sezona 2017

Naše pěstitelské snažení v roce 2017
petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: sezona 2017

Příspěvekod petr.polasek » 16 úno 2017 11:05

Tak se nám to pěkně rozšiřuje. Soused bude s mou pomocí pěstovat superpálivky, takže moje galerie bude obohacena i o pěstování dalších kousků. Rozhodl se zatím pro tyto:

-Trinidad Moruga Scorpion (ty už mu předpěstovávám)
-Naga Norish (již vyseto do substrátu)
-Bhut Jolokia
-Devils Tonque Chocolate

No a můj definitivní seznam je tento (Chinensky již neuvádím, tam se nic nezměnilo):
C. Anuum:
Peru Purple (okraska)
Jalapeno Early
Jalapeno Summer Heat
Jalapeno Senorita
Jalapeno NuMex Pinata
Cayene Red
Cayene Yellow (sazenice od kolegy v práci)
Cayene Purple
Ring of fire (z loňské úrody)
Chilli z Maďarska
Poinsettia Chilli (dostal jsem jako dárek, bude to i pěkná okraska)

C. Frutecens:
Rawit Chilli (z loňské úrody)
nejspíš Chilli z Izraele (uděláme identifikaci)

C. Baccatum:
Bishop´s Crown (od kolegy v práci)
Aji Amarillo

nezařazené:
Sichuan 7 Star (kdo zná botanické zařazení, sdělte prosím)

Foto doplním brzy. Ať se i Vašim rostlinkám daří :thanx:

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: sezona 2017

Příspěvekod petr.polasek » 16 úno 2017 19:24

Zde vkládám slíbené fotky z progresu. Chilli z Izraele je již rozsazeno. Rostlinkám snad nic nechybí, pouze zežloutly děložní lístky.
36527
Chinensky jsou již pěkně odrostlé, o víkendu půjdou do květníčků. Tablety jsou pěkně prokořeněné, kořínky mají již tendenci vylézat ven
36528
Detail jednoho Habanera (v tomto případě Yellow)
36529
Další detail věnuji dnes Moruze
36530
Nasvícené rostliny
36531

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: sezona 2017

Příspěvekod petr.polasek » 22 úno 2017 12:04

Nejdříve provedu „pravidelný“ update. Není nad to, když vám v průběhu přesazování dojde substrát :rn: Takže dneska šup pro další pytel (raději větší :smart: ). Na druhou stranu vše špatné je k něčemu dobré, takže v případě případného maléru mám ještě půlku kytek. Zatím to vypadá, že transfer do půdy zvládly dobře. Z Jiffů jsem opatrně odstranil obal, kořeny tabletu pěkně prolezly. Přesazování bylo časově provedeno 4 týdny od výsevu. Dnes provedu ošetření lignohumátem a přesadím zbytek rostlin (Chinensky). Tím se vyhřívaný skleníček uvolní pro již vyseté Anuumky a Baccatum, které byly vysety opět do tablet. Semena z vlastních výpěstků (Ring of fire, Rawit chilli a zatím neznámá odrůda z Maďarska), byla vyseta do substrátu. Sazeničkám z izraelských papriček již žloutnou a opadávají děložní lístky, rostilnky zatím nebyly hnojeny, jsou pouze na lignohumátu. Foto bude, jakmile dám vše do kupy, aby to nějak vypadalo.


Zatím přidám pár poznatků, které jsem v mých podmínkách vypozoroval:

- vyhřívaný skleníček je pro výsev super záležitost, v mém případě nutnost vzhledem k nízkým a hlavně kolísavým teplotám, vývoj mladých rostlinek se dobře rozjíždí

-teploměr mající v kabelovém čidlu sondu na vlhkost je pro měření nejvhodnější zejména kvůli manipulaci a velikosti skleníčku

-kořenový systém rostlin se lépe vyvíjí v Jiffech než v substrátu. Po 4 týdnech tableta komplet proroste, zatímco v substrátu za zhruba stejné časové období jsou kořínky kratší a jemnější. Je ale možné, že tento fakt je způsoben rozdílnými druhy paprik (po přepikýrování Anuumek tento bod zpřesním).

-larvy smutnic se do substrátu i tablet dostanou z již pěstovaných domácích rostlin. Lze je ale posbírat pinzetou a dle mého názoru se jedná o okrajovou záležitost (nevytvoří se populace, která by ohrožovala rostlinky na životě, po jejich vybrání se nové larvy neobjevují).

-pořízený světelný zdroj se velmi osvědčil, rostliny se příliš nevytahují ani nenatáčejí



A teď nějaké mé chyby a poučení pro tuto a příští sezónu(y):

-vysel jsem toho zbytečně moc (ve smyslu počtu semen na jednu odrůdu). Na jednu stranu to bylo z obav, kolik semen vyklíčí, v této vlně to bylo 27 z 29. Na stranu druhou jsem zvolil dobré dodavatele osiva. Přebytek kytek samozřejmě vyměním nebo rozdám, ale mám (zatím) menší problém s místem.

