Počasí, kuriozity klimatických změnách atd.. 2024

Povídání o chilli papričkách
Pedro
Stálý člen
Příspěvky: 2206
Registrován: 09 zář 2014 21:20
Reputace: 4532
Obrázky: 0

Re: Počasí, kuriozity klimatických změnách atd.. 2024

Příspěvekod Pedro » 18 dub 2024 11:26

Mikymoto píše:
18 dub 2024 09:36
Přikrytí pomůže v případě, že rostlina má nějaký zdroj tepla pod sebou - u země se předpokládá, že se při nočním poklesu teplot vyzáří část tepla naakumulovaného přes den. U toho balkónu může nastat problém v tom, že prochladne kompletně a pouhé přikrytí nebude mít efekt. Zvlášť pokud balkon pod tebou není kompletně zadělaný (zasklený) - pak se studený vzduch dostane pod desku Tvého balkonu a promrzne to zespodu taky.
Nechci dělat chytrýho, ale asi bych zjistil, kolik jich dokážu dostat domů na parapet a zbytek urychleně přestěhoval k někomu na dočasný azyl. Jakékoliv prostory u kamarádstva, příbuzenstva, zaměstnavatele, ...
Mám na terase vyzkoušeno, že noční pokles pod nulu netkanka eliminuje.
A dotýkala se i listů, nevadilo to.
Pokud je to noční pokles na -2° tak v poho. :tiphat:
Teď mám (jako každý rok) část sazenic ve skleníku bez vytápění a taky v pohodě. Neumím si představit to uklízet.
No ale upřímně, mně by se to do regálu vešlo a do skleníku by to nemusel, jenže nepěsutuji ze 2 semínek, ale někdy z 10 a pak je mi líto sazenice zlikvidovat, takže dopěstovávám a pak rozdávám

Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 351
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 1025
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Počasí, kuriozity klimatických změnách atd.. 2024

Příspěvekod Mikymoto » 18 dub 2024 11:44

No jo, ale terasa je stavebně jiná konstrukce než balkon - terasa má většinou spodní kontakt s konstrukcí (střecha, předsazené podsklepení, nebo okolní terén), balkon "trčí" do prostoru mimo obálku budovy a prochladne/promrzne tak zespodu, což u terasy většinou nehrozí. Jako jo - existují vyšší terasy na sloupcích nad terénem (typicky zahrádky u hospod), kdy je pod terasou otevřený prostor a mráz tak jde i od spodu, ale většina teras má spodek uzavřený a tak vnějšímu promrzlému vzduchu nepřístupný - čímž to ochlazování ze spodní strany podstatně snížíš.
Sem zase přehnaně chytrej co? :hmmm:

Uživatelský avatar
lazar
Stálý člen
Příspěvky: 929
Registrován: 11 srp 2020 12:38
Reputace: 3006
Obrázky: 0
Bydliště: Žopy

Re: Počasí, kuriozity klimatických změnách atd.. 2024

Příspěvekod lazar » 18 dub 2024 11:57

Martine co to zkusit na noc zavřít do "boxu" který sestavíš z extrudovanýho polystyrenu, to by mohlo pomoct... :dunno:
Každé sousto je lepší než to poslední.. :angry1:
> foto 2021 < - > foto 2022 <
> foto 2023 < - > foto 2024 <

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3599
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3884
Obrázky: 0

Re: Počasí, kuriozity klimatických změnách atd.. 2024

Příspěvekod MartinS » 18 dub 2024 13:09

Ja uz jsem to vymyslel, pak hodim fotky. Mam napad v hlave. Pouziji tyce a rohy, ktere jsem si nechal ze zruseneho growboxu a plachtu.
Nebude to asi nejhezci reseni, ale melo by byt funkcni.

Jako resenim by byl propagator velky grow box a polozit ho na stranu, 6K ale nedam...

Pedro
Stálý člen
Příspěvky: 2206
Registrován: 09 zář 2014 21:20
Reputace: 4532
Obrázky: 0

Re: Počasí, kuriozity klimatických změnách atd.. 2024

Příspěvekod Pedro » 18 dub 2024 14:13

Mikymoto píše:
18 dub 2024 11:44
No jo, ale terasa je stavebně jiná konstrukce než balkon - terasa má většinou spodní kontakt s konstrukcí (střecha, předsazené podsklepení, nebo okolní terén), balkon "trčí" do prostoru mimo obálku budovy a prochladne/promrzne tak zespodu, což u terasy většinou nehrozí. Jako jo - existují vyšší terasy na sloupcích nad terénem (typicky zahrádky u hospod), kdy je pod terasou otevřený prostor a mráz tak jde i od spodu, ale většina teras má spodek uzavřený a tak vnějšímu promrzlému vzduchu nepřístupný - čímž to ochlazování ze spodní strany podstatně snížíš.
Sem zase přehnaně chytrej co? :hmmm:
Při krátkých nočních mrazech nepromrzne ani balkon. A terasu mám sice na střeše, ale není spojená s konstrukcí domu a od spoda větrá a promrzá. Proto jsem psal, že vyzkoušeno, řekl bych, že podmínky má diky zateplení balkonu Martin v tom svém vyšším patře ještě lepší než já na střeše u vody, kde fakt mrzne a neustále fouká (výhoda v létě).
Tolik zkušenost. Naštěstí kytky tam teď nemám a jahody, angrešt, maliny, česnek atd. to musí zvládnout.

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3599
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3884
Obrázky: 0

Re: Počasí, kuriozity klimatických změnách atd.. 2024

Příspěvekod MartinS » 18 dub 2024 16:31

Mno hele, pri hlasenych 2°C, jsem mel na balkone 4°C dnes v noci. Pokud hlasi -2°C nekdy Nedele/Pondeli, muze to byt klidne kolem nuly.
V roce 2021 me zmrzly plody a vetve i kdyz bylo 2°C nad nulou, proste se prehnal nejaky studeny vitr, co teplomer nestihl v 5min mereni zaznamenat.
Pulka keru zmrzla, doslova i co se tyce rostliny samotne. Je fakt ze to byla konec Rijna, tusim presne 31.10.
Hlavne tehdy ani mraziky nepredpovidali.
Tehdy me zmrzla vsechna Roccota a dalsi plody byly na vyhoz a kytky take co jsem chtel nechat prezimovat.
Takze prehodit to netkankou a zkusit jestli to daji, neni uplne reseni, ktere chci riskovat.


MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3599
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3884
Obrázky: 0

Re: Počasí, kuriozity klimatických změnách atd.. 2024

Příspěvekod MartinS » 22 dub 2024 08:09

Dnes na balkone -0,5°C (zatim nejchladnejsi Dubnova noc)

V improvizovanem foliaku kytky prezily. Teplomer co mam uvnitr ukazoval 1,5°C.
To tedy neni moc rozdil, na to ze jsem tam pridal 90W topeni. Nicmene ty dva stupne dnes byly rozhodujici.


Zpět na „Pokec o chilli“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti