Organická hnojiva neslouží jenom pro výživu rostlin,ale zlepšujítaké úrodnost půdy,protože současně povzbuzují činnost mikroorganizmů.Ideálním hnojivem v biozahrádce je proto KOMPOST. V něm jsou k dispozici nezbytné živiny a stopové prvky ve vyvážené směsi.
Organické hnojivo má mnoho výhod.Rostliny jsou mohutné a zdravé,jejich tkáně neobsahují přebytečnou vodu,a proto vydrží dlouho čerstvé a dobře se skladují.K velmi pozitivním důsledkům přirozeného hnojení patří také výrazná vůně a dobrá chuť !Lze jen konstatovat co rostlina přijme,to se projeví na její kvalitě.
Hlavní živiny,které rostliny potřebují jsou UHLÍK,KYSLÍK A VODÍK.Tyto základní prvky si rostliny obstarávají samy ze vzduchu a půdy.Trvale doplňovány musí být DUSÍK,FOSFOR A DRASLÍK (NPK - HOJIVA).K tomu přistupuje ještě vápník a stopové prvky.
DUSÍK
[/size]N
Podporuje růst výhonků a listů a je tím prvkem,který se používá k syntéze ŽIVOTNĚ DŮLEŽITÝCH BÍLKOVIN.Jako dusíkatá hnojiva se používají bobovité rostliny (jetel,vlčí bob,hrách a fazol,které pomocí hlízkových bakterií na kořenech obohacují půdu dusíkem),jakož i obchodní hnojiva,jako je moučka z rohoviny,krevní moučka a výlisky ze semen skočce(Ricinus).Relativně vysoký obsah dusíku má také ovčí a kozí hnůj.
FOSFOR
[/size]P
Podporuje především tvorbu květů a plodů a rozhodujícím způsobem se podílí na syntéze bílkovin.V ošetřované humózní půdě jsou většinou sloučeniny fosforu v dostatečném množství.Kde je život v půdě aktivní,tam je také dostatek fosforu.Fosforečná hojiva jsou kostní moučka,přírodní fosfát a Thomasova moučka.Slepičí a holubí trus jsou hnojiva s vysokým obsahem fosforu.
DRASLÍK
[/b]K
Tento prvek se stará o pevnost rostlinných tkání a o stabilitu.Podporuje tvorbu kořenů a pupenů.Protože draslík brzdí výdej vody, chrání rostliny před suchem a škodami mrazem.Tento prvek je obzvláště důležitý pro látkovou výměnu.Hraje roli při fotosyntéze a při tvorbě škrobu a cukru.Draslík je přítomný ve většině půd,musí být ale přeměněn mikroorganizmy.V této formě je teprve použitelný pro rostiny.Draselná hnojiva jsou popel ze dřeva ,produkty mořských řas a draselná hnojiva s hořčíkem(reformkali).
Velký obsah draslíku má i slepičí trus,sušená kravská mrva a prasečí hnůj.Také kostní moučka je bohatá na draslík.
VÁPNÍK
[/b]Vápník váže kyseliny obsažené v půdě,upevňuje kyprou strukturu a povzbuzuje půdní mikroorganizmy.Patří k důležitým stavebním prvkům rostlin a podílí se na iontové výměmě.
Vápenatá hnojiva jsou uhličitan vápenatý,mletý vápenec,pálené vápno,Thomasova moučka,kamenná moučka a moučka z mořských řas
STOPOVÉ PRVKY
[/b]Rostliny je potřebují ve stopovém tedy nepatrném množství.Přesto jsou stopové prvky velmi důležité,podobně jako vitamíny pro zdraví lidí.
Mezi stopové prvky patří především HOŘČÍK,ŽELEZO,MĚĎ A MOLYBDEN...ale také zinek,síra..atd
