Guáno - Netopýří trus

Hnojení paprik
Uživatelský avatar
chocolate
Nový člen
Příspěvky: 15
Registrován: 26 led 2013 23:11
Reputace: 0
Obrázky: 0
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Guáno - Netopýří trus

Příspěvekod chocolate » 03 bře 2013 22:55

GUÁNO - NETOPÝŘÍ TRUS

Únor je tradiční měsíc, kdy se do půdy na zahradě, dále skleníků a pařenišť zapravují organická hnojiva. Ke klasickému zdejšímu hnoji a kompostu se nyní přidává přírodní guáno v podobě, která není (na rozdíl od surového guána) ani páchnoucí ani těžko aplikovatelná. Jedná se v současnosti o nový materiál, ukážeme, jak a kde všude jej můžeme použít a jak s ním zacházíme.
Guáno je nahromaděný trus mořských ptáků či netopýrů, který se postupem času nasbíral do mohutných vrstev. Tito ptáci se živí především mořskými rybami a jejich těla obsahují velké množství hořčíku a fosforu. Metabolismus ptáků tyto látky nespotřebovává a vylučuje je ven v truse. Velké množství jedinců v ptačích koloniích současně zajišťuje rychlé přibývání vrstev.

Guáno se těží především díky vysokému obsah amoniaku a fosforu jako surovina pro výrobu hnojiv např. v Nauru nebo Chile. Guáno je cenná přírodní látka, která se používá při výrobě ekologických hnojiv. Živiny uvolňuje postupně a způsobem přijatelným pro rostliny.Podle analýz je složené přibližně z 15 % dusíku, 1 % fosforu a 2% draslíku. Naproti tomu syntetická hnojiva, zejména na bázi superfosfátu se snadno mohou v půdě vázat nežádoucím způsob, jsou pro rostliny nedostupná, blokují příjem dalších živin a současně zamořují prostředí. Dusík se zase v syntetické podobě velmi snadno vyplavuje.

Přírodní guáno je nevzhledné a také výrazně zapáchá. Proto se zpracovává do podoby hnojiv, nejčastěji ve formě různých granulí. Tyto granule se používají buď jako součást různých dalších hnojiv, k obohacení půdních substrátů nebo také jako samostatné hnojivo.Blahodárné účinky GUANA objevili již Inkové v Peru a to před více jak 600 lety (dříve se používal hlavně sušený trus mořských ptáků). Nezávadné, ekologické hnojivo.

Aplikujeme jej nejlépe zcela na počátku vegetace, podobně jako další organická hnojiva. Musíme pamatovat na správné dávkování, neboť obsah živin je vysoký a může při nesprávné aplikaci rostliny spálit.
V našich podmínkách se tradičně kromě kompostu a maštalního hnoje používal k hnojení zahrad a polí trus slepic a holubů. Koncentrace sloučenin dusíky a fosforu v ptačím trusu je mimořádně vysoká, pro rostliny je tato koncentrace neúnosná. Proto je nezbytné trus ředit ve vhodném poměru (např. 1:80, 1:50 apod.).

Při domácí přípravě hnojiva tedy potřebujeme nádobu a nesporně tato jícha zapáchá. Aplikace také není příjemná. Při průmyslové výrobě se již částečně na proces ředění pamatuje. Hnojivo se nedodává v roztoku, ale zapravuje se do půdy v granulované podobě, a poté je třeba důkladně plochu zalévat dle návodu. Je nezbytné dodržet doporučené množství granulátu na danou plochu. Podle potřeby se někdy pro zpomalení účinku a prodloužení v čase míchá guáno ještě s dalšími sorpčními látkami či jíly.

Zajímavost:
"Guano sice není žádný svatý, ale činí mnoho zázraků." Překlad starého přísloví Inků. Huanu, jak byl ptačí trus zprvu označován používali již Inkové a byli si dobře vědomi toho, jakou cenu pro ně má. Smrtí trestali každého, kdo by chtěl krást nebo ničit tenhle jejich poklad. Přesný význam HUANU je trus, kterým se hnojí. Z kečuánského huanu vzniklo později španělské označení guano.

Původně guano pocházelo především z trusu mořských ptáků, který se po dlouhá staletí ukládá pouze na několika ostrovech světa.

Způsob použití:
Může být použito jako roztok hnojiva (2–6 polévkových lžic na 4 litry vody), jako výživa listů, na kompostování a do půdních směsí.

Další vlastnosti netopýřího guána:
Guáno obsahuje velké množství živé mikrobiální flóry. Je v něm převaha užitečných hub a bakterií.
Guáno je nematocidní. Ničí primární stadia, a tak eliminuje háďátka, což je důležité pro ochranu kořenového systému rostlin.
Guáno je fungicidní a konkurenčně potlačuje mikroorganismy způsobující onemocnění.
Guáno obsahuje vysoké procento (40%) organické hmoty.
Má vysoký obsah výměnných kationtů, což zvyšuje možnosti výživy rostlin.
Guáno má široké spektrum chelátů (přírodních organicko – minerálních látek s vysokou molekulární hmotností), které dávají netopýřímu guánu velkou strukturální stabilitu a vytváří vysoký reziduální účinek v půdě a substrátu, kde se aplikuje.
Složení guána se může měnit v závislosti na potravě netopýrů, loveckých biotopech a jiných faktorech.

ZDROJ:
http://www.sousednetopyr.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://loskutak.nova.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Naposledy upravil 1 dne chocolate; celkem upraveno 5x.

Uživatelský avatar
Dr.Pedr
Stálý člen
Příspěvky: 1399
Registrován: 28 pro 2011 11:26
Reputace: 159
Obrázky: 0
Bydliště: KOLÍN

Re: Guáno - Netopíří trus

Příspěvekod Dr.Pedr » 05 bře 2013 08:44

:thumbup: :tiphat:

Uživatelský avatar
gandalf
Stálý člen
Příspěvky: 2122
Registrován: 20 srp 2011 19:49
Reputace: 2411
Obrázky: 0
Bydliště: Netolice
Kontaktovat uživatele:

Re: Guáno - Netopíří trus

Příspěvekod gandalf » 05 bře 2013 17:40

Neupravené netopýří guáno bych doporučoval přidávat zejména do zákvasu. Při namipulaci s ním je potřeba dbát opatnosti, protože obsahuje, mimo jiné, celou řadu roztočů a tito při vdechování mohou napadat plíce a způsobit i záněty plic.

Uživatelský avatar
chocolate
Nový člen
Příspěvky: 15
Registrován: 26 led 2013 23:11
Reputace: 0
Obrázky: 0
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Guáno - Netopíří trus

Příspěvekod chocolate » 05 bře 2013 18:25

gandalf píše:Neupravené netopýří guáno bych doporučoval přidávat zejména do zákvasu. Při namipulaci s ním je potřeba dbát opatnosti, protože obsahuje, mimo jiné, celou řadu roztočů a tito při vdechování mohou napadat plíce a způsobit i záněty plic.
Díky za doplnění, pokud víš více zajímavostí o GUÁNU, tak se velmi rád poučím. Každá informace, kterou toto téma ještě neobsahuje, je ve prospěch a určitě se za ni nestyďte!!! :jalapeno: Já osobně jsem již guáno používal a výsledky které se po něm dostavý jsou opravdu supr! Avšak, nezáleží jen na něm ale i na spoustu dalších faktorech které se od pěstování odvíjí.Jediná jeho nevýhoda je vysoká cena v growshopech či jiných obchodech :) Tam platítě spíš značku než obsah. :(

PJ_1986
Nový člen
Příspěvky: 25
Registrován: 01 srp 2012 10:23
Reputace: 0
Obrázky: 0
Bydliště: v nejhezčím městě v ČR

Re: Guáno - Netopýří trus

Příspěvekod PJ_1986 » 19 bře 2013 19:47

Pokud se přimíchá granulát do substrátu, jak dlouho může vydržet? A co pak? Odhrnout vrchní vrstvu nebo použít tekuté? Letošek je ve znamení windoor, tak bych rád něco co nebude zapáchat, ale zase organika.

Uživatelský avatar
chocolate
Nový člen
Příspěvky: 15
Registrován: 26 led 2013 23:11
Reputace: 0
Obrázky: 0
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Guáno - Netopýří trus

Příspěvekod chocolate » 21 bře 2013 21:24

Zdravím tě,
osobně s výdrží guana v zemině nemám zkušenosti, ale dočetl jsem se že působí až 2 měsíce. Já jsem i sypké guano sypal přímo na zeminu a pak zaléval dešťovou vodou, guano se po nějaké době do zeminy vsáklo. Ale způsob je jen na tobě, hnojiva v tekuté formě jsou taky dobrá a svůj účel splní. Guano nezapáchá a tekutá hnojiva jsou i organická. :wave:

Uživatelský avatar
MARIO.GREEN
Nový člen
Příspěvky: 39
Registrován: 15 zář 2012 11:26
Reputace: 1
Obrázky: 0
Bydliště: Černá Hora BK

Re: Guáno - Netopýří trus

Příspěvekod MARIO.GREEN » 28 bře 2013 00:35

Kámoši toho nasbírali pár kýblů v kostelní věži po domluvě s farářem.Jó netopýři holt spí na podobných místech.A je to gratis


Zpět na „Hnojení chilli paprik“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů