Zhodnocení rostlin

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Zhodnocení rostlin

Příspěvekod Kendy » 21 srp 2016 11:17

Pravděpodobně nedostatek vápníku. Poškození se objevuje většinou od špičky, za mokra mokvá, za sucha se drolí. Vstupní brána pro nějakou infekci.

Vápník se šíří rostlinou jenom velmi pomalu. Normálně to nevadí, protože je ho potřeba jenom velmi málo.

Když ale přeje počasí a začne růst spousta plodů současně, tak se může stát, že je vápníku málo. Ono ho může být v půdě dost, ale rostlina ho nedokáže dost protlačit nahoru k plodům.

Řeší se to tím, že se využije schopnost rostliny vstřebávat živiny a stopové prvky nejenom kořeny, ale i listy. Stříkni to Wuxalem Sus calcium (nebo harmonie vápník, případně jiný mix stopových prvků s vápníkem) na list. Tím se dostane vápník tam kde je potřeba.

Ty poškozené plody se samozřejmě nespraví, ale nebudou se poškozovat další.

Edit: doporučuji tím stříknout všechny kytky, ne jenom tu jednu.

Uživatelský avatar
BlueShark
Stálý člen
Příspěvky: 1139
Registrován: 18 zář 2014 07:49
Reputace: 252
Obrázky: 0

Re: Zhodnocení rostlin

Příspěvekod BlueShark » 21 srp 2016 12:17

Kendy má naprostou pravdu, letos to mám ok, ale loni mi takhle jalapeňa začaly taky, první plody šly do háje a pak už to rostlinka dala v pohodě :-)

krefsponks
Nový člen
Příspěvky: 21
Registrován: 22 led 2015 14:48
Reputace: 16
Obrázky: 0

Re: Zhodnocení rostlin

Příspěvekod krefsponks » 21 srp 2016 22:20

Díky za odpovědi, zítra skočím do obchodu a ošetřím to.

Uživatelský avatar
JurassicChilli
Stálý člen
Příspěvky: 920
Registrován: 26 úno 2016 14:23
Reputace: 583
Obrázky: 0

Re: Zhodnocení rostlin

Příspěvekod JurassicChilli » 21 srp 2016 23:03

Stačí ti posypať zeminu okolo rastlín sušenými, mletými, vaječnými škrupinami. Sú bohaté na vápnik vo forme veľmi dobre prijateľnej rastlinami. Ďalšie škrupiny pridávaj zhruba každé dva týždne. Okrem vápniku tam máš ešte ako bonus aj fosfor, horčík, železo, síru, mangán, kremík a zinok. A máš to eko, bio a v podstate zadarmo. Teda vajcia síce nie sú zadarmo, ale škrupiny áno, lebo by si ich aj tak vyhodil. :thumbup:

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Zhodnocení rostlin

Příspěvekod Kendy » 22 srp 2016 08:46

JurassicChilli píše:Stačí ti posypať zeminu okolo rastlín sušenými, mletými, vaječnými škrupinami. Sú bohaté na vápnik vo forme veľmi dobre prijateľnej rastlinami. Ďalšie škrupiny pridávaj zhruba každé dva týždne. Okrem vápniku tam máš ešte ako bonus aj fosfor, horčík, železo, síru, mangán, kremík a zinok. A máš to eko, bio a v podstate zadarmo. Teda vajcia síce nie sú zadarmo, ale škrupiny áno, lebo by si ich aj tak vyhodil. :thumbup:
Ten problém většinou nesouvisí s nedostatkem vápníku v půdě, ale právě s tím, že se vápník pomalu šíří pletivem rostliny.

Při rychlém růstu plodů rostlina nestíhá dodávat vápník, i když je ho v substrátu dost. Potřebuješ ho potom dát na list a tím vlastně tam, kde je ho potřeba.

Přidávat v takovém případě vápník do substrátu nemá smysl. Nijak si s tím nepomůžeš.

Uživatelský avatar
JurassicChilli
Stálý člen
Příspěvky: 920
Registrován: 26 úno 2016 14:23
Reputace: 583
Obrázky: 0

Re: Zhodnocení rostlin

Příspěvekod JurassicChilli » 22 srp 2016 09:41

Kendy to je síce pravda, že vápnik sa šíri pomaly pletivom rastliny. Lenže prečo sa to deje? Pretože sú rastliny prehnojené dusíkom a draslíkom ktoré vápnik blokujú. U neprehnojených rastlín k deficitu vápniku nedochádza. Ja som sa v príspevku vyššie zabudol zmieniť, že by mal na čas vynechať hnojenie draslíkom a dusíkom. Záleží aj na tom aký substrát používa. Záhradná pôda obsahuje väčšinou dostatok vápniku, tam ho pridávať netreba, ale ak používa bežné rašelinovo-kokosové substráty z obchodu, tak tam toho vápniku zrejme asi moc nebude a pridanie vápniku vo forme vaječných škrupín nebude na škodu. Je to viac-menej prevencia a treba na ňu myslieť skôr. Postrek na list to samozrejme vyrieši rýchlejšie. Napísal som to len ako alternatívu.

Jeden prípad z vlastnej skúsenosti. Dva roky ma trápil nedostatok vápniku na rajčatách hoci v záhradnej pôde ho mám dostatok. Takmer na všetkých plodoch sa tvorili známe nekrotické škvrny. Vypozoroval som, že to vzniká z prehnojenia žihľavovým/kopřivovým zákvasom, ktorým som polieval rastliny v silnej koncentrácii v predošlých dvoch rokoch, kedy sa problém s nedostakom vápniku vyskytol. Tento rok som žihľavový zákvas vynechal a pre istotu som hnojil dvojzložkovým Kristalonom "Zdravé rajče a paprika" do pôdy a pomohlo to. Konečne mám zase rajčátka bez príznakov nedostatku vápniku. :thumbup: Ak má v pôde (substráte) dostatok vápniku, tak by sa mal viac zamerať na odstránenie príčiny ktorá mu zabraňuje vstrebávanie a distribúciu vápnika pletivami rastliny. Dokým tú príčinu neodstráni, tak sa mu tento problém bude stále vracať. Aj keď táto sezóna už pomaly končí, takže tento rok mu to je už asi jedno.

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Zhodnocení rostlin

Příspěvekod Kendy » 22 srp 2016 09:59

To co píšeš moc není pravda.

Příjem vápníku ovlivňuje dusík v substrátu POZITIVNĚ.

U draslíku je to taky obráceně než píšeš. Příliš vápníku snižuje příjem draslíku. Ale obráceně to neplatí.

https://is.mendelu.cz/eknihovna/opory/z ... cast=71342
Je to obecné, není to jenom o paprikách.

Pár citací:

Vápník je přijímán kořeny ve formě Ca2+ aktivně (s dodatkem metabolické energie) při nízkých koncentracích v půdě a pasivně při vysokých. Příjem vápníku příznivě ovlivňují anionty, nejvíce NO3-, pak Cl- a nejmenší SO42-. Naopak zvýšený obsah kationtů jeho příjem omezuje. Z vnějších podmínek příznivě na příjem vápníku působí vlhkost a intenzita osvětlení.

Přijatý vápník je translokován dřevem. Transport vápníku je však velmi omezen, protože je značně adsorbován anionty. Vápník je prakticky nepohyblivý lýkem, ve kterém je příliš mnoho vazebných míst, na kterých dochází snadno k jeho imobilizaci. Z tohoto důvodu nemůžeme u vápníku hovořit o jeho reutilizaci. Proto rostliny vyžadují jeho pravidelný přísun z vnějšího prostředí po celé vegetační období.

BTW: Jak jsem napsal. Poškození plodů z nedostatku vápníku je značně ovlivněno počasím. Loni toho bylo spousta, protože počasí přálo. Bylo hodně teplo a slunečno. Plody rostly před očima a rostliny nestíhaly s vápníkem. Dával jsem jim vápník na list dvakrát. Letos myslím ani jednou. Nebylo to potřeba. Je to vždycky kombinace velikosti rostliny (síly stonku zjednodušeně), množství plodů a jejich velikosti a počasí (teplo, sluneční svit).

Ono popravdě když se to poškození objeví, tak není úplně nutné hned dodávat vápník. Další dny se může trošku zatáhnout, ochladit (stačí o málo), růst plodů se zpomalí a kytka už zase začne s vápníkem stíhat. Ale jistější je ho dodat. Ty poškozené plody, pokud nejsou těsně před sklizní jsou prakticky na odpis. Pravděpodobně se do poškozeného místa uchytí nějaká plíseň, nebo bakteriální choroba. Je lepší se jich zbavit, nebo je alespoň bedlivě hlídat. Nemá cenu to riskovat a ten vápník na list jim dodat.

Uživatelský avatar
JurassicChilli
Stálý člen
Příspěvky: 920
Registrován: 26 úno 2016 14:23
Reputace: 583
Obrázky: 0

Re: Zhodnocení rostlin

Příspěvekod JurassicChilli » 22 srp 2016 10:43

Nie som profesionálny biochemik ani nič podobné a vlastné výskumy som v tomto obore nikdy nerobil. Podobne ako väčšina z vás na tomto fóre sa pridŕžam toho, čo som si prečítal v odbornej literatúre, alebo na internete. Je pravda, že sa nedá veriť všetkému, čo je napísané na internete, ale snažím sa čerpať informácie z hodnoverných zdrojov. Napríklad na tomto mieste píšu o blokovaní vápniku dusíkom a draslíkom.
http://www.floraservis.sk/sucha-skvrnit ... apriky.php
Je to pomerne známa firma zaoberajúca sa distribúciou postrekov, tak počítam s tým, že na svojej internetovej stránke nezverejnia neoverenú informáciu. Ak to ale nie je pravda, tak sa ospravedlňujem za šírenie nesprávnych informácií.
Ono tých faktorov na zlé prijímanie vápniku bude určite viac. Aj počasie aj teplota a aj zálievka zohrajú svoju rolu ale myslím, že len samotným počasím, teplotou a zálievkou to nebude. Veľký význam tam nejakým spôsobom má určite aj neharmonická výživa. Inak si neviem vysvetliť ten prípad s mojími rajčatami, ktorý som popísal v príspevku vyššie. Rajčatá pestujem snáď 25 rokov alebo aj viac, ale nikdy som na nich nemal poškodenie z nedostatku vápniku okrem tých dvoch rokov, čo som ich prehnojil žihľavovým zákvasom.


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 41 hostů