Klíčení _ Strato3

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
Uživatelský avatar
Strato3
Stálý člen
Příspěvky: 177
Registrován: 20 lis 2014 20:29
Reputace: 73
Obrázky: 0
Bydliště: Liberec

Klíčení _ Strato3

Příspěvekod Strato3 » 29 lis 2015 09:54

Dobrý den přátelé! :tiphat:

Pro ty, kdož začínají, nebo zatím jen hledají jakým způsobem dát „nejlépe“ klíčit semínka, si dovoluji navrhnout svůj, jistě ne jediný správný způsob, protože kolik lidí tolik názorů.

Takto dávám již několikátou sezónu klíčit chilli, manželka rajčata a některé druhy bylinek.

Protože je teprve konec listopadu, má případný zájemce ještě dost času tento způsob otestovat, případně vylepšit k obrazu svému. Na pokusy bych zvolil jakoukoliv (zralou) papriku, zakoupenou v obchodě.

Nikdy jsem semínka předem nemáčel, například v heřmánkovém čaji, ale určitě s tím po problému s El Oro de Ecuador začnu. (Snad to pomůže)
Viz: choroby-a-skudci-chilli-paprik/skvrny-n ... t4119.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Protože jsem se zde na fóru o máčení v roztoku manganistanu draselného (MD) neboli hypermanganu nic nedočetl (nebo jsem jen špatně hledal) zkusil jsem zaexperimentovat a výsledek zde předkládám.

Použil jsem dva roztoky (MD) a pro srovnání ještě heřmánkový čaj.

Na fotografii je zleva: koncentrovanější roztok(MD), heřmánkový čaj a méně koncentrovaný roztok (MD)

27930

Do každé skleničky jsem dal 20 semínek a nechal je 24 hodin máčet.

27931

Po 24 hodinách jsem semínka opláchnul a dal na papírový kapesníček klíčit.
Trochu mě vystrašilo zabarvení semínek z koncentrovanějšího (MD), ale na klíčivosti se to kupodivu nijak negativně neprojevilo.

27933

Na klíčení nepoužívám rašelinové, ani kokosové Jiffy (kvůli plísni)

Používán obyčejné, jednorázové, papírové kapesníčky.
(Údajně jsou kapesníčky běleny chlorem, což by prý mohlo semínkům vadit.
Já jsem ale tuto informaci svým semínkům zapřel a zřejmě proto klíčí bez problémů.
Naopak, se na kapesníčcích neobjevuje plíseň, nebo jen minimálně)

Kapesníčky namočím roztokem lignohumátu (má mít barvu čaje), nemáčím moc ani málo(přibližně 5-6 ml. ) je li moc mokrý, lze snadno odsát přitisknutím např. na další kapesníček, nebo na papírovou kuchyňskou utěrku a narovnám na něj semínka (a teď se prosím nesmějte) špičkami k jednomu okraji (vysvětlím níže). Pro mě jako malo pěstitele, stojí za tu námahu si s tím vyhrát.

Vlhký kapesníček se „srovnanými“ semínky vložím do zip sáčku.(mě se osvědčili 12*19cm)

Sáček POVĚSÍM na teplé místo a denně mohu kontrolovat zda semínka klíčí, neklíčí (doplním další), nebo chytají plíseň (vytřídím a přebalím do nového kapesníčku i sáčku).

A protože klíčící semínko má tendenci tlačit klíček pod sebe (a je i špičkou orientováno dolů viz. výše) a nám pytlík visí (Dámy prominou) nebudou se na klíčku tvořit kudrliny,

27939

ale budeme mít krásně rovné klíčky.

27938
27937

Rostlinka se také sama a snadno zbavuje obalu semínka, protože je stále vlhký a měkký, případně ho při přesazování opatrně stáhnu.

Přesadím do kelímku (např. od jogurtu), který má ve dně vypálené (vyvrtané)
otvory a uvnitř používám jako drenáž asi 2 cm perlitu. A substrát se mi osvědčil Biobizz Light-mix do kterého také přimíchám perlit.

A je to.

Jestli to někomu pomůže, budu rád.

Hezký den Strato3.

P.S.: Ještě fotky semínek klíčících v oněch výše zmiňovaných roztocích. (Po pěti dnech klíčení)

Ani v tom koncentrovaném (MD) neztratili klíčivost.

27935

V heřmánkovém čaji.

27936

A ve slabším (MD) Tady se mi koukám jedno někam vytratilo.

27934

Ještě je budu pár dní sledovat a bude li zájem, přidám další foto.

Uživatelský avatar
Strato3
Stálý člen
Příspěvky: 177
Registrován: 20 lis 2014 20:29
Reputace: 73
Obrázky: 0
Bydliště: Liberec

Re: Klíčení _ Strato3

Příspěvekod Strato3 » 05 pro 2015 18:25

Dobrý den přátelé! :tiphat:

Přikádám poslední foto.
Nakonec vyklíčilo 18 z 20 ve všech pokusných roztocích.
Ať byli máčeny v hypermanganu, nebo v čaji, rozdíl jsem nepozoroval.

27959

Hezký den Strato3.

Uživatelský avatar
Vasjis
Stálý člen
Příspěvky: 1333
Registrován: 26 úno 2015 08:21
Reputace: 490
Obrázky: 0
Bydliště: České Budějovice

Re: Klíčení _ Strato3

Příspěvekod Vasjis » 05 pro 2015 19:05

:thanx:

Uživatelský avatar
Erben61
Stálý člen
Příspěvky: 2405
Registrován: 12 zář 2014 16:32
Reputace: 5228
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň

Re: Klíčení _ Strato3

Příspěvekod Erben61 » 06 pro 2015 11:12

Ahoj, dříve jsem semínka nikdy nemáčel a vysíval je rovnou do výsevního substrátu, s tím ,že jsem věnoval péči aby byl dost teplý a vlhký. Mikroklima jsem zajišťoval přikrýváním mikrotenovou folií, Letos chci zkusit semínka namočit do lignohumátu ale asi dám zase přednost klasice a přírodě, tj že je vyseju rovnou do substrátu. z mého pohledu odpadne velmi choulostivá manipulace s naklíčenými semínky - vlastně s mini sazenkami. To bych měl obavu že vlastně ty křehočké klíčky při vkládání do substrátu polámu.Pravdou je . že pokud jsou semena dobrá, a podmínky vyhovující můj způsob je možná pomalejší .ale neměl by být rozdíl v procentech . PŘÍRODA JE MOCNÁ, Zdravím a už se taky v předstartovní horečce.:-) :-D :wave:
PS: Ale jinak super tip.....o heřmánku jsem věděl, lignohumát vyčetl zde, ale o hypermanganu jsem netušil.Panečku jak se člověk furt učí :jalapeno: :jalapeno:
Erben 61 - 2016
Erben 2017 Open
Erbovo pokročilé chillenství 2018
,, Když Tě nikdo nepochválí musíš si poklepat na rameno sám.´´

Uživatelský avatar
Strato3
Stálý člen
Příspěvky: 177
Registrován: 20 lis 2014 20:29
Reputace: 73
Obrázky: 0
Bydliště: Liberec

Re: Klíčení _ Strato3

Příspěvekod Strato3 » 09 led 2016 17:14

Dobrý de přátelé! :tiphat:
Našel jsem článek o klíčení starých zásob semínek a protože se v něm probírá i máčení a dezinfekce, myslím že je nejvyšší čas se o něj s Vámi podělit.
Bohužel zde nemohu zveřejnit zdroj, protože jeho název se nesmí ani vyslovit. :-))
A navíc tam kolegové stejně pěstují pouze nějaké kopřivy.
Nic z níže uvedeného jsem netestoval, ale snad by se to mohlo někomu hodit.

"Jak naklíčit stará semínka
Mnoho pěstitelů zná ten případ, kdy najde nějaká starší semínka své oblíbené odrůdy nebo ze sklizně, která byla fakt dokonalá. Tato semínka jsou často skladována nevhodně a jejich šance na vyklíčení je při běžném postupu minimální. I minimální šanci je však třeba využít. Pojďme se podívat na to, jak je možné stará semínka přivést k životu.

Nyní je vhodné ošetřit semínka od možných choroboplodných zárodků. Připravíme si roztok peroxidu vodíku v koncentraci 0,15 %. V každé lékárně koupíme 3% peroxid vodíku (H2O2), a pokud ho naředíme v poměru 1:20 s vodou, získáme 0,15% roztok, který potřebujeme. Například do 200 ml vody kápneme 10 ml koupeného peroxidu vodíku.

Semínka pak vhodíme do roztoku a několikrát promícháme, aby byla semínka pěkně čistá. Pak je opět vyndáme a vložíme do dalšího speciálního koktejlu. Tento koktejl je nutné si připravit několik hodin dopředu, aby stačil vychladnout. Povaříme vodu s větším množstvím cukru. Cukr se musí ve vodě rozpustit a celé to musí projít bodem varu. Řekněme, že na 0,5 litru tohoto roztoku bude stačit tak tři až pět polévkových lžic cukru. Vodu je ještě dobré okysličit. Pokud nemáme kyslík v bombičce, vháníme do vody vzduch akvaristickým kompresorem několik hodin. Semínka ošetřená v roztoku peroxidu vodíku vložíme opět do roztoku vody s cukrem. Pro tento účel se dobře hodí uzavíratelná nádobka. Semínka v nádobce dáme na temné a teplé místo a vyčkáme 24 hodin. Po uplynutí této doby zasejeme semínka do pěstebního média. Jestliže ani pak už semínko nevyklíčí, nemáme asi další množnost, jak ho probudit k životu. Máme ale čisté svědomí, že jsme udělali úplně všechno, co bylo v našich silách.
"

Tak hodně pěstitelských úspěchů v roce 2016.
Strato3


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů