Přesazení chilli rostlin

Ptejte se vše kolem semen a sazenic
Uživatelský avatar
Seminka-chilli.cz
Mr. Chilli Approved
Příspěvky: 1203
Registrován: 26 úno 2010 15:42
Reputace: 45
Obrázky: 0
Bydliště: Krakonošovo
Kontaktovat uživatele:

Přesazení chilli rostlin

Příspěvekod Seminka-chilli.cz » 31 srp 2010 10:55

Přesazení chilli rostlin

4542
Chilli obecně produkuje sady listů v párech. První soubor se nazývá děložní lístky, další je už první opravdový soubor listů. Jakmile vyraší, je zapotřebí je přesadit do většího. Postačí květináček o průměru 10 cm. Až kořeny začnou prorůstat odvodněním ve spodní části, postupně můžeme přesazovat do většího. Ponecháváme na okně nebo přesazujeme ven do skleníku, fóliovníku, ale až pominou mrazy. A to proto, že chilli je všeobecně náchylné na mráz. U nás to může být po 15. květnu, kdy teploty nepřekročí 0°C. Pokud máte vysazeno a teploty jsou nizké, zapalte jim ve fóliáku nebo skleníku pár větších svíček, teplota se o několik stupňů zvedne.



4546
4549
4550

Prasopes
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: 28 dub 2011 16:04
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Přesazení chilli rostlin

Příspěvekod Prasopes » 28 dub 2011 16:13

Olé amigo,

právě jsem ve stádiu, kdy se kořeny prorostly přes odvodňovácí díry na dně. Kytky jsem se snažil co nejopatrněji přesadit do většího truhlíku ve fóliovníku. Každopádně mám dotaz. Jak moc jsou papričky (konkrétně Habanera a jedna z odrůd Capsicum Annum) náchylné na přesazení do jiného prostředí? Substrát je podobný jako ten ve kterém rostliny klíčily, přesadil jsem je do nového s minimem původní hlíny, tzn. že bylo kořeny skoro holé. Budou mít problém se znovu zakořenit? Zatím rostou nádherně a nerad bych, aby kvůli tomuhle pochcípali.

Otázka 2: V zavřeném fóliovníku mají zůstat celé léto nebo jen do stádia květenství? Pěstuju teprv druhým rokem, ale loni to stálo za :smoketoil: Díky za radu frajere.

Uživatelský avatar
Seminka-chilli.cz
Mr. Chilli Approved
Příspěvky: 1203
Registrován: 26 úno 2010 15:42
Reputace: 45
Obrázky: 0
Bydliště: Krakonošovo
Kontaktovat uživatele:

Re: Přesazení chilli rostlin

Příspěvekod Seminka-chilli.cz » 28 dub 2011 19:23

Prasopes píše:Olé amigo,

právě jsem ve stádiu, kdy se kořeny prorostly přes odvodňovácí díry na dně. Kytky jsem se snažil co nejopatrněji přesadit do většího truhlíku ve fóliovníku. Každopádně mám dotaz. Jak moc jsou papričky (konkrétně Habanera a jedna z odrůd Capsicum Annum) náchylné na přesazení do jiného prostředí? Substrát je podobný jako ten ve kterém rostliny klíčily, přesadil jsem je do nového s minimem původní hlíny, tzn. že bylo kořeny skoro holé. Budou mít problém se znovu zakořenit? Zatím rostou nádherně a nerad bych, aby kvůli tomuhle pochcípali.

Otázka 2: V zavřeném fóliovníku mají zůstat celé léto nebo jen do stádia květenství? Pěstuju teprv druhým rokem, ale loni to stálo za :smoketoil: Díky za radu frajere.
Zdravím :)

k první dotazu... problém při přesazování, má odpověď nemůže být úplně objektivní jelikož nevím kde jsi rostliny pěstoval před přesazením do fóliovníku. I kdyby se jednalo o předpěstování za oknem, šok z přesazení způsobí zhruba 14 denní stagnaci, maximálně opadne pár listů spodních listů. Jakýkoliv poškozování kořenů (pokud nejeví negativní známky, např. hniloby), není pro rostlinu úplně optimální. "Skoro holé kořeny" se časem chytnout, ale vždy je lepší kořenový bal neporušovat.

Druhý dotaz.... ve fóliovníku necháváme (stejně jako ve skleníku) rostliny do sklizně. Fóliovník a skleník jsou dvě nejlepší metody pěstování, co se týče výnosu (alespoń v našich drsnějších podkrkonošských podmínkách).

Ať Ti to roste :wave:

Prasopes
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: 28 dub 2011 16:04
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Přesazení chilli rostlin

Příspěvekod Prasopes » 28 dub 2011 20:49

Tím, že jsou kořeny holé jsem myslel očištěné od hlíny, takže kořenová struktura zachovalá je. A ano pěstoval jsem je před přesazením za oknem.

Ještě k tomu fóliovníku... Předpokládám, že by měl být rozeplý s možností větrání. Asi bude důležitý taky to, aby ho v období květenství mohly opylovat ty žlutočerní ptáci nebo ne?

Uživatelský avatar
Seminka-chilli.cz
Mr. Chilli Approved
Příspěvky: 1203
Registrován: 26 úno 2010 15:42
Reputace: 45
Obrázky: 0
Bydliště: Krakonošovo
Kontaktovat uživatele:

Re: Přesazení chilli rostlin

Příspěvekod Seminka-chilli.cz » 29 dub 2011 08:28

Prasopes píše:Tím, že jsou kořeny holé jsem myslel očištěné od hlíny, takže kořenová struktura zachovalá je. A ano pěstoval jsem je před přesazením za oknem.

Ještě k tomu fóliovníku... Předpokládám, že by měl být rozeplý s možností větrání. Asi bude důležitý taky to, aby ho v období květenství mohly opylovat ty žlutočerní ptáci nebo ne?
Větrání je v období velkých veder důležitý, to ale poznáš sám, rostliny budou jinak svěšený, spařený. Většinou ve fóliáku bývají dva otvory na větrání, to může způsobit lehký průvan, který pomůže rostlinám v opylování. Každopádně já s ním neměl žádný problém. Viz. můj outdoor z minulého roku.

andrej
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: 27 zář 2012 15:44
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Přesazení chilli rostlin

Příspěvekod andrej » 29 zář 2012 12:07

Zdravim, potrebujem radu, mam v zahradke habanera, nedozrete, len pred mesiacom zacali kvitnut. za chvili pridu prve mrazy, mozem ich presadit do kochlika a dochovat v izbe? Dik

Uživatelský avatar
Seminka-chilli.cz
Mr. Chilli Approved
Příspěvky: 1203
Registrován: 26 úno 2010 15:42
Reputace: 45
Obrázky: 0
Bydliště: Krakonošovo
Kontaktovat uživatele:

Re: Přesazení chilli rostlin

Příspěvekod Seminka-chilli.cz » 14 říj 2012 08:33

andrej píše:Zdravim, potrebujem radu, mam v zahradke habanera, nedozrete, len pred mesiacom zacali kvitnut. za chvili pridu prve mrazy, mozem ich presadit do kochlika a dochovat v izbe? Dik
Ahoj, samozřřejmě je to jedna z možností jak nechat papriku dozrát. Pozor při přesazování na kořenový bal, který se snaž zachovat co největší.

:wave:

Nimbus24
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: 02 lis 2012 13:01
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Přesazení chilli rostlin

Příspěvekod Nimbus24 » 02 lis 2012 16:08

Pokud mi plody nedozrají venku a já ze strachu před mrazíky přenesu rostliny do místnoti, je třeba ještě přisvětlovat? Děkuji za info.


Zpět na „Otázky ohledně setí a sazenic“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti