Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Pokročilé techniky pěstování chilli
Uživatelský avatar
lobo
Stálý člen
Příspěvky: 2156
Registrován: 30 srp 2013 19:52
Reputace: 2160
Obrázky: 0

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod lobo » 27 kvě 2016 20:05

gandalf píše:Ale počítej s tím, že to trvá léta a výsledek je nejasný.
S tím celkem počítám. Na příští sezonu bych chtěl vyhradit pěstební plochy pouze novým hybridům pokud se tedy letos podaří skřížit a dále se budu snažit selektovat OMOVO NAGANERO. Jinak jsem dostal informaci že NARAJA PICANTE byla vyšlechtěná z Habanera Red a muj prodávající mi sdělil, že jí pěstuje již 4roky a pokaždé jsou plody stejné což je výborná zpráva :jalapeno:

Uživatelský avatar
Erben61
Stálý člen
Příspěvky: 2405
Registrován: 12 zář 2014 16:32
Reputace: 5228
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod Erben61 » 27 kvě 2016 20:29

:dunno: A co si záměrně opylovat postupem uvedeným v úvodu vlákna, pár květů sladký papriky :chilli: která mi roste jako blázen, něčím hodně pálivým. :jolokia: ano, třeba žlutou bhut jolokií. Napřesrock vysadit a vidělo by se. Je to určitě hodně zajímavá věc tohle křížení, obávám se ,že na to nemám podmínky,ani dost trpělivosti a znalostí. V mojem věku budu rád když stihnu vyzkoušet ještě pár desítek krásek , který někdo udělal. Ale tohle zkusím, pekelnou Káááápii :-) :-D :firychil: :thumbup:
Erben 61 - 2016
Erben 2017 Open
Erbovo pokročilé chillenství 2018
,, Když Tě nikdo nepochválí musíš si poklepat na rameno sám.´´

Uživatelský avatar
BigVD
Stálý člen
Příspěvky: 334
Registrován: 29 led 2015 13:54
Reputace: 626
Obrázky: 0
Bydliště: Most

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod BigVD » 30 kvě 2016 07:56

Abych se přiznal, tak mne také křížení láká, ale bojím se, že mě to po pár letech přestane bavit.. Ale stejně to asi vyzkouším. :)
Napadají mě kombinace: A / B
P. de Padron / Ring Of Fire
7p White / Pink Tiger
White Ghost (Naga Bhut Jolokia) / 7p Bubblegum
Jen si tohle vlákno musím párkrát znovu pročíst, abych nedělal něco co nemám. :D
".....A tak jako při kousnutí do Nagy, jsem při prvních pokusech o pěst chilli zažíval blaženost, jakési uspokojení, které žádná jiná činnost nepřináší. Záhy na to mne chytla ona závislost, která neustále stoupá, tak jako pal Nagy....."
Sezóna 2019, 2018, 2017, 2016

Uživatelský avatar
OMO
Stálý člen
Příspěvky: 2195
Registrován: 03 říj 2012 19:03
Reputace: 3021
Obrázky: 0
Bydliště: Uh. Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod OMO » 30 kvě 2016 09:51

Taky mám v plánu něco zkřížit např. Devil's Tongue Yellow a Habanero Chocolate (Tonganero) :) to jsem zatím nikde neviděl, příp. Habanero Chocolate a Zimbabwe bird. Ale nesmím být zhnilý jak loni. Určitě zkusím i zamrazit pyl pro pozdější použití. Tak šup šup čím větší šílená kombinace, tím víc pak bude příští rok srandy a můžem po sezóně ty Frankensteiny vyměnit.
Life Is Too Short for Mild Hot Sauce

Uživatelský avatar
wlasta1
Stálý člen
Příspěvky: 579
Registrován: 07 led 2015 05:35
Reputace: 266
Obrázky: 0
Bydliště: Hradec Králové

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod wlasta1 » 30 kvě 2016 10:50

Přesně jak píšeš OMO, nesmím být shnilý a půjde to. Přemýšlím nad skřížením Fatalii white a Loco. Pro mně jsou to obě krásné rostliny a plody. Mohla by to být taková chuťovka... :chilli11:

Uživatelský avatar
BigVD
Stálý člen
Příspěvky: 334
Registrován: 29 led 2015 13:54
Reputace: 626
Obrázky: 0
Bydliště: Most

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod BigVD » 30 kvě 2016 11:07

Ještě mám malou otázečku..
Mohu zkřížit dvě papričky a získám semínka s genetickou informací AB. Z těchto semínek vyrostou rostliny F1 (plody by měli být kombinací obou rodičů, ale všechny by měli být stejné, v následujících letech se geny více mísí a vznikají různé plody).
Následně je mohu nechat plodit samosprášně a sledovat v budoucích generacích rozpad s tím, že se může genetika ustálit na novém mnou chtěném plodu a nebo bude výsledek o ničem.
Nebo budu každým rokem upevňovat vlastnosti mnou vybraných papriček pylem ze samce (B) a bude větší pravděpodobnost, že dosáhnu kýženého výsledku.

A teď otázka.. Kolik generací je potřeba opylovat samcem a je potřeba to dělat každý rok? Teoretická stabilita tedy nastane v F8, ale neposouvám tu hranici s každým opylením z rostliny B?
".....A tak jako při kousnutí do Nagy, jsem při prvních pokusech o pěst chilli zažíval blaženost, jakési uspokojení, které žádná jiná činnost nepřináší. Záhy na to mne chytla ona závislost, která neustále stoupá, tak jako pal Nagy....."
Sezóna 2019, 2018, 2017, 2016

Uživatelský avatar
OMO
Stálý člen
Příspěvky: 2195
Registrován: 03 říj 2012 19:03
Reputace: 3021
Obrázky: 0
Bydliště: Uh. Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod OMO » 30 kvě 2016 11:25

Pokud budeš opylovat F1, F2, ... samcem B tak je to Backcrossing, tím do množiny teoreticky přidáš víc genu z B, ale ono je stejně taková loterie, že jedině praxe ukáže co z toho vypadne. Bylo by super to pozorovat na vzorku třeba 1000 rostlin a pak by bylo z čeho vybírat. V domácím prostředí u např. 5 rostlin je to čistá haluz a nemusí to hodit kýžený výsledek. Ale i tak můžeš sadit jen F1 pokud budeš mít podařený hybrid, nebo odebrat řízek na podzim a na jaro mít sazeničky stejné genetiky, což je úplně to nej jak zachovat identickou kytku.
Life Is Too Short for Mild Hot Sauce

Uživatelský avatar
lobo
Stálý člen
Příspěvky: 2156
Registrován: 30 srp 2013 19:52
Reputace: 2160
Obrázky: 0

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod lobo » 30 kvě 2016 11:46

Tohle je přesně případ toho Naganero F1 kterej se vyvedl si myslím úplně špičkově - velký výnos, velké plody, brutální pal co víc si přát a navíc ta F1 co mám letos vypadá uplně stejně jako ta loňská.Pravda semínka jsem použil ze stejného plodu jako u té loňské ale to taky nikdy neni záruka že to bude stejné ale zatím to vypadá že se povedlo , takže doufám že bude mít i stejné plody.
Na tu F2ku jsem hodně zvědavej jaký plody bude mít, jestli bude z čeho vybírat na selekci


Zpět na „Pokročilé techniky pěstování chilli“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 41 hostů