TerasovaSahara - 2019

Naše pěstitelské snažení v roce 2019
chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod chris » 22 říj 2019 20:44

Letošní babí léto se mi tu tak uplně nevydařilo, už několik dní minulého týdne tu oblačnost po většinu dne zpomalovala dozrávání finální várky, a posledni dva dny se mi tu bohužel drží delodenní zataženo. Takže zatímco na řadě míst republiky kde je jasno padají přes den teplotní rekordy a maxima jdou vysoko nad 20°, tak já tu mám včera jen lehce nad 16° a dnes to stěží přelezlo nad 14°. :-(
Začíná to vypadat že letošní sezónu ukončím asi už teď o prodlouženém víkendu tj. už na konci řijna, a né až někdy po 10. listopadu jako tomu bylo v předchozích dvou letech.
Nejspíš ještě nezruším uplně všechny kytky, dvě tři na nejlepších JZ pozicích možná ještě nechám (dorsetka a pár baccatum) pokud bude slušná předpověď, ale většinu (severní pozice, západní pozice, všechna rajčata) pravděpodobně definitivně zaříznu už tuhle neděli.
Ono se až tak moc nestane, úroda je nakonec i letos parádní, jen je člověku líto když vidí kolik by toho ještě mohlo dozrát do plné botanické zralosti kdyby byl průběh jako loni :-)
2018
53864
Ale to fakt není realistické, líp než loni to vůbec nejde, až takto příznivý průběh nastane myslím tak jednou za 10 let. On i ten letošek je docela slušný, mohlo být podstatně hůř, zatím nepřišla (ťuk-ťuk) jedinná podzimní bouře která by kytky zatížené plody spolehlivě zlámala. :-)

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod chris » 26 říj 2019 22:50

Předpověď hlásá déšť a výrazné ochlazení počínaje nocí z neděla na pondělí, a na čtvrteční a páteční noc i teploty pod nulou (čt/pá noc je předpověď až -3 °C).
Takže je rozhodnuto, moje sezóna končí, zítra začínám finální sklizeň a postupnou likvidaci kytek.

Dneska jsem to trochu předběžně okukoval a:
- rajčata toho mají na sobě ještě spoustu, ale plody nejsou zrovna v ideálním stavu, velká většina odrůd má tak 20% plodů něčím napadených, nejčastěji plíseň v důsledku prasknutí, nebo nekróza na horní straně okolo stopky v důsledku nočních teplot těsně pod nulou. Loni (i předloni) byla poslední várka v maličko lepším stavu. Vyjímka je především Datlo, viz příspěvky výše.
A pak taky musím vzít v úvahu, že letos je to první rok kdy žádné rajče nedostalo jednu z mých dvou nejlepších pěstebních pozic (loni Galapagos a předloni ten záhadný F1 hybrid s úrodou 10+ kg).

- baccatum (JZ pozice) toho mají na sobě ještě spoustu, jsem hodně zvědavej kolik toho bude ve finální sklizni. :-) A navíc kytky vypadají docela zdravě (speciálně když přihlédnu k tomu jak málo dostávají poslední týdny vyživy), některé se dokonce ještě pokoušejí o poslední kvítky a všechny by rády ještě rostly a plodily.

- v důsledku letošního počasí je zatím největší rozdíl ve stavu kytek na S pozicích a na JZ pozicích co jsem za tři sezóny měl. Jak ve zdravotním stavu (ty na S pozicích už jsou dost bídné) tak v dozrávání. Nejlépe je to vidět na padrónkách které mají tři roky stále stejnou S pozici, letos je finální várka vysoko v koruně ještě komplet zelená (loni komplet dozrálá, předloni byla ve fázi zelený/červený přechod).

- odhaduju že celkový počet plodů dorsetky možná i dosáhne na 1000, ale část z nich bude ještě buď zelená nebo jen částečně dozrálá (světlejší odstíny červené), bývala by potřebovala ještě tak 7-10 dní, nebo trochu slunečnější průběh letošního babího léta v mojí lokalitě. Kytka vypadá už trochu podzimně (barva povrchových listů na vrcholu koruny, semtam napadený list nebo spíše výživový nedostatek), ale to je dáno hlavně tím že posledních týdnech už nedostávala tolik výživy kolik by chtěla/potřebovala.

