TerasovaSahara - 2020

Naše pěstitelské snažení v roce 2020
chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 07 dub 2020 18:17

Z rajčatového dosevu po 10 dnech už nic dalšího nevylezlo, takže dnes ukončen. Tím mám ke dnešku ukončeno veškeré indoor klíčení, večer pařník pořádně opláchnu a půjde čekat do sklepa na příští sezónu.

To že nevylezlo ani na druhý pokus Orange Caprese mne fakt mrzí, byla to poslední dvě semínka která jsem měl. Kdyby náhodou měl někdo pár postradatelných semínek téhle odrůdy tak bych byl moc rád, když né letos tak příští rok bych tuhle odrůdu dost rád zkusil.
Co se počtu odrůd rajčat týče tak pohoda, plán přesně splněn, místo Orange Cap. bude Pink Tiger.
Příspěvek s letošním playlistem aktualizován a finalizován.

Zbývá už jen výsev libečku, ale ten půjde nejspíše rovnou ven. A pak taky vylosovat letošního sebevražedného předskokana pro ranný venkovní výsadek, ale to nechám až na zítřejší odpoledne.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 08 dub 2020 16:01

Podlehl jsem současnému naprosto dokonalému (poslední 3 dny byla denní maxima výše než 21° a minima už 2 noci nespadla pod 0°) počasí:
- přísvit: dnes vypnut, ukončen, zabalen a uskladněn do příští sezóny.
- zimnějarní indoor truhlík: ukončen a přesunut ven kde čeká na oživení další várky substrátu, v tom vedru co právě teď panuje na balkóně se mi do toho vůbec nechce, snad podvečer jestli do té doby přiliš nezlenivím
- veškeré kuchynské lupení vyhnáno na balkón na jarní pozice. Že to přežije i bazalka si vůbec nejsem jist, ale co už, jednou se to zkusit musí.
- protože Pink Tiger nakonec vylezl v první i druhé vlně, tak dostane nevděčnou roli předskokana a buď dnes podvečer, nebo během zítřka půjde ven na finální pozici. A stejně jako předskokani v minulých letech, pokud přežije, tak si tím vyslouží jednu ze dvou nejlepších pěstebních pozic.
- žížalí palác: přesunut na finální letní pozici v temném koutě kam se slunce nedostane. Doufám že už s ním nebudu muset šibovat zpět na pozici kde byl teď, ale jisté to není, předpověď na 14.-16. dubna věští dopolední teploty jen těsně nad nulou.
Naposledy upravil 1 dne chris; celkem upraveno 8x.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 08 dub 2020 21:52

Průběh počasí poslední doby mi začíná čím dál tím víc připomínat parádní rok 2018. Z toho roku bohužel ještě nemám měřená lokální meteodata, ale i tak.

Pocit je to sice už docela silný, ale celý peloton ještě nerisknu.

Ale když se mi dneska podvečer shodnou náhod dostali do ruky dva v rodině nadbytečné, z odchovu za žaluziemi poněkud vytáhle semenáčky Stupického polního, tak jsem si řekl že tím vlastně nic neriskuju a šli ještě teď večer ven doprostřed bazalky. Moc šancí že by přežili tu náhlou petelici spousty světla+přímé slunce+noční chladna jim sice nedávám, ale kdyby náhodou ano a k tomu se zopakoval průběh konce jara roku 2018, tak by to s rannou odrůdou takto extrémně brzy venku byla dost výhra. :-)

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 09 dub 2020 15:26

Při celodenním jasnu (sluneční maximum dnes 730 W/m2) stačilo 7 hodin přímého slunce na to, abych musel s (do včerejšího večera indoor) bazalkou na odpoledne zbaběle prchnout do stínu, protože několik prvních rostlinek už mělo regulérně spálené listy, začínaly se objevovat suché plošky.
Sice vyrůstala jen cca 20 cm pod dvojicí krátkých biovitalek, ale ani to nestačí na to, aby se u ní dal udělat takovýto maximalistický skok bez nějaké kratší přivykací mezifáze na plnou sílu dubnového slunce.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 10 dub 2020 19:40

Oživoval jsem dneska další várků loňského substrátu a musím říct že Jamaican Bell spolu s Aji Mango toho ve slotu nechaly skoro stejně málo jako Dorsetka. Roztrhat tu krychli tvořenou jednolitou spletí tisíců kořenů a kořínků byla fakt solidní posilovačka na ruce. :-)
A to kolik živin taková dvojice chilli kytek vysosne z omezeného objemu nádoby za jednu sezónu vyniklo o to víc, že jako další v pořadí jsem měl v ruce substrát po salátu, pak choi,... prostě jen po všemožném kuchyňském lupení.
Myslím že příští sezónu už bude čas při oživování dát jednorázově výrazný podíl nějakého příhodného kompostu, v té době pojede většina substrátu už 5. sezónu, bude tak akorát čas aby dostal pořádnou nakopávací dávku organiky na dalších několik let. Takže je asi rozhodnuto, sice jsem měl trochu pochybnosti jestli dávát rap&pap kytkám vermikompost z odpadu raj&pap kytek (když neprochází horkou fází jako klasika) ale příroda je mocná a poradí si.

Žížalí palác: dnes dostal další patro (2. z plánovaných 4). Možná trošku předčasně, uvidíme jak moc se to ještě v prvním patře slehne až se tím vším holky prokoušou (očekávám že docela hodně). Další patro by taky mohlo omezit prozatím celkem intenzivní vysychání paláce, poslední týdny bylo potřeba patro tak jednou za 3 dny trochu rosit. Ale taky je fakt že tam v posledních asi 10 dnech nešli žádné vyloženě mokré zbytky typu povadlé listy atp. Uvidíme.
Naposledy upravil 1 dne chris; celkem upraveno 11x.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 10 dub 2020 20:16

Dát či nedat, to je oč tu běží. :-)
64418
64419
Problém v mojí lokalitě a mých podmínkách je ten, ža okolo 14.-18. dubna znamená nejistota předpovědi pár desetinek stupně rozdíl mezi velkou výhrou 3 týdnů navíc celkové sezóny versus pochcípání celého hlavního pelotonu.

Jestli se zítra nezačnou nějak vyrazněji zhoršovat předpovědi na dobu okolo středy, tak asi zvítězí optimista ve mne a risknu dát ven nějakou další kytku, nějaké další rajče třeba.

Uživatelský avatar
Quentin_Bull_89
Stálý člen
Příspěvky: 1465
Registrován: 09 kvě 2018 17:58
Reputace: 1963
Obrázky: 0
Bydliště: Kypr, Oroklini

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod Quentin_Bull_89 » 10 dub 2020 21:11

Jako já si s myšlenkou dát kytky už ven docela pohrávám, ale zas si říkám, že za jižním oknem jim je zatím dobře a navíc mě pořád straší loňský mráz, který přišel v noci z 1. na 2. květen. :rn: Kytky v truhlíku to daly, v zemi se na dost dlouho zastavily, některé pomrzly a pošly.
„Chilli je jako plamen: jakmile neroste, zhasíná.“ :chilli11:

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 11 dub 2020 23:55

Druhá várka sušeného masa hotova, tentokrát jsem testoval veliké plátky (z ořechu z masného plemene uzrálého suchou metodou). Sušeno na high-medium-high, 4-6-1, celkem 11 hodin. Díky mramorování to imho není na nošení po kapsách na výlety (pár plátků pustilo během dosušování 1 kapičku tuku, ale dobrota je to veliká.

Taky další dávka kimchi dneska založena, je to 6. várka a poprvé jsem zkusil už dávat položky receptu bez vážení, už jen odhadem od oka, tak doufám že jsem se moc neseknul. Chilli šlo ve stejném mixu jako pro sušení masa (anumky plus baccatum), pomlel jsem toho při přípravě masa výrazně více než bylo potřeba.

Hodně jsem rozmýšlel jestli dnes nedat pár kytek už ven do finále, ale nakonec jsem si to vyhodnotil tak, že sice hodně potřebují větší nádoby, ale to co by získali nádobami by ztratily v důsledku zatím nedostatečného přizpůsobení na přímé slunce. Takže mi to zatím za ten risk s počasím nestojí a ještě pár dní počkám, pravděpodobně na středu či čtvrtek.
Risknul jsem jen jedno rajče, drobounký semenáček Ping Tiger z druhé vlny. Hlavně kvuli tomu že pokud to náhodou ustojí, tak 3. a všechny další pravé listy už budou vznikat venku na slunci. A pokud né tak se nic neděje, mám ho ještě jednou, starší a větší z první vlny.


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2020“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host