Rychlé a spolehlivé klíčení semen

Ptejte se vše kolem semen a sazenic
Uživatelský avatar
flash
Stálý člen
Příspěvky: 77
Registrován: 08 říj 2014 22:12
Reputace: 28
Obrázky: 0

Re: Rychlé a spolehlivé klíčení semen

Příspěvekod flash » 14 led 2015 23:04

Podělím se o svou loňskou zkušenost, která se mi opět potvrdila. Jedna várka v minipařníku, jiffy, správná vlhkost, zabudovaná zářivka, tepelná izolace, konstantních 28C. Od 4.1. naklíčeno jen několik málo několik semínek (různé Chinenses, Annuum). Druhou várku od 10.1. klíčím v minipařníku jen tak pohozeném přímo na radiátoru topení. Teplota kolísá 30 - 36C. Dnes jsem přidával pár semínek a zírám. Prakticky všechna semínka mají venku klíčky. Je to stejné osivo, jako v prvním případě. Čekání v řádu týdnů se zkracuje na několik dní. Nic se asi nesmí přehánět :). V jednoduchosti je krása a třeba i způsob, který praktikuje OMO to potvrzuje ;).

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3588
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3872
Obrázky: 0

Re: Rychlé a spolehlivé klíčení semen

Příspěvekod MartinS » 15 led 2015 11:39

Ja jsem vloni mel miniparnik primo na parapetu pod kterym je topeni a take vse temer vyklicilo.
A to byla vetsina semen z papricek od kolegy.
Jednou za den az jednou za dva dny jsem jiffy tablety rosil rozprasovacem a nebyl problem s zadnou slupkou seminka.
Veskera seminka jsem dal zhruba 3mm pod povrch jiffy(normalne seminka sucha primo z pytliku, zadna predpriprava nebo namaceni).
Kazdy to dela jinak, nekdo to treba jen polozi nahoru.

Letos topime mene, tak uvidim. Kazdopadne budu davat klicit az nakonci ledna/zacatek unora. Protoze pak bych nevedel co s paprikama doma nez je dam na balkon. I loni uz byly celkem velke a to jsem klicil v pulce unora a ven nektere sly uz v dubnu, protoze bylo dost teplo.

Soaker
Stálý člen
Příspěvky: 207
Registrován: 16 pro 2014 19:00
Reputace: 7
Obrázky: 0
Bydliště: Zvolen, Slovensko

Re: Rychlé a spolehlivé klíčení semen

Příspěvekod Soaker » 15 led 2015 12:15

Ja si myslim, ze toto klicenie od DarthVikta nema chybu a da sa pouzit takmer vo vsetkych podmienkach, OMO klici na kotli, nebudem predsa kupovat kotol, ked byvam v panelaku (prehanam, nechytajte ma za slovo, tu nepotrebujem ani ohrievacie teleso), niekto ma chladnejsie miestnosti, trebars nekuri alebo len temperuje a ked je doma, tak kuri, mozno kde ma frow box, tak je nizsia teplota, alebo aby vykuril miestnost, tak musi radiator viac zohriat ako na 30°C, tak aby nemusel riesit teplotu pri kliceni, tak je to vyriesene, pekne to drzi teplotu, vlhkost. Kto ma ine vhodne podmienky, tak to riesit nemusi.

Uživatelský avatar
Colostomizer
Stálý člen
Příspěvky: 1084
Registrován: 01 bře 2014 14:45
Reputace: 169
Obrázky: 0

Re: Rychlé a spolehlivé klíčení semen

Příspěvekod Colostomizer » 15 led 2015 14:16

Klíčím v miniskleníčku na okenním parapetu, pod kterým je radiátor s termostatem nastaveným na 22°C ... loni bylo skóre přes 95% procent, letos je klíčení ještě plném proudu, ale už se to tomu číslu dost blíží.

Nedělal bych ze základních biologických procesů zbytečnou vědu, která vyžaduje speciální technologie anebo produkty kosmického výzkumu ;) Mnohem větší vliv na úspěšnost klíčení má podle mě stav semene než pár stupňů nahoru či dolů ...


Tady je Colostomizerovo ... 2014 - 2015 - 2016 - 2017


Uživatelský avatar
Zrzek
Stálý člen
Příspěvky: 1041
Registrován: 19 říj 2014 22:11
Reputace: 821
Obrázky: 0
Bydliště: Přerov 212m.n.m

Re: Rychlé a spolehlivé klíčení semen

Příspěvekod Zrzek » 19 led 2015 11:55

Rád bych se zde podělil o svou letošní zkušenost s klíčením. Dal jsem semínka do Jiffy jen jsem je položil na povrch a nechal. Jenže při vyklíčení má klíček menší problém se do Jiffu zavrtat a tak jeho část zůstává nad povrchem a raší z něj vlasečnice kořínků. Proto jsem do Jiffu vyhloubil malou jamku cca.3-5mm a semínka vložil do ní, ale nazahrnul. Má to lepší efekt než je mít jen položené, z Jiffy pak vyrůstá už jen zárodek kmínku a budoucí kořínky májí větší prostor se uchytit do Jiffy. Jestli máte někdo podobnou zkušenost, ocením vaše postřehy.
Ať se daří

Tady je to vidět:
20934
Naposledy upravil 1 dne Zrzek; celkem upraveno 19x.

Uživatelský avatar
Colostomizer
Stálý člen
Příspěvky: 1084
Registrován: 01 bře 2014 14:45
Reputace: 169
Obrázky: 0

Re: Rychlé a spolehlivé klíčení semen

Příspěvekod Colostomizer » 19 led 2015 12:33

Dávám semínka 3-5 mm pod povrch substrátu. Zajistí se tak rovnoměrná vlhkost obalu semínka, který se pak lépe svléká ... tomu navíc napomáhá i vrstva substrátu, přes který musí klíček proniknout.


Tady je Colostomizerovo ... 2014 - 2015 - 2016 - 2017


MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3588
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3872
Obrázky: 0

Re: Rychlé a spolehlivé klíčení semen

Příspěvekod MartinS » 19 led 2015 13:09

JJ presne jak pise Zrzek a Colostomizer, taky davam seminka pod povrch substratu v jiffy tablete. Cca ty 3mm a trosku je zakryji kouskem substratu z te jiffy, ale fakt jen nepatrne. Nemel jsem absolutne problem s klicenim ani svlekanim te slupky. Ale bylo to i tim ze jsem jiffy prakticky denne rosil.

Uživatelský avatar
wlasta1
Stálý člen
Příspěvky: 579
Registrován: 07 led 2015 05:35
Reputace: 266
Obrázky: 0
Bydliště: Hradec Králové

Re: Rychlé a spolehlivé klíčení semen

Příspěvekod wlasta1 » 19 led 2015 13:37

chtěl bych se zeptat, když se tady dostalo na svlékání, jestli to je normální u rocota, že mi pořád zůstal obal na rostlině. u ostatních není problém... Díky

20932


Zpět na „Otázky ohledně setí a sazenic“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 hostů