-se sousedem jsem měl jeho pěstitelskou problematiku začít řešit dřív, je možné že jsem provedl výsev jeho „vražd“ moc pozdě

-minulou sezonu jsem hnojil jen koňským hnojem, u některých odrůd byla menší úroda v porovnání s Vašimi galeriemi

-zralé plody jsem nechal dlouho na rostlinách, což určitě přispělo k výše uvedenému

-substrát použitý v loňské sezoně nebyl nadlehčený perlitem, jestli to mělo vliv na růst/plození zjistím tuto sezónu



Postupně přikupuji hnojiva a další náležitosti:

-lignohumát na kořeny, jsem s ním spokojený jako většina z Vás tady

-Chillifocus jako doplňkové hnojivo při růstu

-Hoštické na rajčata a papriky + tekuté slepičince na květ a plod

-Mospilan na mšice, osvědčil se mi již minulou sezonu

-Symbivit – použiji při přesazení do finálních nádob a na záhony

-ledek vápenatý na doplnění vápníku (nevím ale, zda je to dobrá volba)



Netuším, jestli použít při přesazení do finálních nádob koňský nebo kravský hnůj. Každopádně pořídím květináče 10 a 15l. Všechny letošní odrůdy s výjimkou Chinensek a okrasek otestuji na záhoně i v květináči za účelem zjištění vhodnějších podmínek. V loňské sezóně jsem u Anuumek nezjistil zásadnější rozdíly, možná rostliny v květníku byly hezčí, ale výnos prakticky stejný. Chinensky můžu pěstovat jedině v květináčích u jižní stěny, na záhoně se jejich vývoj opozdí až o měsíc. Pro aklimatizaci a dopěstování finálních sazenic mám koupený fóliovník, předpoklad první aklimatizace rostlin bude asi za měsíc (záleží na počasí a výsledcích sledování teploty). Víc postřehů mě v tomto momentě nenapadá. Jak jsem již psal výše, fotky pověsím, až to dám všechno do kupy, zároveň už začnu pořizovat snímky v ještě větší kvalitě (mobil už nestačí).

Rád uvítám Vaše postřehy, rady i kritiku zejména ohledně použitých prostředků.

brzy doplním pokračování :tiphat:

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5407
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9067
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: sezona 2017

Příspěvekod Tea Racer » 22 úno 2017 12:13

Ahoj,
konsky hnuj vymen za kravsky a konsky si nech na rajčata.... pak si priprav slepičince a chemii zahod. Budes velmi prekvapen. Paradní je vitality komplex a ten lignohumát, občas guano!
JInak to jde i bez mospilanu a podobných šíleností (prece to chces jist ne?).
Mám vyzkouseno, že kvetináče se nadhonocují, stačí o dost mensi a kvalitní organické hnojivo. Neznamená vetsi je lepsí....

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: sezona 2017

Příspěvekod petr.polasek » 26 úno 2017 18:48

Tak mám konečně chvíli na aktualizaci mého tématu. Všechny větší Chinensky jsou přesazeny do květníčků a řekl bych že to dopadlo na výbornou. Anuumky se již pomalu derou na svět, u Baccatum (Aji Amarillo) zatím nic. Fotky již pořizuji foťákem, mobil již nestačí.

celkový pohled na vysazené rostliny, je zde pár kousků ještě v Jiffech, ale taky na ně dojde
36707
Anuumky v Jiffech se již klubou, semínka vysetá do substrátu zatím nic
36708
Malý pohled na chilli z Izraele a Chinensky
36709
Chinensky - Habanero Maya Red je co do vzrůstu zatím největší, Habanero Orange zase nejmenší v porovnání s ostatními Habanery
36710
Detail sazenice chilli z Izraele - u lístků jsou již náznaky růstu větviček (na fotce to ale není tak moc vidět)
36711
Habanero Green - stejně jako všechny ostatní přesazené rostlinky má již třetí patro pravých lístků
36712

Sanžím se teď kytkám netopit, ať nejedou tak rychle, světla bych řekl, že mají dost. Jsem zvědav, jak bude vše vypadat za týden (možná i dříve).

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: sezona 2017

Příspěvekod petr.polasek » 14 bře 2017 22:39

Trochu jsem zanedbal své vlákno, takže je na čase provést update a zhodnotit progres. Fotky jsou staré, cca. týden, v nejbližších dnech nafotím současný stav.

ale k věci

Habanera rostou jako z vody, dělají mi radost. Je v nich ukryta i jedna Moruga
37008

Další část Chinensek a chilli z Izraele vypadá takto
37009

Anuumky (jsou zde i Baccatum a Frutecens) rostou jako plevel (počkejte na foto současného stavu), vyklíčilo téměř všechno. Z výsevu papriček původem z Maďarska zatím vyklíčila poze jedna jediná. Připravím další vaničku, předpěstovávám je pro víc lidí
37010
Zajímavé je, že Jalapena vyklíčila velice rychle, ale Cayennům to trvalo o hodně déle i v porovnání s Chinenskami. Další zvláštností je, že Purple odrůdy klíčí mnohem pomaleji. Jediné, čemu se nedaří, je Peru Purple. K dnešnímu dni (výsev 26.2.) je pouze vidět náznak klíčení, klíček ale vypadá deformovaně (nevidím děložní lístky). Druhá jakoby vylézá, ale sedí na povrchu. Vzhledem k tomu, že je to spíše okraska, tak na ni nespěchám. Ale pro jistotu jsem vysel další 2 semena. Ring of fire a Rawit Chilli (oboje z loňské úrody) klíčí obstojně. Aji Amarillo (C. Baccatum) roste asi nejrychleji.

Tradiční detail jedné sazenice dnes patří Habaneru Maya Red
37012

Pěkné jsou ale všechny, takže ještě jedno foto Habaner
37013

Musím konstatovat, že náš kocour si kytek nevšímá, to bude asi tím, že mu nosím čerstvé maso. Má štěstí pacholek. Ale jinak je to mazel největší. Určitě se do záběru ještě dostane
37011

Co nejdříve nafotím aktuální stav a pojedeme dál :jalapeno:

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5407
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9067
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: sezona 2017

Příspěvekod Tea Racer » 14 bře 2017 23:56

Kocour je parádní, je videt že to je dříč a nebyt jeho, tak Ti to moc neroste. :-)

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: sezona 2017

Příspěvekod petr.polasek » 15 bře 2017 08:31

Taky si myslím :-)


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2017“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti