Přezimování chilli paprik

Pokročilé techniky pěstování chilli
Uživatelský avatar
BlueShark
Stálý člen
Příspěvky: 1139
Registrován: 18 zář 2014 07:49
Reputace: 252
Obrázky: 0

Re: Přezimování chilli rostlin

Příspěvekod BlueShark » 28 zář 2014 09:11

Ach to světlo, sice zatím nemám co extra přezimovat, ale už teď vím, že sklep je téměř bez světla a tuplem v kóji kryté. le zkusit se musí asi vše, třeba má někdo jiné zkušenosti a přežívají mu. Jak jsou na tom okrasky, ty asi nechat doma v klidu přežít, trošku je zredukovat zastřižením, možná ani není potřeba, no uvidím. Nebo... ?

czlada
Nový člen
Příspěvky: 42
Registrován: 10 črc 2014 10:29
Reputace: 2
Obrázky: 0

Re: Přezimování chilli rostlin

Příspěvekod czlada » 28 zář 2014 11:59

Tak na přezimování máš tři možnosti, tak stačí si jen vybrat :)

1. Pokračuješ v teple, dále roste a plodí celou zimu: Chce to teplo, světlo, vodu.
2. Je na okně při teplotě do 15°C : Potřebuje světlo, protože si nechá listy. Zastaví růst a potřebuje jen málo vody.
3. Přezimuje při teplotě do 10°C : Shodí listy, nepotřebuje světlo a vodu jen aby neuschla. Zastřihnout hned nebo to nechat na jaro, až podle toho, jak začne růst.

Uživatelský avatar
BlueShark
Stálý člen
Příspěvky: 1139
Registrován: 18 zář 2014 07:49
Reputace: 252
Obrázky: 0

Re: Přezimování chilli rostlin

Příspěvekod BlueShark » 28 zář 2014 13:33

Jseš si jistý, že do 10 stupňů nepotřebuje světlo? kde jsi to vyčetl, máš s tím zkušenosti? Jinak do 15 stupňů je také do 10 stupňů :-D

czlada
Nový člen
Příspěvky: 42
Registrován: 10 črc 2014 10:29
Reputace: 2
Obrázky: 0

Re: Přezimování chilli rostlin

Příspěvekod czlada » 28 zář 2014 13:42

při teplotách do 10°C se zpomalí metabolismus rostliny, takže bude vyloženě přežívat, ale pokud chceš tak to dej do sklepa za okno pokud je ta možnost :)
když jim opadnou listy tak stejně není potřeba světlo

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3588
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3872
Obrázky: 0

Re: Přezimování chilli rostlin

Příspěvekod MartinS » 28 zář 2014 18:35

Mam moznost dva vnitrni parapety, kde neni topeni pod nimi, teplota bude kolem 20°C jeden je na sever a druhy na vychod.
Mam kytky nejak vice zastrihnout? Planuji zkratit asi vsechny vetve trochu, ne uplne drasticky. Podle toho jak se vyviji pocasi, zacnu davat papriky domu asi behem druhe pulky rijna. Nebudu kytkam nejak prisvicovat takze to bude stagnace pres zimu. Uvidime jestli si nechaji listy.
Maximalne pristi rok zase pujdu od zacatku. Stejne budu zase chtit zkusit dalsi druhy :-)

Filichilli
Stálý člen
Příspěvky: 599
Registrován: 22 led 2013 15:05
Reputace: 1
Obrázky: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Přezimování chilli rostlin

Příspěvekod Filichilli » 28 zář 2014 21:12

Určitě je uprav, zkrat větve, zahnoj. Shodí listy i tak při přechodu do jiného prostředí. Dej si pozor na smutnice, ty se dokážou rychle vyrojit, pokud zjistí, že tam jsou někde papriky v květináči :D Můžeš se podívat na konec mé galerie 2013, tam jsou "přezimovány" papriky v zimní zahradě. Na okně jsou pořád už druhou sezonu :) Ty se skoro nemusí upravovat, v malém květináči stejně extremně nerostou ;)

Anketka
Nový člen
Příspěvky: 19
Registrován: 27 led 2014 19:06
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Přezimování chilli rostlin

Příspěvekod Anketka » 30 zář 2014 16:31

Ahoj, zapojím se do diskuze :-) Letos jsem sadila a sklízela poprvé, teď jen nevím, jak je správně zazimovat. Stále je mám ještě venku, dozrávají poslední plody, ale už jim opadávají listy a usychají.. Mám 16krát 7,5 litrové květináče, čili na parapet za okno je jednoduše nedám :-) Mohu je tedy zazimovat ve sklepě, bez přístupu světla? A dříve, než je uklidím, mám je ostříhat? Moc díky za Vaše zkušenosti :-)

Uživatelský avatar
lobo
Stálý člen
Příspěvky: 2156
Registrován: 30 srp 2013 19:52
Reputace: 2160
Obrázky: 0

Re: Přezimování chilli rostlin

Příspěvekod lobo » 30 zář 2014 17:43

Moje odpověď bude možná trochu mimo ale kladu si otázku, zda se přezimování vůbec vyplatí, někde tady v é djungli jsem četl, že rostlina po přeimování stejně druhý rok o moc více nenaroste.

Já osobně akorát zkusím ze dvou kytek udělat Bonchi a zbytek pokosim, vidim v tom výhodu odpočinku od pěstování kdy si člověk může tak nějak zregenerovat mozek a v klidečku rozmyslet co další sezonu. Ona taková příprava na novou sezonu když člověk plánuje 20 - 40 rostlin už dá také hodně práce a do toho nejisté zazimování mi přijde jako zbytečná starost navíc. Možná třeba zkusit jednu rostlinu co to udělá podívat se jenom pro zkušenost jak se to chová ale nějaké hromadnější přezimování mi přijde ve výsleku kontraproduktivní. :dunno:


Zpět na „Pokročilé techniky pěstování chilli“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 hostů