Balkon mám na jižní stranu, z panelového bytu určitě vyzařuje v noci nějaké teplo, tak jsem si myslel, že tam budu moct dát papričky už někdy teď, na přelomu března a dubna. Nastražil jsem tam tedy teploměr a začal měřit. Výsledek? V 5 hodin ráno mi auto před barákem ukazuje 2,5 stupně, na balkoně mám 3 stupně, a ve fóliovníku... taky 3 stupně. Holt nejspíš dobře zateplený panelák. Doufal jsem, že tam v noci bude třeba o 3 stupně víc, než je okolní teplota vzduchu..
Pokus č. 1
Ale protože nemám hlavu jenom na čepici, načetl jsem si nějaké rady a napadlo mě, že fóliovník obvykle přes den akumuluje teplo do půdy, která mi jaksi na balkóně chybí. A protože pěstuju hydroponicky a v některých radách psali, že je dobré do skleníku dát barel s vodou, tak jsem do fóliovníku umístil nádrž s asi 35 litry vody. Mám doma i nádrž na více než 100 litrů, ale v tak malém fóliovníku by mi pak nezbylo místo na žádné rostliny. A výsledek? Venku 5 stupňů a ve fóliovníku 7! Zaradoval jsem se bohužel předčasně. Vyšší teplota tam byla jen proto, protože voda, kterou jsem tam večer umístil, byla z bytu nahřátá na 22 stupňů a teploměr stál přímo na ní. Takže jak se v průběhu noci ochlazovalo, na teploměru byla stále o 2 stupně vyšší teplota, než teplota okolního vzduchu, protože voda chladne trošku pomaleji. Další noc už byla teplota ve fóliovníku opět totožná s venkovní teplotou, protože voda nebyla předehřátá z bytu.
Pokus č. 2
Rozhodl jsem se fóliovník trošku zaizolovat, aby z něj tak rychle neunikalo teplo a voda nechladla tak rychle. Na balkoně mám "děrovanou" podlahu, kterou profukuje, takže jsem vyrobil dřevěnou podstavu, na kterou přišla ještě netkaná textilie a na závěr i odrazová termofólie. A protože jsem měl materiálu hodně, zaizoloval jsem rovnou i strop a celou zadní stěnu (z baráku stejně očividně žádné teplo nešlo). Na ostatní strany jsem dal bublinkovou fólii, aby dovnitř procházelo i nadále světlo. Výsledek? Nula. Prostě nic, žádný efekt. Uvnitř stejná teplota, jako venku.
Pokus č. 3
Dočetl jsem se, že někdo nechává ve skleníku svíčku a někdo nad ní dokonce dává květináč otočený dnem vzhůru, aby akumuloval teplo. Nakoupil jsem tedy sadu květináčů a umístil je tak, že pod nimi zapálená svíčka po půl hodině rozpálila květináče natolik, že mi bylo zatěžko na nich udržet položenou ruku. Celý systém jsem umístil do fóliovníku, ve kterém bylo aktuálně 7 stupňů, a čekal, kdy začne stoupat teplota. A teplota byla... stále 7 stupňů. Když se venku ochladilo, teplota ve fóliovníku okamžitě klesla a přizpůsobila se na nižší teplotu. Žhnoucí květináče neměly vůbec žádný efekt, ačkoliv hřály jako malá kamínka.
Takže mám dotaz - mám fóliovník na balkoně, jednou stranou opřený o budovu, částečně zaizolovaný, ve kterém je barel vody a ještě v něm topím... a přitom je tam pořád stejná teplota, jako venku. Můžu s tím něco udělat, aby tam byla vyšší teplota? Přes den je to víceméně v pohodě, venku je v současnosti jen 10 stupňů, ale jakmile trochu zasvítí, ve fóliovníku je rázem ideálních 20-30 stupňů. Sice teplota lítá nahoru a dolů podle toho, jestli zrovna vykoukne světlo zpoza mraků, nicméně to by papričky měly vydržet. Ale dát je tam stejně nemůžu, protože ty noční mrazy by nepřežily.