Stránka 1 z 1

Množení rostlin "in vitro".

Napsal: 05 dub 2012 19:25
od gandalf
Na tomto místě se provádí manipulace s rostlinným materiálem. Jde v podstatě o jakousi superčističku vzduchu, která pracovní prostor profukuje a tím z pracovního prostoru odstraní většinu zárodků plísní, hub a pod. Účinnost je udávána kolem 99%.
7718

Na tomto snímku je patrné, jak z růstových pupenů v zápažbí listů raší ve výživném podkladu zárodky nových rostlin. Pochopitelně budou naprosto geneticky identické s mateční rostlinou. Růstové a výživné médium je stabilizováno agarem. Proto je důležité použití toho "fukaru" s filtry. Výživný agar by byl pro plísně a houby lahůdkou a pochopitelně by všechna práce přišla vniveč.
7719

Tady je vidět, že "to funguje" i když je materiál vložen obráceně - rostlina si poradí a správně se zorientuje.
7720

Na obrázku je další stádium téhož množení. Z každé té zelené "krupičky" bude nová rostlina /desítky až stovky/.
7721

Tady už jsou větší zárodečné rostliny. Lahev musí být stále uzavřená, aby nedošlo ke kontaminaci. Rostliny dýchají pomocí molitanového knotu ve víčku.
7722

Tady je už vzrostlý jedinec /po rozsazení a přenesení na novou živnou půdu/
7723

Tady jsou už rostlinky /v tomto případě orchideje/ přeneseny do substrátu z kůry. Pochopitelně je nutně je řádně oprat a odstranit zbytky výživného agaru /kontaminace plísněmi by byla blesková/.
7727

Ještě několik obrázků z výsevu semen orchidejí. Jen pro informaci - mají prachové semeno, které není okem téměř viditelné. Z data na lahvi je vidět, že se jedná o poměrně čerstvý výsev a také že jim výsevní médium chutná. Zajímavé je že tato metoda je v případě paprik, nebo rajčat /výsev na agar/ téměř neproveditelná, neboť jejich semena obsahují spory plísní a i po dezinfekci je spolehlivě zničí plísně. Zřejmě jim ten agar moc chutná. Tatáž semena v půdě spolehlivě vyklíčí a plíseň nepropukne.
7724

Vzrostlejší semenáčky orchidejí /v lahvi jsou stovky až tisíce rostlin/.
7725

Semenáčky po prvním přesazení.
7726

Jenom dodávám, že množení chilli provádění in vitro by bylo úplně stejně jako množení orchidejí. Nakonec to můžeme vyzkoušet.

Re: Množení rostlin "in vitro".

Napsal: 05 dub 2012 20:38
od fka82
Zajímavé. Takhle si množil toho obra ?

Re: Množení rostlin "in vitro".

Napsal: 05 dub 2012 21:17
od gandalf
Ne, to se nepovedlo /kontaminace/. Ale semínka vzešla a jak se ukazuje, tak to bude zase macek :-) Letos si dáme záležet. Prý bychom to mohli naroubovat na rajčenku a bude to trvalka. Tak jsem zvědav.

Re: Množení rostlin "in vitro".

Napsal: 06 dub 2012 09:14
od Maxim
Koukej to svoje obří namnožit, stabilizovat, pojmenovat! a za velký peníz rozšiřovat! Měl jsem tu čest ochutnat a je to bomba. Chuť i pálivost excelentní!

Jednou bude ve světě populárnější než Czech Black :D Pokusům zdar!

Re: Množení rostlin "in vitro".

Napsal: 12 lis 2013 11:46
od pacatom
A z čeho si dělal živný roztok jestly se mohu zeptat?

Re: Množení rostlin "in vitro".

Napsal: 12 lis 2013 13:13
od gandalf
Kamarád na to má nějaký patent. Nejprve je kultivační, potom na růstové médium. V tomto případě se nejedná o roztoky, ale je to v agaru. Roztoky se používají v "rolerech" /taky to dělal, ale je to náročný jak na energii, tak i čas a tam jde produkce do miliard jedinců/. Rolery jsou takové "kolotoče" kde se to motá kolem všech os a buňky vlastně rostou neorganizovaně, protože nevědí, kde je dole a kde nahoře /zjednodušeno/. Teptve potom se oddělují a "učí" se růst v naší gravitaci.