Na tomto snímku je patrné, jak z růstových pupenů v zápažbí listů raší ve výživném podkladu zárodky nových rostlin. Pochopitelně budou naprosto geneticky identické s mateční rostlinou. Růstové a výživné médium je stabilizováno agarem. Proto je důležité použití toho "fukaru" s filtry. Výživný agar by byl pro plísně a houby lahůdkou a pochopitelně by všechna práce přišla vniveč.
Tady je vidět, že "to funguje" i když je materiál vložen obráceně - rostlina si poradí a správně se zorientuje.
Na obrázku je další stádium téhož množení. Z každé té zelené "krupičky" bude nová rostlina /desítky až stovky/.
Tady už jsou větší zárodečné rostliny. Lahev musí být stále uzavřená, aby nedošlo ke kontaminaci. Rostliny dýchají pomocí molitanového knotu ve víčku.
Tady je už vzrostlý jedinec /po rozsazení a přenesení na novou živnou půdu/
Tady jsou už rostlinky /v tomto případě orchideje/ přeneseny do substrátu z kůry. Pochopitelně je nutně je řádně oprat a odstranit zbytky výživného agaru /kontaminace plísněmi by byla blesková/.
Ještě několik obrázků z výsevu semen orchidejí. Jen pro informaci - mají prachové semeno, které není okem téměř viditelné. Z data na lahvi je vidět, že se jedná o poměrně čerstvý výsev a také že jim výsevní médium chutná. Zajímavé je že tato metoda je v případě paprik, nebo rajčat /výsev na agar/ téměř neproveditelná, neboť jejich semena obsahují spory plísní a i po dezinfekci je spolehlivě zničí plísně. Zřejmě jim ten agar moc chutná. Tatáž semena v půdě spolehlivě vyklíčí a plíseň nepropukne.
Vzrostlejší semenáčky orchidejí /v lahvi jsou stovky až tisíce rostlin/.
Semenáčky po prvním přesazení.
Jenom dodávám, že množení chilli provádění in vitro by bylo úplně stejně jako množení orchidejí. Nakonec to můžeme vyzkoušet.