- narozdíl od loňska jsem letos během podzimu vůbec nedoplňoval mikroprvky na list (naposledy někdy tuším začátekem července) a je to na kytkách trochu poznat, příští rok se pokorně vrátím k tomu co se loni osvědčilo, tj. dodat plné spektrum sekundárních a mikro prvků ještě i někdy začátkem záři, cca 3-4 týdny předtím než dorazí babí léto a bude dozrávat hlavní finální várka.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod chris » 27 říj 2019 22:10

Dnes zlikvidována Dorsetka, zítra jsou na řadě další kytky.

Délka letošní sezóny: 193 dní.
Takže se i letos potvrdilo že v mých podmínkách můžu jakžtakž spolehnout na délku sezóny okolo 180 dní, dny navíc (jak na začátku tak na konci) jsou jen štěstí spojené s docela značným rizikem příliš nízkých teplot.

Jsem rád že jsem to letos na začátku zariskoval a přesně vystihl, při tom mizerném květnu a babím létu s celodením zamračenem se hodil každý slušný den. Ale příští rok už to riskovat až takto na krev nebudu a pokorně se vrátím k rozumné míře rizika a posunu začátek o týden později, tak jak jsem to měl loni, a i to jen po detailním posouzení předpovědi a lokálních meteodat v té době.

Taky se mi už třetí sezónu opakuje to, že vlastně větším rizikem než ledoví muži v květnu jsou v mojí lokalitě noční mrazíky ve třetí dekádě září v důsledku kterých mi hrozí znatelná ztráta na finální sklizni.
Letos to trochu zasáhlo rajčata, ztrátu zářijovým namrznutím nezralých plodů které místo dozrání začali během řijna plesnivět odhaduju tak na 2-3 kg, což je při balkónovém pěstování už docela poznat (cca 10-15% celé ůrody). Ale i tak jsem s letošní sklizní rajčat hodně spokojen.
Chilli to letos naštěstí skoro nezasáhlo (s vyjímkou Fishky na severní pozici), pravděpodobně proto, že proti rajčatům mají chilli kytky husté olistění a povrchové listy stačily na to aby ochránili pod nimi schované plody před radiačním ochlazením a teplotou těsně pod nulou. Celková sklizeň sice ještě není hotová, ale zjevně bude i letos velmi pěkná. Jen holt bude více nedozrálých plodů proti loňsku, není se co divit když byl květen jaký byl. Takže spokojenost.
Naposledy upravil 1 dne chris; celkem upraveno 27x.

koniash
Stálý člen
Příspěvky: 1548
Registrován: 19 lis 2016 18:44
Reputace: 4844
Obrázky: 0
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod koniash » 27 říj 2019 22:32

:tiphat: hele kámo já na tvých hypertechnikálních metodách plantu začínám silně ujíždět,jsem si koupil zcela nový rtuťový teploměr na dřevěné destičce a mrsknul jsem ho do chilli domku...kuwa tam je ráno 18C,přes poledne 25C,fečer 18C...asi dokoupím ještě žábu abych to měl vymazlené na doraz kvůli srážkám a tak....ale jinak klobouk dolů za jasný popis jevů,stavů atd,dost to pomůže při plánování plantu...goood job :thumbup: :thumbup: :thumbup:
co pálí jak sviňa,nestíhá bolet

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod chris » 27 říj 2019 23:41

Žábu jsou zkoušel ale je to naprd, už dva roky kdykoliv dojdu skrz garáže něco zkontrolovat do barákové kotelny, tak tam leží u odtokového kanálku jak mrcha a na moje dotazy na počasí a déšt vůbec nereaguje a ani se nehne....budu na ní někdy muset vzít dolů koště a dořádně do ní šťouchnout... :wink:

Ono víš jak, moje hlavní motivace je lenost.
Loni jsem měl první celou sezónu, tak jsem ladil jak nejlíp zacházet s finálními nádobami, poprvé recyklovaným substrátem, úvazky a oporami, hnojivy, atp.
Letos si hlídám (když mám tu možnost) průběh a trendy počasí, rozdíly v pěstebních pozicích a chování kytek/odrůd na nich, převažující směr a místa šíření škůdců, dolaďuju frekvenci a množstí zálivky, atp.
A příští rok už doufám budu moct konečně pořádně zlenivět a jen to tak mazácky šolíchat. :-)

A navíc, sám pro sebe bych se nedokopal vést si pěstební deník, balkonoterasa je sice dostatečně velká na to aby se docela hodil, ale furt o řády menší než aby to byla holá nutnost (jako když má člověk zahradu a pěstuje/plánuje i záhony-víceletky-trvalky-stromy).
Takže když semtam něco nadatluju alespoň sem (když už okukuju jak to roste ostatním chillencům), tak mne to dokope si to i uložit. A třeba to i někomu pomůže, minimálně jako porovnání podmínek v různých lokalitách.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod chris » 28 říj 2019 17:32

Dnes sklizena poslední rajčata a zlikvidovány rostliny, zůstalo už jen Datlo které půjde pod nůžky zítra, nechtěl jsem to dodělávat po setmění a střihnout se přitom znovu do prstu jako loni. :-)
Je toho cca 5,5-6 kg v různém stupni zralosti a pravděpodobně všechny dojdu během týdne či dvou i mimo kytku, zcela nezralé nebo načaté plody jsem rovnou vyhazoval.
Pařízky jsem nechával, ty budu vyřezávat z hlíny až nakonec všechny naráz i s chilli kytkami, ať se pak nemusím opakovaně trápit s broušením mé oblíbené kudly (i konvexní ostří pří téhle činnosti dostává docela zabrat).

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod chris » 29 říj 2019 18:01

Člověk míní, počasí mění. Tak trochu jsem doufal že urvu ještě několik posledních dní na dozrávání, jak baccatum tak aji margariteno a padrónky toho maji nedozrálého ještě docela dost.
Ale v noci na dnešek bylo jen 0,5 °C a hlavně předpověď na noc čt/pá hlásá -3 °C, takže mi nezbývá než zítra nemilosrdně orvat vše, u čeho nechci riskovat namrzlé plody, a pokud něco nestihnu, tak to sklidit a hned zpracovat nejpozději ve čtvrtek podvečer.
Něco málo půjde zamrazit, něco málo půjde usušit (z loňska mám ještě veliké zásoby sušeného) ale to bude v součtu jen cca třetina finální sklizně.
A tak jsem si řekl že to risknu, a že z velké většiny finální sklizně zkusím udělat naráz jednu opravdu velkou várku srirachy.
Odhaduju že toho budu tak 5-7 l, kvasit to bude nejspíše v 10 l potravinářské plastové nádobě.
Sázím na to že loni mi plíseň (či tak něco) nechytla ani jedna z tuším šesti várek (ovšem ve skle), tak doufám že se mi to letos nevymstí.

Btw, dnes zlikvidováno i Datlo, plně dozrálé a skoro dozrálé plody dali dohromady dalších cca 1,5 kg a minimálně stejné množství (menších) plodů jako jsem sklidil jsem nechal na stříhaných výhonech protože ještě nezačali dozrávát. Fakt bych nevěřil že odrůda s typickou hmotností plodů 10-13 g může dokázat na libovolném balkóně (mno, spíše na jednom a půl balkóně :-) ) mít celkový výnos i víc než 5 kg.
A taky jsem při likvidaci Datla zjistil, jak to vlastně tahle Adéla letos dokázala. Ono totiž začalo během růstu nenápadně rozebírat střechu domu :-O
Při plíživé invazi k sousedům se přidržovalo střechy domu tak, že každých cca 30 cm nenápadně prorostlo postraním výhonem mezi svislé a vodorovné prkno podbytí střechy. Příští sezónu budu muset tohle ohlídat, podbytí už by sice dávno zasloužilo nový nátěr, ale s kompletní výměnou bych přecijen rád ještě pár let počkal. :-)

Vincent
Stálý člen
Příspěvky: 200
Registrován: 09 říj 2018 09:10
Reputace: 194
Obrázky: 0
Bydliště: Praha 215 m.n.m asi

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod Vincent » 30 říj 2019 18:13

nemaj se padronky sbírat zelené?


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2019“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů