kratas píše:Já tedy nemám skleník ani fóliovník. Vše mám na balkóně, ale stále řeším jak zalívat korektně. Někde píší, že při přelívání rostliny shazují listy. Tak jsem ubral, jenže pak když přijdu z práce domů, tak rostliny mají totálně svěšené listy. To se taky říká, že takové šoky nedělají dobře a rostlina shazuje květy a plody. Tak teď nevím jak na to. Bohužel mám balkón na západ a když valí sluníčko, tak je tam vedro pořádné. Nějak se to snažím držet aspoň tím, že když jsou listy po návratu z práce hodně svěšené a ráno je květník lehký, tak papriky ráno kvalitně zaliju. Jestli je to dobře nevím. Nicméně intumescence se na balkóně již nevyskytuje.
Nemyslím si, že máš nějaký problém.
Ty svěšené listy jsou úplně přirozené. Neznamená to, že mají málo vody v substrátu. Prostě v horku odpaří víc vody, než do nich kořeny dokáží napumpovat. Přes noc se z toho seberou.
Nevím, jak si vyložit to, že je "květník ráno lehký". Jak velké máš květináče (objem v litrech)? Není zase takové horko, ani kytky nejsou tak velké, aby si musel zalévat každý den.
Obecně by se odolnost kytek proti vedrům měla postupně zvyšovat. Jednak zvětšující se kořenový systém dokáže dodat víc vody a v pozdějších fázích sezóny hodně lidí hnojí fosforo-draslíkovým hnojivem. Tyhle dvě látky pomáhají kytce zvládat teplotní šoky. Alespoň jsem to četl. Mechanizmus neznám.
Dlouhotrvající vedra mají nepříznivý vliv na vývoj květů. Kytka je sice nasazuje, ale neudrží je a shazuje. To ale není případ momentálního počasí. Problém s udržením květů nastává, když je už 3 týden přes den víc než 35, nebo tak nějak.
Zatím je pro kytky více-méně ideální počasí (když do toho nepočítám kroupy).
Nedělej si s tím starosti. Pokud máš kytky v dostatečně velkých květináčích, tak skutečnost, že jsou večer z tepla "utahané" není žádný problém.