie. Nesmí tam být tolik vody aby rw kostky stáli ve vodě. Má být jen mokrá tkanina. V nádrži na vodu se dává buď speciální hnojivo na NFT a nebo hydroponické hnojivo. Pokud se nebude pH vody srážet pod pH6 tak se dá použít i bio hnojivo v tekutém stavu. Čerpadlo má běžet tak často kolik je třeba aby tkanina nezačala vysychat. Má být stále vlhká. Kořínky rostlin prorostou vrstvami tkaniny a udělají velmi hustou síť tenkých bílých kořínků kterými sají živiny z tkaniny. Do zásobníku s vodou se dává ještě vzduchování. Prostor mezi jednotlivými kostkami je dobré vyplnit a vršek kostek zabezpečit proti odparu. Já použil z tacpronu desky které padli na kostky jak hrnec na zadek. Volné plochy jsem pak přikryl "pokličkami" z tacpronu. Voda se musí obměňovat, já měnil každý týden. Vylil starou a nalil novou s příslušnou dávkou hnojiva. Rostliny totiž do vody vylučují odpadní látky. Čím víc kořínků a jemnější síť tím víc odpadu. Existují i hnojiva (doplňky, boostery, aktivátory) které rozkládají tenhle odpad na další stravitelné látky pro rostliny takže se voda nemění, jen doplňuje odpar a co spotřebují rostliny a přidává se hnojivo a aktivátor.
Otázkou je jak kvalitně a rychle rostliny v NFT rostou. Z hydroponických systémů je NFT nejefektivnější pro velké rostliny. Pokud bych pěstoval salát pak jednoznačně aeroponické systémy. Velké skleníky pak používají pro papriky a rajčata, růže, okurky, melouny, tykve a další zeleninu dripovou metodu pěstování v rocwoolových nebo kokosových rohožích.
Někdo říká, že v hydroponii nerostou tak chutné plody jako v hlíně. To nemusí být pravda. U nás nejsou takové hydroponické skleníky jako v Holandsku, Anglii, Španělsku. Tam když sklízí ovoce tak jde co nejrychleji na burzu kde se kontroluje kvalita a nakupuje se do velkoskladů. Pak teprve podle vystaveného vzorku se rozdělí ovoce z aktuální sklizně podle koupeného množství do kamionů a rozváží se po celé Evropě do velkoskladů. Tam, přes půl Evropy se přebalí a distribuuje do skladů obchodů. To může trvat i týden. Zralé rajče by to nevydrželo. Proto se sklízí o něco dřív a posledních pár dnů mu nahradí slunce tak leda lampička v kamionu. Nesvítí se na ně jak si mnozí myslí.. To by museli rozložit na zemi bedničky z celého kamionu. Prostě rajče musí doma ne v lednici dojít. To platí o vší zelenině co koupíte v kdejakém obchodu.
https://www.youtube.com/watch?v=_9Cg0yjfuWw" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=rntQGVe3APE" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=-iY-wBotAK8" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
Nightlol
Stálý člen
Příspěvky: 98
Registrován: 06 črc 2014 19:18
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Hydroponické systémy - jejich popis

Příspěvekod Nightlol » 27 srp 2014 07:07

ja bych tu hydroponii vyzkousel jen mi to prijde moc nakladny na tech par papricek :dunno:

JuraS.
Stálý člen
Příspěvky: 240
Registrován: 18 lis 2013 13:39
Reputace: 1
Obrázky: 0
Bydliště: Praha - Žižkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Hydroponické systémy - jejich popis

Příspěvekod JuraS. » 27 srp 2014 09:36

Nákladné to moc není když nebudeš kupovat originální věci. Já se hydroponií zabýval už na konci 80 tých let. To bylo pár obrázků v knížkách a mlhavý popis.


Zpět na „Hydroponie“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host