Vybrané divoké druhy 2022

michalsiegel
Stálý člen
Příspěvky: 75
Registrován: 23 říj 2020 23:25
Reputace: 254
Obrázky: 0

Re: Vybrané divoké druhy 2022

Příspěvekod michalsiegel » 11 črc 2022 16:36

Pro doplnění dále přidávám vyklíčení dvou dalších semínek C. mirabile Santa Barbara 57 a 58 dnech a jednoho C. mirabile Serra da Cantareira po 41 dnech. Velmi brzy bychom pak měli pozorovat květy druhu C. mirabile z lokality Piquete. Jak je vidět z fotek, rostliny již nasazují květní poupata.

79342

79343

79344

michalsiegel
Stálý člen
Příspěvky: 75
Registrován: 23 říj 2020 23:25
Reputace: 254
Obrázky: 0

Re: Vybrané divoké druhy 2022

Příspěvekod michalsiegel » 13 črc 2022 20:37

Pro informaci, dnešním dnem vyklíčilo šesté semínko C. friburgense a druhé semínko C. carassense 'mirabile' po 60 dnech. :-)

michalsiegel
Stálý člen
Příspěvky: 75
Registrován: 23 říj 2020 23:25
Reputace: 254
Obrázky: 0

Re: Vybrané divoké druhy 2022

Příspěvekod michalsiegel » 23 črc 2022 21:42

Všechny rostlinky jsou aktuálně plně aklimatizované na horké letní slunce a poupata rostou o sto šest. Pořád klíčí nějaká semínka, od posledního příspěvku vykouklo cca 5-6 C. friburgense a asi 4 C. carassense - poslední druh bohužel neustále odumírá ihned po vyklíčení. Pro informaci, kamarád z USA již tento druh dovedl až do květu a o druh C. carassense se skutečně nejedná. Vše nasvědčuje druhu C. recurvatum, u kterého však autoři nedávno vydané monografie "zakázali" červenou, fialovou nebo hnědou pigmentaci na květech. Tato rostlina ji však má. Problematiku spolu s fotkami kolegy osvětlím v následujících dnech - je to nádherná rostlinka. Já očekávám rozkvět taky ve velmi dohledné době, níže přikládám dvě fotografie. Podle kalichu se mi moc nezdá správnost určení C. mirabile. To by mělo mít jen 5 kališních zubů - tak jak je vidět u fotky C. recurvatum na druhé fotce v případě největšího poupěte. Kalich se pochopitelně může ještě vyvíjet, nicméně v případě první fotky mi přijde zcela jasné, že je zde typický vzorec 5 dlouhých a 5 krátkých zubů. Necháme se ale překvapit.

Capsicum mirabile

79617

Capsicum recurvatum

79616

michalsiegel
Stálý člen
Příspěvky: 75
Registrován: 23 říj 2020 23:25
Reputace: 254
Obrázky: 0

Re: Vybrané divoké druhy 2022

Příspěvekod michalsiegel » 24 črc 2022 16:06

Přidávám fotografie rostliny, kterou kolega Evan Finnes v USA vypěstoval ze semen označených jako C. carassense. Tento druh je na základě monografie vydané před několika týdny v současné době nemožné určit. Zcela s jistotou však víme, že se nejedná o druh C. carassense. Tento druh má extrémně úzké listy, které připomínají spíše oleandr než papriku. Z kalichu vyrůstá 5 velmi dlouhých zubů, koruna je zevnitř velmi sytě fialová a samotné květy mají průměr okolo 20 mm (největší květy u divokého druhu vůbec). Vyobrazená rostlina nic z toho nesplňuje. Sběratel tvrdí, že semena sebrat z plodů v 30km okruhu od města Catas Atlas v pohoří Serra do Caraça, což by výskytu druhu C. carassense, který je zde striktním endemitem rostoucím jen na několika známých lokalitách, odpovídalo. Otázka je, kde se nachází pravda. Já osobně jsem přesvědčen, že sběratel (ačkoli mel ode mne několik přesných GPS druhu) docestoval do Ria a následně semena sbíral právě na jižní straně Atlantického lesa při samotném pobřeží. To se však s jistotou nikdy nedozvíme. Nyní se podívejme na jednotlivé znaky této rostliny.

STONEK, LIST

Rostlina je zelená, pouze internodia mají místy nafialovělou barvu. Celkově je rostlina lysá až velmi řídce ochlupená. To platí pro listy, stonky i kalich. Listy jsou okolo 10 cm dlouhé a měří asi 4 cm na šířku. Tento poměr tak zcela vylučuje, že by se vůbec o druh C. carassense mohlo jednat. To jsme tedy vyloučili ještě před tím, než rostlina začala kvést.

79628

79641

79625

STRUKTURA KALICHU

Moje prvotní domněnka, že se jedná o druh C. mirabile, však byla vyloučená také. I tento druh má totiž na kalichu 5 zřetelných dlouhých zubů. Při bližším zkoumání kalichu jsme zjistili, že se na něm nachází 5 dlouhých zubů a zpravidla 4-5 krátkých zubů. Květy tak mají většinou 9-10 kališních zubů.

79636

79629

79642

KVĚTY

Květní poupata jsou kulatá až mírně vejčitá, velmi tmavě fialové barvy. Koruna měří v průměru cca 14 mm. Korunní lístky jsou krémově bílé. Na koruně se pak nachází středové skvrny zpravidla červenofialové až nahnědlé pigmentace, v samotném středu pak zelenožlutá pigmentace. Pokud je rostlina delší dobu umístěna na stinném stanovišti, nachází se na květech pouze zelenožlutá pigmentace.

79639

79632

79631

79633

79643

DISKUSE A DRUHOVÉ URČENÍ

Jelikož má druh více než 5 kališních zubů, může se jednat pouze o 3 zatím popsané druhy. Těmi jsou C. cornutum, C. mirum a C. recurvatum. První dva druhy můžeme prakticky okamžitě vyloučit. Druh C. cornutum má všech 10 kališních zubů velmi dlouhých a jsou také stejně dlouhé. Nehledě na to je rostlina hustě ochlupená. Druh C. mirum má taktéž všech 10 zubů velmi a stejně dlouhých a má také korunu velmi tmavě fialovou prakticky po celé ploše. Jediná možnost, o které má smysl debatovat, je C. recurvatum. Prakticky všechno by sedělo. Tvar listů, počet květů v trsech, vzorec 5 dlouhých a až 5 krátkých kališních zubů, průměr koruny. Tady ale narážíme na problém, protože v recentní monografii autoři "zakazují" jakoukoli červenou, fialovou nebo hnědou pigmentaci v květech tohoto druhu. Snahu rostlinu určit také ztěžuje nejistota lokality sběru semen. Celkový problém recentní monografie však shledávám právě v okruhu druhu C. recurvatum. Před vydáním monografie se v tomto okruhu nacházely 4 druhy, C. recurvatum, C. cornutum, C. dusenii a Capsicum sp. nov. (dnes C. mirum). Všechny tyto 4 druhy měly jasně vymezené znaky, které je od sebe odlišovali, C. recurvatum měl 5 dlouhých a až 5 krátkých zubů, C. cornutum 10 dlouhých zubů, C. dusenii 10 dlouhých zubů a silné ochlupení a Capsicum sp. nov. 10 dlouhých zubů a tmavě fialové květy po celé ploše. U obou prvních druhů (C. recurvatum, C. cornutum) byly navíc známé populace s červenou pigmentací v květech. Velkým překvapením celé monografie pak bylo spojení populací C. recurvatum a C. cornutum do jednoho druhu, C. recurvatum. U druhu C. dusenii se zjistilo, že odpovídal původnímu popisu druhu C. cornutum a došlo tak ke změně názvu C. dusenii -> C. cornutum. Poslední druh byl popsán jako nový druh, C. mirum. Problém je aktuálně ten, že populace C. recurvatum a "starého" C. cornutum s červenými květy dle poslední monografie neexistují. Tuto rostlinu tak není možné oficiálně druhově zařadit.

Můj názor je ten, že se jedná o velmi náročný okruh, kde se může klidně stát, že se může v případě druhů C. recurvatum, C. cornutum a C. mirum o jediný, variabilní druh (jako například C. annuum, C. rabenii apod.). Případně se může jednat o rostlinu, která tvoří přechodnou hybridní populaci na hranici výskytu dvou druhů, například C. recurvatum (dědičnost 5 dlouhých a 5 krátkých zubů na kalichu) a C. schottianum (dědičnost červené pigmentace na květech). Bohužel tato problematika nebyla v monografii vůbec okomentována a k takovým populacím se přistupuje tak, jako kdyby vůbec neexistovali, ačkoli o nich botanici vědí. Je to očividné velké zjednodušení práce spojením nejasných populacích do jednoho druhu a ignorováním některých populací, které by definici tohoto druhu popřely. Fotografie jsem pochopitelně poslal přímo G. E. Barboze a jsem zvědavý, jaký bude její názor nejen na tuto rostlinu, ale na celou problematiku.

Uživatelský avatar
radkiii
Stálý člen
Příspěvky: 225
Registrován: 30 led 2019 23:04
Reputace: 363
Obrázky: 0
Bydliště: Uherský Brod, 251 m n.m.

Re: Vybrané divoké druhy 2022

Příspěvekod radkiii » 26 črc 2022 20:15

michalsiegel píše:
24 črc 2022 16:06
Fotografie jsem pochopitelně poslal přímo G. E. Barboze a jsem zvědavý, jaký bude její názor nejen na tuto rostlinu, ale na celou problematiku.
Michal skvelé čítanie, hltám každé slovo. I keď si myslím, že sa táto tématika na tunajšie fórum moc nehodí z dôvodu, že tú nenájde svojich čitateľov, som veľmi rád, že sa s nami podelíš o svoje skúsenosti a asi nebudem ďaleko od pravdy, keď to nazvem výskumom.

michalsiegel
Stálý člen
Příspěvky: 75
Registrován: 23 říj 2020 23:25
Reputace: 254
Obrázky: 0

Re: Vybrané divoké druhy 2022

Příspěvekod michalsiegel » 03 srp 2022 15:37

radkiii píše:
26 črc 2022 20:15
Michal skvelé čítanie, hltám každé slovo. I keď si myslím, že sa táto tématika na tunajšie fórum moc nehodí z dôvodu, že tú nenájde svojich čitateľov, som veľmi rád, že sa s nami podelíš o svoje skúsenosti a asi nebudem ďaleko od pravdy, keď to nazvem výskumom.
Díky za pozitivní feedback. :) Já souhlasím, že to není téma, které by si tady našlo mnoho zájemců, ale nevadí mi to. I kdyby jediný nadšenec, tak je to super.

michalsiegel
Stálý člen
Příspěvky: 75
Registrován: 23 říj 2020 23:25
Reputace: 254
Obrázky: 0

Re: Vybrané divoké druhy 2022

Příspěvekod michalsiegel » 08 srp 2022 23:10

Tak tu mám po krátké odmlce další update. Druh C. mirabile 'Piquete' je třeba reklasifikovat jako C. schottianum 'Piquete'. Toto je také původní určení. Rostliny mají na kalichu extrémně krátké zuby a koruna má červenou až fialovou středovou pigmentaci. Před vydáním monografie se uvádělo, že druh C. schottianum má kalich zcela bez zubů. Sběratelé této linie tak došli k závěru, že se jedná o druh C. mirabile. Původní populace druhu C. buforum, dnes synonymum pro C. mirabile, která se v oblasti Piquete nachází, totiž měla také velmi krátké zuby. V monografii však autoři připouští, že druh C. schottianum může mít taktéž kališní zuby (zpravidla 5) dlouhé okolo maximálně 0,35 mm.

Rostliny splňují prakticky všechny potřebné znaky, včetně tmavě fialových mladých stonků. Otevření květu očekávám v průběhu tohoto týdne, pak budeme mít stoprocentní jistotu. respektive 101%, jelikož já už přesvědčený jsem. Přikládám fotku květních poupat dvou rostlin. Délka květní stopky je 14,5 mm, délka kališních zubů 0,2-0,3 mm. Květní poupě je zelenobílé (samo o sobě prakticky vylučuje mirabile), po rozevření by měl být květ bílá s červeným středem a zeleným hrdlem. Já se těším jak hrom, první kvetoucí druh z atlantické vývojové větve v kultivaci. :)

79844

79843

vsezved
Stálý člen
Příspěvky: 773
Registrován: 09 pro 2019 22:24
Reputace: 2345
Obrázky: 0
Bydliště: Stod

Re: Vybrané divoké druhy 2022

Příspěvekod vsezved » 09 srp 2022 21:58

Jsem natěšenej s tebou. Tvé pěstování, foto a popisy divošek rád čtu a vždy se těším na pokračování. :thumbup:
Každý máme svoji úchylku. Život je otázkou priorit.


Zpět na „Volně žijící druhy chilli papriček“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů