Stránka 1 z 1

Zazimování - ano či ne

Napsal: 13 říj 2016 16:51
od Dokturek
Ahoj,
počasí už je mizerný, tak jsem minulý týden všechny kytky přesunul z balkónů do baráku. Snažil jsem se, aby kytky byly na světle, ale stejně došlo k tomu, čeho jsem se bál. Kytky typu Moruga a Naga Morich začaly brutálně opadávat (listy, květy i malý plody) a z kdysi krásnejch a košatejch keřů mám povětšinou jen smutný stonky.
(na Thanksgiving, Naga Jolokia a Ring of fire přestěhování mělo pramalej vliv, opadá jen minimum listů a květů) .

Takže moje otázka je, co dál?
- je to běžnej jev a reakce na úbytek světla a mám je nechat na místě, až jim dorostou nový listy a květy v takovým množství, aby to kytka "uživila" ?
- mám tenhle proces podpořit přihnojováním (používal jsem Hoštický s guanem a teď Kristalon) ?
- nebo mám přejít na klasický zazimování a tyhle kytky ustříhat, nechat jen stonky a šoupnout do sklepa ?

Díky za rady
:firychil:

Re: Zazimování - ano či ne

Napsal: 13 říj 2016 18:10
od Erben61
Pokusím sse Ti odpovědět asi takhle. Pokud jsi kytky před pár dny přendal zvenku do bytu, je jasný, že některý druhy tu změnu teplot a i světelné podmínky snáší lépe a některý zavadnou a opadávají. V podstatě jsem taky zhruba ve stejné době přesouval kytky, jenže ne do temperované místnosti, ale do verandy. Kytky v pohodě, plody dozrávají. Teď jde o to ,zda chceš kytky nechat ve vegetativním stavu nebo klasicky zazimovat. pokud zazimovat tak nechat jen kus kmínku a uskladnit třeba do sklepa k okýnku. Minimálně zalívat. Pokud je chceš nechat přes zimu v bytě, nečekej zázraky, každá to nedá a s tím kvetením a plody přes zimu taky nic moc. Něco jinýho je to u kytek, který jsou v indooru pořád.Tam je to zas hodně o svícení atd.O přezimování si můžeš přečíst ve vlákně:
pokrocile-techniky-pestovani-chilli/topic1174.html
Zdarec :thumbup: :tiphat:

Re: Zazimování - ano či ne

Napsal: 14 říj 2016 00:46
od matoha
ja to nechávam podľa rastlinky.
keď sa snaží ísť ďalej tak ju v tom podporujem.
keď opadáva a zjavne nechce ísť ďalej tak zrezať na pahýľ keď ju chcem aj na ďalší rok možno to prežije a keď nie tak nie.
len je tam jeden dosť podstatný rozdiel a aj si ho vystihol.annuum a chinenses.menej náročné a viac náročné.

Re: Zazimování - ano či ne

Napsal: 14 říj 2016 07:53
od Vasjis
Ja zazimoval loni 4 kytky jedna mi chcipla asi mesic pred tim nez jsem ji mohl dat ven druha nezaplodila letos a ty dve plodil normalne jako kdybych jel od seminka akorat celou zimu jsem lez do sklepa strikal to mospilanem jak blazen a stejne msice prezily za mne to nema cenu zbytecna prace starost aspon odpocnes a naberes sily na novou sezonu

Re: Zazimování - ano či ne

Napsal: 14 říj 2016 10:11
od Kendy
V principu jdou dvě možnosti, jak kytku nechat žít do jara.

1) Necháš ji v teple. Tedy v těch cca 22-23 stupních, co máš doma. V takovém případě kytka bude relativně normálně růst, potřebuje světlo a živiny. Problém je s tím světlem. Aby "uživila" všechny ty listy, stonky, tak toho světla potřebuje hodně. V zimě moc světla není. Krátké dny, zataženo, navíc je máš doma a i když se ti to nezdá, tak v místnosti množství světla prudce klesá. Dokonce i pár centimetrů vzdálenosti od okna hraje roli.

Můžeš ji pomoci tím, že ji prostříháš. Méně stonků, méně listů, menší rostlina potřebuje méně světla. Silně doporučuji jižní okno a pokud je to možné, tak ji nedávat přímo k radiátoru. S tím radiátorem často bývá problém.

2) Necháš kytky jenom hibernovat. Budou v chladu. Tak okolo 10 stupňů. Podle mých zkušeností mohou být krátkodobě i v nižších teplotách. Moc se nezalévá. Rozhodně nehnojíš. Při zazimování je přesadíš do menších květináčů, ořežeš kořenový bal a ze stonku necháš tak 10 cm. Klidně i bez lístků, nebo s pár menšími listy. Kytka neroste. S plody tedy rozhodně nepočítej. Potřebují jenom minimum světla (ale v úplné tmě je nechat nemůžeš). Dají se dát někam do nevytápěné komory, do regálu, poblíž okénka. Na jaře je vytáhneš, dáš do tepla a světla, případně propláchneš kořenový bal, ořežeš nefunkční (černé) zbytky kořenů a přesadíš do nového substrátu. Zaleješ pokud možno s lignohumátem a necháš je rozrůst.

Oba dva způsoby jsou do jisté míry riskantní (se 100% úspěšností asi radši nepočítej) a vyžadují jistou zkušenost. Někomu víc vyhovuje první, jinému druhý způsob. Vyzkoušej.

Re: Zazimování - ano či ne

Napsal: 14 říj 2016 10:15
od Kendy
Ještě přidám vlastní zkušenost.

Loni (a dělal jsem to poprvé) jsem přezimoval 3 kytky.
Prakticky žádná údržba. Byly v komoře, jednou za měsíc jsem je trošku zalil.

1) Jedna mi zdechla někdy v průběhu ledna. Zčernaly jí lístky a bylo po ní. Mám podezření na to, že mi někdo na chvíli otevřel okénko a kytku šlehl mráz. Byla k němu nejblíž.

2) Druhá přežila, ale v sezóně moc nerostla a neplodila. Netuším proč. Něco mi dala, ale byl to takový zákrsek.

3) Třetí se na jaře krásně rozrostla a bylo vidět, že má před ostatními velký náskok. Plodila brzo a plodila hodně. Taková rekordmanka.

Letos mám v plánu stejným způsobem v chladu zazimovat cca 6 kytek. Doufám, že budu mít vyšší úspěšnost.

Re: Zazimování - ano či ne

Napsal: 14 říj 2016 14:52
od Tea Racer
Pokud chceš pěstovat doma a dáš kytku zvenku domů, je to pro ni šílený šok, koruna v teple, kořeny v zime než se prohřejí => opad listů, mnohdy uhyn cele rostliny.
Je třeba prolít kořenový system vlažnou vodou a vyrovnat teploty, pak je šok minimální. Vyzkoušeno u citrusů a aplikovano s uspechem na chilli.

Re: Zazimování - ano či ne

Napsal: 14 říj 2016 17:00
od Dokturek
Díky všem za rady.
Morugy a Nagy Morich zkusím přezimovat (zastříhnout, ostříhat kořenový bal a dát do nový hlíny a šup s nima do sklepa) a budu si držet palce, ať se na jaře probuděj.
Zbytek (Twilight, Thanksgiving, Naga Jolokia a Ring of Fire) zkusim jen trochu prostříhat a nechat doma při pokojový teplotě jako dekoraci.

Vloni jsem měl trochu velký oči a zasadil spoustu semínek a jak na potvoru se většina chytla, takže teď mám doma 26 kytek a manželka prská, že je to u nás jak ve skleníku :bashead: