TerasovaSahara - 2020

Naše pěstitelské snažení v roce 2020
chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 28 čer 2020 18:38

Kytky za víkend vypily poctivých 5 konví vody. Takže je konečně vše, s vyjímkou jednoho severního truhlíku s chilli, dostatečně zalito hnojivou zálivkou.
Ta severní strana ve stínu je zatím stále problém, a to typu slepice-vejce. Dokud tam kytky nepovyrostou nad zídku tak nezačnou pořádně pít, a dokud nebudou pít, tak při letošním víc než dostatku deště zůstanou rezervoáry truhlíků zcela plné, kytky tím pádem přemokřené a zároveň podvyživené, a v důsledku rostoucí jen velmi pomalu. Dvě rajčata co tam jsou už to zvládla, dvě chilli kytky bohužel ještě né, zatím stále zůstají utopené ve stínu zídky.
Počkám až zítra přejde bouřková fronta a pokud se odpar díky současným teplotám (ve stínu okolo 30°) nezlepší ani pak, tak rezervoár toho truhlíku s chilli kytkami odsaju (letos už podruhé), a naplním ho tak do poloviny hnojivou zálivkou ve štědré koncentraci.

Btw, mám potvrzeno, lokální meteostanička skutečně ten velmi blízký úder blesku nepřežila (eth port je kaput určitě, jestli přežil board jako takový se možná časem dozvím od výrobce), takže než se vyřeší oprava a nová instalace, tak můžu minimálně několik týdnů teploty i součty srážek jen nahrubo odhadovat. Docela to zamrzí, jednak si člověk na přesné lokální údaje rychle zvykne, ale hlavně porovnání s letošními "mokrými" hodnotami měřenými skutečně v lokalitě, a né až x km daleko kde je jiný reliéf terénu a ždímou se tam typicky jiné mraky, by se v dalších pěstebních sezónách dost hodilo.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 30 čer 2020 18:40

Když jsem v neděli večer balkón zaléval hnojivou zálivkou, tak jsem si říkal že se musím trošku hlídat, abych to v nadšení že můžu kytky konečně přihnojit se zálivkou nepřehnal.
Inu, žádné nepřehnal, bylo to spíše minutu po dvanácté než za pět minut dvanáct.
66626
Záložní PInk Tiger, který je jednoznačně nejpokročilejší z rajčat a v těchto dnech má nasazeny plody souběžně na cca 8-10 vijanech, už má na jednom plodu poblíž růstového vrcholu klasický nedostatek vápníku. Takže dneska podvečer šla další dávka Wuxalu Cal na list a koncem týdne půjde ještě jedna.

66627
Aji Mango - úplně finální barva to ještě není, ale už se to rýsuje, tohle už není zelenkavá žlutá :) , za pár dní z toho doufám bude letošní první plně dozrálý plod standardní velikosti (ty 2-3 pidiplodíky Shishita před pár dny nepočítám).

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 03 črc 2020 17:14

Teda, musím říct že tak rychlý nárůst potřeby živin jaký kytky předvádějí právě v těchto dnech za ty čtyři roky nepamatuju. Během jediného týdne vzrostla spotřeba na cca trojnásobek.
Ono se asi nejde divit, v prima roce 2018 to narůstalo postupně, a loni probíhalo překlopení z mokrého měsíce do horkého měsíce mezi květnem a červnem, nikoliv jako letos až mezi červnem a červencem. Takže kytky loni ještě nebyly zdaleka tak rozvinuté a natěšené začít už konečně tvořit plody.

66721
Rajče trpaslík dostalo letos samostatný truhlík (loni tvořilo spodek pod Stupice) abych zjistil jak velký vlastně takový dwarf naroste. Tak už to vím. :D :D


66722
David vs Goliáš - tohle bude ještě hodně zajímavé (a bez nůžek na Goliáše se to neobejde už teď).


66723
Taky Subarctic je letos samostatně... na severní stranu ve stínu si myslím sakra dobré. :D


66724
Aji Mango zuřivě nasazuje plody a na starších listech jasně ukazuje (nejsou na fotce vidět) že má hlad a chce přikrmit, draslíkem v první řadě, ale nejen tím.


66720
The Wall - tohle už jó, tohle je to co znám z minulých let :D 8-)

Btw, co se rajčat ve zdi týče, tak meze růstu už vlastně dosaženy, minimálně o 14 dní dříve než loni. :)

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 05 črc 2020 23:35

Počínaje včerejškem jsem si povolil ozobávat první polodozrálé plody z chilli kytek.
Zatím došlo na:
- Shishito: konečně má kytka plody odpovídající velikosti. Chutnají mi nejen na pánvi, ale i rovnou z kytky. Problém s nima je ten, že jak jsou plody prakticky bez palu, tak jich člověk/rodinka zblazjne neomezené množství, a na to by to chtělo alespoň tak 6-8 kytek, né jen jednu. Což je na balkóně Mission Impossible. :(

- Aji Mango: první polodozrálý plod velmi potěšil tím že měl nejen typický tvar pro odrůdu (btw, existují dvě phena), ale taky typický chuťový profil, žádný náznak mejdloviny (na kterou Lemon Drop trošku trpí) se nekonal. Takže to vypadá že letos vylosované semínko není kukačka. :-)

- CGN21500: jeden ze dvou prvních menších plodů už vykazoval první příznaky dozrávání, tak jsem po něm dneska při ozobávání Shishita taky sáhnul. A hodně mi sedla, nejen že splnila očekávání co jsem na ní měl, ale předčila jej.
Z chuti je jasně poznat že to je chineska, ale ani nejmenší náznak "parfémovitosti". A pal neumím popsat jinak než "svěží", žádné škrábání vzadu v krku, žádné ostré žiletky jen někde, pěkně celoplošný, rychlý nástup, svižné odeznění.
Do různých letních salátů, klidně i ovocných, bude skvělá. Nebo jen tak samotná aby se člověk trošku probudil když je vedro a dusno. Případně do nějakých omáček lehkého ovocného typu.
Jediné co by jí mohlo zabránit v postupu do mého týmu stálic by byl nedostatečný výnos, a na ten to zatím naštěstí nevypadá. :-)
Uvidím jak bude kytka velká/rozsáhlá na konci sezóny a jakou dá celkovou úrodu, zatím se jeví spíše drobnější (tedy v porovnání s mými best-of stálicemi typu Aji Mango které se aktuálně rychle mění v hustý keř :-) ).
Ale zase to vynahrazuje estetikou, jak stavba kytky, tak ty parádní barevné přechody světlá-tmavá zelená na každém listu, letos je to určitě nejhezčí kytka z mého playlistu.
Btw, ten menší plodík se nezdál, udávané rozmezí je 10-30k a tohle bylo 30k spolehlivě, při té velikosti bych odhadoval i víc. Ale znáte to, první plody v sezóně zobnuté přímo z kytky umí překvapit, člověk nemá po zimě nic natrénováno.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 08 črc 2020 23:23

Chtěl jsem včera napsat že jednu výhodu letošní počasí přecijen má, že je nějakých 14 dní po slunovratu a ještě vůbec nenastaly celodenní tropické pařáky 32+ kdy pyl přestává mít schopnost oplodnění květů. Protože tohle je fakt na kytkách vidět, jak na chilli tak na rajčatech. Prakticky každý květ je prozatím úspěšný, mám nulový shoz květů, pokud zcela vyjímečně něco z chilli odpadne, tak je to, narozdíl od minulých let až v další fázi, až miniaturní zárodek plodu po úspěšném květu o kterém kytka usoudí že další plod už by fakt neuživila. Tohle potěší.

Jenže pak jsem se podíval na předpověď a uviděl tu teplotní houpačku... a taky že ano, dnes přes den tu bylo zataženo, mžilo celý den, a teplota se celý den pohyboval jen někde okolo 13°. Sice prima počasí na protažení nohou na odpolední procházce, ale pro kytky nic moc.
A naopak, na pátek číhají v lokální předpovědi denní teploty typu 33-34°. Naštěstí snad jen relativně jednorázově na den až maximálně dva, tak doufám že se těmi teplotními veletoči nenechají kytky rozhodit.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 11 črc 2020 18:19

Odpoledne, po docela dlouhé době zase jednou kvalitní káva v hrnku, další várka sušeného masa hotova už včera... takže si jen užívám pohodu, lenoším na balkóně, a mám přitom tenhle výhled 8-)
66920


66921
Myslím že příští rok peruánku už nejspíš nedám. Sice roste parádně, totéž s nasazováním plodů, ale prostě je moc veliká=rozložitá. A navíc se mi, stejně jako ostatní kytky letos, parádně větví. Myslím že to je v důsledku hojnosti žížalího čaje kterou letos mám. Jenže o to je to horší, trochu jsem počítal s tím že půjde svazovat do podoby koštěte, ale při tom bohatém větvení je to skoro nemožné. A vždycky když musím ustříhnout nějaký ten výhon kde už jsou květy či zárodky plodů tak mne to docela deptá. Ke dnešku už jsem musel stříhat zleva-zepředu-zprava a za pár dní dojde i na vrchol. Ke dnešku už je odstřihnuto minimálně 30 zárodků či už otevřených květů. :dunno:


66922
Před nějakou dobou jsem našel nadpočetný a už docela rozrostlý výhon na jednom rajčeti, tak jsem si řekl že udělám pokus a otestuju limity látkáčů, měl jsem jeden volný po neúspěšném pokusu o záchranu peperoncina.
Normálně bych v takovém případě podstatně redukoval listovou plochu, nechal zakořenit někde v polostínu, atp. atd.
V tomhle testovacím případě nic takového, střihnul jsem, a tak jak byl, jsem ho vrazil do látkáče na maximálně osluněné místo.
Na tomhle místě by kytka uschla během jediného slunečného dne na šustivý troud pokud bych to nechal jen tak. Takže látkáč šel do květináče na vrstvu keramzitu aby i ke dnu mohl vzduch. A pak tam šla vrstva vody tak, aby vždy při zálivce byla hladina až pár cm nad dnem látkáče. Cílem bylo, aby byl řez výhonu utopen při zálivce ve vodě, plus aby probíhal cca dvoudenní cyklus mokro-sucho.
Výsledek po 14 dnech je na fotce. Imho naprostá paráda, kytka nejen že přežila, ale neshodila ani květy na vijanu které už měla, vlastně jediné poškození jsou ty dvě zaschlé špičky listů které byly nejvíce vystaveny slunci a větru.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 13 črc 2020 21:56

rajčata:
- backup rajče (pink tiger) je na tom tak, že nadzemní část prostě výrazně předběhla kořeny. I přesto že v posledních cca 10 dnech dávám relativně často wuxal sus cal na list, a pravidelně i norský ledek do zálivky (vyjde to cca jednou týdně), tak jsem musel urvat už 5. plod který měl načatou špičku v důsledku lokálního nedostatku vápníku (cca 1,4 m nad substrátem). Upřimně, ani se nedivím, dovolil jsem mu asi 9 výhonu, takže skóre je furt hodně dobré. Častěji na list, nebo silnější koncentraci do hnojivé zálivky už dávat nechci, nemám na balkóně komerční skleník kde hlavní kritérium je maximalizace výnosu. :wink:
- vypadá to, že první letošní dozrálé rajče bude asi Jahodo. První plod, na prvním vijanu, jsem dneska přistihl při výrazném červenání :) , zralé ještě rozhodně není, ale zelené už taky né. :D
- každý rok tu mívám na cca 10 +-4 listech rajčat vrtalky. Nic co by potřebovalo řešit, ale bývají tu. Letošní počasí jim zjevně hodně nesedlo, teprve včera jsem našel uplně první chodbičku na jednom jediném listu (na jedné ze dvou nejslunečnějších=nejteplejších pozic). Což je tak o cca měsíc později než bývalo zvykem v minulých letech.
Naposledy upravil 1 dne chris; celkem upraveno 14x.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 14 črc 2020 13:56

Žížaly makají už 3 měsíce, čas na lehkou inspekci toho jak jim jde práce od tlamiček:
67041
3. patro

67042
2. patro

67043
1. patro

Speciálně u toho 1. patra, které bylo z velké části tvořeno jedním souvislým kořenovým balem (loňská dorsetka) fakt zírám, během pouhých tří měsiců zmizeli i hodně tlusté kořeny.

Ze mne maximální spokojenost. Žížalám se tam zjevně taky líbí, jsou přitomny i mláďata v hojném počtu, a žížaly vůbec nemají tendenci svůj palác opouštět a hledat něco lepšího někde mimo.

Jen se ještě musím naučit pořádně odhadnout jak moc se vlastně materiál slehne, obě vyšší patra jsem zakládal zbytečně brzy (o hodně). U toho druhého patra ještě dejme tomu, začátkem jara sloužilo i jako zateplení prvního patra. Ale to třetí patro jsem už dvakrát přesypával do druhého, naposledy právě včera. Takže 3. patro zakládám vlastně až teď.
I když to člověk naseká na menší kousky tak se to během zpracování žižalami objemově zmenší minimálně na 1/4 původního objemu, pokud tam člověk začátkem léta začne házet velké kusy (celé výhony, atp.) tak je to určitě nejméně na 1/5 původního objemu.


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2020“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti