Stránka 1 z 53

Citrusy a příbuzné druhy

Napsal: 27 črc 2016 09:28
od Tea Racer
Zakládám toto téma, jelikož je zde několik pěstitelů a myslím že to bude užitečné. Pěstuji citrusy déle než 1/4 století, kdyby někdo cokoliv potřeboval, už ne přes PM, ale pište sem, ať to tu je pro ostatní.
Dám sem několik fotek co pěstuji, mám přes 100 rostlin, tak spíše to zajímavé. Něco mám ve své galerii v příslušném vlákně, tak ať to tu neplevelím, dám sem dnešní fotky přibuzných druhů a křížence.
:mbounce:
Všeobecně bych rád napsal, že pokud nemáte možnost chladného zimovaní pod 9 °C, nekupujte rostliny z Bau a podobně, jsou roubované na trifoliátě a bez chladného zimovaní Vám nasledující sezonu uhynou. Nejlepe na citrumelu nebo nečem tropickém. Případne řízkované. Do bytu jsou vhodné tak zvaně kumqaty, jsou to původně v Číně vypestované rostliny, pak hodně domestikovaly i v Japonsku, jsou tisíce let přivyklé na méně svetla a potřebu nezimovat (pokud nejsou na trifošce).
Do bytu jsou vhodné tropické druhy, jako Cedráty, Papedy, některé citroníky, pomela a ty kumqaty.... mnoho dalších. Nebo všechny když zimujete a nebo doma máte možnost malinko hybat s teplotou a přisvětlujete.
Tropické druhy jsou parádní. :-)
Tak na úvod sem dám citrus na který jsem byl velmi hrdý (už je po něm, bohužel jsem plod nechal dlouho a rostlina se vysílila) mám ale 2 řizkovance z něho.
Je to Cedrát, zvaný jako Buddhova ruka a využívá se na marmelády, likéry, jako koření a v Čínské medicíně. Už plod na stromě či keři provoní celou místnost.

32955

32956

Re: Citrusy a příbuzné druhy

Napsal: 27 črc 2016 10:19
od Tea Racer
Ještě sem dám pár citrusů co jsem právě fotil.

Microcitrus Australsky Hanbury, vynikající pro domáci pěstovaní, plody se nakládaji, použávají do marinád, likéru a suší jako koření.
32961

ATALANTIA x UPAVANSKIJ, kříženec a letos budou asi plody, je remontantní, takže kvete a plodí nekolikrát do roka.
32960

32959
Papeda Ivia - bizarní plody, nádhrené a vonné květy.
32962

Re: Citrusy a příbuzné druhy

Napsal: 27 črc 2016 10:30
od Holu
Tak já se teda zeptám jako totální lajk. Chtěl bych zkusit pěstovat citrony, ale nevím který druh jako pro začátek pořídit. Přečetl jsem si pozorně to, co jsi vypsal nahoře.

Mám možnost je přes zimu skladovat v zimě okolo 12°C, ale radši bych byl, kdyby to nebylo nutné takhle přezimovávat a mohl je mít v baráku. Místo na to mám. :-)

Díky za pomoc!

Re: Citrusy a příbuzné druhy

Napsal: 27 črc 2016 10:38
od Tea Racer
Velmi doporučuji Mayer, není to citokrevný citrus, ale plodí stále, plody násladlé lehce a je nenáročny. Dobře se řízkuje, takže neřešíš podnož a mám jej celoročně doma. Citroníky nejsou náročné na světlo tolik. Ale kdyby na něj svítilo sluničko aspon část dne, je to super.
Právě teplota kolem 12 ° je nejhorší, to je jeich vegetační start, takže bud lehce nad a nebo pod. Pokud je to pod 8 °C nebo méně, neřešíš pri zimovaní vůbec svetlo! Minimalni doba zimovaní je měsíc, ale klidne 4 měsice....
Doporučení:
Mayer, Lisbon, Zagara Bianca. Kumqat podobný chutí a plody jen mensi - Limenquat. Cedrát respektive kříženec Ponderosa.

Re: Citrusy a příbuzné druhy

Napsal: 06 srp 2016 11:59
od Tea Racer
Tak mi dozrává citroník Mayerův. :-)
33235

Re: Citrusy a příbuzné druhy

Napsal: 07 srp 2016 13:47
od Tea Racer
Limetka je ověšwná plody. Je v zástinu, poměrně nenáročná, pomerančovník mi to tam nedal a limetka prosperuje.
33311

Re: Citrusy a příbuzné druhy

Napsal: 16 srp 2016 11:09
od Tea Racer
Tak mi snad zaplodí další cedrát - Fernandina. Má krásné dva plůdky.
33677

Re: Citrusy a příbuzné druhy

Napsal: 17 zář 2016 20:38
od Tea Racer
Tak Mayer tesne pred utržením. :-)
34692