TerasovaSahara - 2019

Naše pěstitelské snažení v roce 2019
chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod chris » 22 dub 2019 22:38

Přivykání na slunce: kytky to musí letos zvládnout v nejhorších možných podmínkách a s minimem tréninku. Celý minulý týden bylo od rána do večera zcela jasno, středou počínaje až do pondělí včetně nelze na grafu intenzity slunečního svit najít žádný pokles danný přechodem byť i maličkatého mráčku. Takže co zafunguje letos, bude v průměrných podmínkách víc než dostatečné, pokud by bylo zataženo tak by to byl overkill.
Takový typický průběh oslunění (a teploty) během letošního aklimatizačního týdne:
57122
(Ten propad v cca 10:00 je artefakt, je to pravidelný přechod stínu nedalekého komínu přes meteostaničku. Na drobných fluktuacích teploty je taky poznat že dnes, narozdíl od předchozích dní, už semtam foukalo, nárazy větru byli do 9,9 m/s).

Severní strana - kytky to zjevně dají bez potřeby nějakého přistínění. Což je super, tam by nebylo stínění moc k čemu přivázat. Limitující faktor je na těchto pozicích výška=stáří kytek, pokud by byly výrazně vyšší než letos, tak by na některé dosáhlo slunce před polednem a rychle jim spálilo vrcholy a konce na sever směřujících výhonů na které by přes poledne dosáhlo.

Jižní pozice - co není přistíněno netkankou se výrazně spálí. A i pod ní je potřeba aby neležela přímo na listech, aby byla alespoň několik cm mezera. Pokud se netkanka přímo dotýká listu, dojde k místní spálenině i přes ní. Jsem si skoro jist že tohle by v průměrných podmíkách nenastalo, že by se mohla i dotýkat, letos je to extrém.

JZ pozice - letošní první verze přistínění zatím funguje přesně akorát, i ty prostřihy zdá se fungují dle záměru, mají tak akorát šířku. Takže spokojenost. Jen doufám že to neodnese nějaký silný vítr, celková plocha stínění není zrovna malá. A jestli příjde nějaká vichřice tak se z truhlíku stane parádní bílý trojstěžník a odfrčí na kolečkách v dál :-)

Z pozice a roh - těžko se to ladí, na jednom metru truhlíku je díky chodu stínu rozdíl oslunění možná i víc než dvě hodiny a navíc z každé strany uplně jiné intenzity dle denní doby kdy se tam slunce dostává. Přistínění je asi zbytečně rozsáhlé, ale nechci riskovat spáleninu když už jsem si limity otestoval na jižní pozici. Tím pádem mají některé kytky pravděpodobně zbytečně málo slunce. Jakmile budou v předpovědi zatažené dny, půjde tohle stínění pryč a zkusím to už bez něj.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod chris » 24 dub 2019 09:08

Včera se mi znovu potvrdilo jak špatně se pouhým okem odhaduje skutečná intenzita svitu slunce pokud tedy člověk náhodou nestojí na nějakém kopci a nevidí jestli je dohlednost běžná nebo jestli je takový ten vyjímečný den kdy je vidět na desítky kilometrů.
Předevčírem byla obloha na pohled celý den bez mráčku, maximum slunce naměřeno 740 W/m2, typická to hodnota i pro předchozí jasné dny v tuhle dobu v mojí lokalitě. Včera bylo během dne oblačno, ale jak vítr vyfoukal prach a vodní pára byla zkondenzována do kapiček v mracích, tak když občas slunce zasvítilo mezerou mezi mraky, tak najednou bylo denní maximum 913 W/m2. Nárůst proti běžnému stavu atmosféry na okraji velkoměsta o více než 20%. Btw, letos poprvé více než 900 W/m2.
Takže Jsem docela rád že jsem na včerejšek přistínění ještě nechal i když předpověď už hlásala jen polojasno :-)

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod chris » 24 dub 2019 14:35

Poznámka ke klíčení: vypadá to že teplota a vlhkost optimální pro klíčení chilli se melounu vůbec nelíbí, ani jedno ze 4 semínek (2 ks květníček se substrátem a 2 ks do kokosáku) zatím nevylezlo. Afaik je jeho optimální teplota pro klíčení v rozmezí 20-22 °C. Tím pádem se pro příští rok nabízi jednoduché řešení, po doklíčení annumek snížit teplotu na topítku z cca 28-29 °C na nějakých 22-23 °C, rajčata polezou maličko pomaleji než letos a nebudou mít tolik problémů s helmami a meloun bude taky spokojen.
Druhá možnost by byla že semena vodního melounu hodně rychle ztrácejí s časem klíčivost (nákup loni na jaře, mořené osivo), ale to se mi zdá výrazně méně pravděpodobné, čekal bych že alespoň jedno ze čtyř by vylézt mělo i když jsou jim dva roky.
Takže došlo na náhradní plán jak mít jednu rostlinu: dvě další semínka šli do kelímku v bytě a dvě rovnou ven na finální pozici. Když některé vyleze tak prima, když né tak taky dobře, to budu brát tak že mi letos není souzen a utěším se tím že v létě bude o něco méně práce se zalévaním :-)

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod chris » 24 dub 2019 18:24

Předpověď oblačnosti na víc než pár hodin je hodně ošemetná věc. Takže se není co divit že ta dnešní pro lokalitu (polojasno) nevyšla, od 11:30 bylo dle grafů už jen zcela jasno. Zítra v předpovědi taky jasno, pak týden zataženo a po měsící bez deště snad i nějaký ten déšť.
Takže přistínění mělo jít dolů až zítra podvečer, nikoliv už včera večer. Nejspíš bych ho měl dnes večer kvuli zítřku znovu roztáhnout, ale pojmu to jako pokus jak hodně či málo se kytky za těch několik málo dní pod netkankou na té které pozici stihly přispůsobit, a to i za cenu toho že pokud bude zítra celý den jasno, tak nejspíš budou mít pár spálenin.
Ledaže by se změnila předpověď na pozítří (zatím je tam zataženo), tři dny jasna v řadě bez stínění by znamenali jistotu rozsáhlých spálenin, kytky určitě ještě nejsou plně aklimatozované.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod chris » 25 dub 2019 13:07

Déšť za prvních 25. dubnových dní: ani kapka navíc, stále 0,9 mm.
Déšť za posledních 6 týdnu: ani kapka navíc, stále 2,7 mm.
Řečeno jinak: vezmi si do jedné ruky velký panák vody, do druhé ruky malý panák vody, a pořádně tím zalej čtvereční metr, opakuj každý den po dobu 6 týdnů. :-(
Brčkové sbíradlo deště kterým jsem se předloni a loni pokoušel zachytit alespoň nepatrnou část dešťové vody z jednoho úžlabí střechy jsem letos vůbec nevybalil, nebyl důvod, od doby co jsem po zimě dal na balkon nádobu na vodu nebylo co chytat :-(

Ale snad už je tomu konec, na zítřejší noc je v předpovědi konečně nějaký déšť, sice jen pár mm ale po dobu několika hodin, součet by snad mohl být alespoň 8-10 mm, doufám že se alepoň opláchne všechen ten pyl, už kýchají a chodí s krvavýma očima i nealergici.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod chris » 25 dub 2019 16:27

Přivykání na slunce: letošní verze stínění z lehké netkanky je v celodenních jasnech pro JZ směr tak akorát minimum, kytky sice pocitují zátěž ale ještě spáleniny neměly.
Kdybych jí neodstranil předčasně, tak by se to na hlavních JZ pozicích obešlo zcela bez spálenin. Tím že kytky včera a dnes byly už bez přístínění, tak během dneška shodily pár listů, typicky děložní (které by stejně šli) a první pravé (kterých je asi trošku škoda, mohli ještě pár týdnů sloužit). U chinesek a jejich habitu (ukázkově např. Dorsetka na J pozici) je navíc problém s dotyktem spodních listů černé platové hrany slotu truhlíku. S tím toho mnoho nenadělám, naštěstí chinesky mají krátkou rozteč mezi listy na stonku, a umí luxusně obrážet a tvořit nové listy (a případně i rozvětvení) v každém paždí shozených listů.

Stále si myslím že jít letos s kytkami (dle extrémně slunečné předpovědi) velmi brzy ven dávalo smysl, při současných intenzitách oslunění je i na těch nejvíce exponovaných JZ pozicích vidět růst každý den. Kytky stíhají nejen opravovat vrcholové lístky a tvořit ochranné pigmenty, ale i se přizpůsobovat. V paždí každého, živého i umírajícího listu (i u baccatum) je vidět jak kytka reaguje na o cca řád vyšší osvětlení tím, že raší nové listky které už od narození budou růst venku zvyklé na intenzitu přímého slunce a UV složku.
Rajčata (mají více západní pozici, rozdíl je cca 1,5 až 3 hodiny přímého slunce dle jednotlivých pozic) zatím stíhají v pohodě, na nejstarších pár listech čí výhoncích je je vidět zátěž sluncem, ale ty by stejně šli zanedlouho pryč, takže mi to ušetří práci :-)

Druhý důvod proč mi to stále dává smysl je, že čekám stejně jako loni a předloni dvě vlny ochlazení a zamračena, první okolo 1. května a druhou okolo 10-12. května. To dá kytkám víc než 14 dní na budování rozsáhlejšího kořenového systému který je pak hodně potřeba když udeří červnová vedra. Ukázkově to bylo vidět loni, dvě kytky předskokanky ty vedra zvládaly i na čistě J pozicích, kytky z hlavní vlny o cca 14 dní později měli problém stíhat dopravovat vodu do listů i na JZ pozicích (které mají o několik hodin denně méně přímého slunečního) svitu a trvalo jim skoro měsíc než kořenový systém dohnal svým rozsahem potřebu listové plochy.

Na S straně jsem našel jedinný list s náběhem na lehounkou spáleninu (jeden z těch co čouhal nejdál ze stínu), takže si to uzavírám tak, že tam se to do budoucna obejde zcela přistínění i když kytky budou mít skoro nulovou dobu na aklimatizaci. A platí to tam jak pro chilli tak pro rajčata.

Btw, s čím opravdu (narozdíl od minulého týdne) není problém jsou teploty:
Včerejší průměrná teplota: 15,7 °C. :-)
Včerejší maximum: 24,1 °C. :D
Dnešní ranní minimum: +10,7 °C. :D
Dnešní maximum: 27,8 °C :-O
Naposledy upravil 1 dne chris; celkem upraveno 25x.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod chris » 25 dub 2019 18:07

Pár fotek k výše zmíněnému, taková typická reakce, tohle konkrétně je Aji Mango.
57148
57149

A mimochodem, vypadá to že jsem zcela mimoděk narazil na ideální způsob jak přezimovat libeček :wink: poté co před 9 dny došlo k nečekanému "libečku z pytle ven" (post83098.html#p83098) následovala velmi rychle fáze "libeček erektik". Budu ho muset trochu seřezat, příliš mi vandruje do pažitky :-)
57150

David130
Nový člen
Příspěvky: 10
Registrován: 24 dub 2019 06:40
Reputace: 3
Obrázky: 0
Bydliště: Levice

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod David130 » 25 dub 2019 20:35

Ja ti môžem s maďarčinou pomôcť (ak ti pomôže preklad)


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2019“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů