Výluh z kopřiv

Hnojení paprik
Luke
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: 29 čer 2012 14:51
Reputace: 0
Obrázky: 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Výluh z kopřiv

Příspěvekod Luke » 29 čer 2012 17:31

Našel jsem článek s návodem na přípravu výluhu z kopřiv. Je to jednoduché. Nasbírat potřebné množství kopřiv (+ jiné byliny jako kostival, máta, ...) dát je do nádoby, naplnit vodou až po okraj (nejlépe dešťovou) a nechat 2-3 týdny kvasit. Výluh se používá zředěný. Někde jsem četl 1:30 ale i 1:50. Má to být dobré hlavně na růst.

Máte s tím někdo nějaké zkušenosti? Nahradí mi to hnojiva jako např. Krystalon nebo Lignohumát?

Uživatelský avatar
gandalf
Stálý člen
Příspěvky: 2130
Registrován: 20 srp 2011 19:49
Reputace: 2439
Obrázky: 0
Bydliště: Netolice
Kontaktovat uživatele:

Re: Výluh z kopřiv

Příspěvekod gandalf » 29 čer 2012 19:13

Já ten výluh /spíš zákvas/ z kopřiv a slepičinců používám a dobrý. Ale ten zápach ... Zdá se, že se kytky po tom pěkně rozjely. Přihnojuji s tím i celer, rajčata a podobně. Lignohumát můžeš občas přidat, tím nic nezkazíš, ono to vlastně není hnojivo v pravém slova smyslu. Kristalon bych zcela vynechal /kolega to tu již několikrát psal/.

Grolldir
Nový člen
Příspěvky: 12
Registrován: 23 bře 2012 00:38
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Výluh z kopřiv

Příspěvekod Grolldir » 02 črc 2012 20:34

Super kopřiv nám tu roste hodně máty mám taky dost tak vyzkouším.

Uživatelský avatar
gandalf
Stálý člen
Příspěvky: 2130
Registrován: 20 srp 2011 19:49
Reputace: 2439
Obrázky: 0
Bydliště: Netolice
Kontaktovat uživatele:

Re: Výluh z kopřiv

Příspěvekod gandalf » 03 črc 2012 13:28

No nevim, jestli máta je vhodná.

gorgitko
Stálý člen
Příspěvky: 76
Registrován: 30 bře 2011 13:32
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Výluh z kopřiv

Příspěvekod gorgitko » 09 črc 2012 20:32

Já na kvašení kopřiv používám starou hliníkovou nádobu na mléko (cca. 30l). Kopřiv tam nacpu co se dá až po okraj, pěkně to ušlapu, zaliju vodou a za 2-3 týdny je výluh hotov. Většinou to poznám tak, že to přestane tak smrdět a po zamíchání to nepění. Míchat se to asi nemusí - na chatě jsem jen o víkendech, takže to vlastně zamíchám jen párkrát a je to v pohodě. Jen bacha na to, že když to kvasí, tak z nádoby vytéká pěna. Nádobu mám na sluníčku, líp to pak kvasí.

Když pracuju na zahradě, tak se tam občas vymočím (moč = výborný zdroj dusíku (N)), případně když mám dřevěnej popel, tak ho taky přidám - měl by zvyšovat pH roztoku = není to pak tak kyselý a navíc obsahuje poměrně dost draslíku (K) a základních mikroprvků. Tady důkaz, že nekecám :D http://abecedazahrady.dama.cz/default.a ... ticle=2865" onclick="window.open(this.href);return false;

Nejdřív ředím 1:10 s vodou, pak 1:5. Mám takovej pocit, že kytky by v pohodě přežily i 1:1 nebo 1:0, protože když se na ně přímo vyčuráte, tak taky neumřou žejo ;)

EDIT: Mám takovej pocit, že ten popel i snižuje smrad, co jsem si tak povšimnul...

Uživatelský avatar
chilli-max
Stálý člen
Příspěvky: 963
Registrován: 31 črc 2013 20:54
Reputace: 4
Obrázky: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Výluh z kopřiv

Příspěvekod chilli-max » 27 úno 2014 21:41

Dotázek.... když jsem si udělal hnojůvku z kopřiv a kostivalu na konci léta, bude teď na jaře ještě použitelná ... bude tam obsah všech živin? Pokud vím tak dusík je dost těkavý. Mám jí zavřenou v plastovém barelu.
http://www.foto-tapety.cz

Uživatelský avatar
gandalf
Stálý člen
Příspěvky: 2130
Registrován: 20 srp 2011 19:49
Reputace: 2439
Obrázky: 0
Bydliště: Netolice
Kontaktovat uživatele:

Re: Výluh z kopřiv

Příspěvekod gandalf » 27 úno 2014 22:20

Jen musíte dávat bacha na to, kde ty kopřivy vlastně rostou. Když budou z nějaké skládky, nebo bývalého směťáku, tak to nebude to pravé ořechové. Mají v sobě to, na čem rostou.

Paulos
Nový člen
Příspěvky: 12
Registrován: 14 dub 2014 17:45
Reputace: 2
Obrázky: 0

Re: Výluh z kopřiv

Příspěvekod Paulos » 16 dub 2014 09:46

gandalf píše:Jen musíte dávat bacha na to, kde ty kopřivy vlastně rostou. Když budou z nějaké skládky, nebo bývalého směťáku, tak to nebude to pravé ořechové. Mají v sobě to, na čem rostou.
Takže když jsem ty kopřivy natrhal na mraveništi ?? :D


Zpět na „Hnojení chilli paprik“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Antonín a 17 hostů