TerasovaSahara - 2019

Naše pěstitelské snažení v roce 2019
chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod chris » 23 bře 2019 21:11

První letošní den kdy bylo ve stínu víc než dvacet, dnešní naměřené maximu je 22,2° C :-)

A jak jinak, jen co jsem dneska dopoledne zrušil přísvit, tak večer kouknu na předpověď a následujících nejmíň 7 dní to říká skoro furt zataženo. Že se vůbec divím...

Substrát pro prvních několik slotů v truchlících oživen a musím říct že se mi hodně líbilo co jsem viděl při oživování. Loňské kytky (bylo to z neosluněných pozic, padrónky atp.) loni krásně rovnoměrně prorostlý celý objem slotu. Výrazný rozdíl proti předloňsku, byl jasně vidět velký vliv lońského nadstadnardně slunečného počasí. Navíc po zimním promrznutí a proschnutí byla míra rozkladu drobnějších kořenů tak akorát, po podzimním vyříznutí středového kužele s kmínkem a okolím je teď na jaře míra znovupoužitelnosti zbylého materiálnu hodně vysoká. To potěší - ušetří to práci i peníze :-)

Zimní kuchyňské lupení přesunuto ven.
A když jsem při přesunu viděl stav jeho substrátu, tak udělám jednu změnu: už nebudu brát na konci sezóny venkovní substrát na zimu dovnitř, je to sice nejjednoduší cesta (stačí ho popadnout), ale komplikace s tím spojené (je vyčerpaný, člověk musí dodat živiny zálivkou, následně v bytě vysychá příliš pomalu, breberky, atd. atp.) prostě nestojí za to. Takže vše co pojede přes léto půjde přes zimu uložit-vymrznout-na jaře ožiivit. Na období podzim-jaro do indooru budu dávat čerstvou dávku, ono lupení toho moc nespotřebuje, klidně ho pak na jaře použiju bez větších úprav, jako kdyby byl zrovna čerstvě oživen. A namixuju ho ještě o stupínek vzdušnější než mám standardní mix pro balkón, jak v bytě chybí vítr tak je to zjevně potřeba.

Naopak, stav vody v rezervoáru truhlíku byl super, i přes použití organických hnojiv byla několikaměsíční neměněná voda zcela v pohodě, žádný náznak zápachu, žádná řasa, pH v pohodě, EC neměřeno ale lupení neprotestovalo a rostlo pěkně. Tohle funguje výborně, můžu příští zimu zopakovat beze změn použitých hnojiv.

Dnes venku vyset listový salát do prvního sltu, do dalších 3 slotů půjde nějaké lupení zítra.

A taky jsem si zahrál takové větší škatule, škatule hejbejte a vylíhlo se tím na balkóně místo pro jeden další jednoslotový květináč :smart:
Takže alepoň 2 kytky (jedno chilli a jedno rajče) letos snad nakonec dostanou samostatné pozice, tím pádem původní přesevzetí pro letošek nebude 100% provar (jen asi 95%) :-)

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod chris » 24 bře 2019 15:53

Klíčení chilli ke dnešku ukončeno (guyana nevylezla).

Fish povyrostla a jak se zvětšili první pravé listky tak už ukázala panašování :-)
56424
Budu jí muset vybrat nějaké protečkní místo kde na ní bude z bytu dobře vidět.

Nejstarší chilli sazeničky se včera podívali na chvilku ven, sice jsem byl opatrnější než loni a byly jen ve stínu, ale stejně jsem to nejspíš opět trošku přehnal, takhle napoprvé to chtělo i v tom stínu (v době okolo poledne, meteostanička tou dobou měřila stabilních cca 590 W/m2) spíše tak 20 než cca 40 minut.

Preventivně doseta rajčata která k dnešku zatím nevylezla (tiger, zebra, fuego).
Dříve doseté appletomat (po tom co mělo helmu) už začíná vykukovat :-)

Venkovní výsevní dilema co vysadit v mezidobí než pozice zaberou sazenice hlavního pelotonu, jestli salát nebo bazalku (na oboje není místo) rozhodnuto pro letošek pro změnu ve prospěch salátu, takže vysety další dva druhy.
Libeček šel letos rovnou do stínu (k pažitce), takže se po vyklíčení neupeče (jako loni) ani kdyby se opakovalo počasí loňského dubna :-)

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod chris » 26 bře 2019 09:57

Siberische Appletomat: z dosevu je venku, klíčivost i rychlost klíčení je luxusní, ale mají tendenci vylézat s helmou, měl jí i klíček z dosevu. Ale tentokrát byla pohodová a šla snadno sundat.

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2224
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3634
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod Bacula » 26 bře 2019 10:57

Mě letos u rajčat také trápí helmy, několik jich už zahubily, shnily děložní lístky, nebo jsem je utrhla. Tu Aji Guyanu ti mohu dát, vylezly mi 2/2 a jedna mi bude stačit.
Naposledy upravil 1 dne Bacula; celkem upraveno 26x.
Bacula

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod petr.polasek » 26 bře 2019 14:18

Ta Guyana je moc dobrá, byla by škoda připravit se o ni

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod chris » 28 bře 2019 13:19

Síla sluníčka vs čistota vzduchu je touhle dobou pěkně zrádná, 5 dní zpět tu bylo na první pohled celodenní jasno (a bezvětrno), snad jen z trochu kratší dohlednosti bylo na druhý pohled poznat že není tak úplně jasno. Meteostanička naměřila maximum 595 W/m2.
Včera tu bylo celodenní zataženo (<150W/m2), ale v pravé poledne se to zřejmě na cca hodinu roztrhlo a jak byl vyčištěný vzduch tak najednou hup, dle grafů teplota ve stínu skočila během té hodiny z cca 6° na cca 10° a osvit byl poprvé letos víc než 800W, naměřené maximum bylo už 868 W/m2.

Na tohle musím myslet až začnu za pár týdnů sazeničky otužovat na slunce, nějak takto jsem je nejspíš popálil loni, po několika otužováních jsem je loni nechal během zamračeného (jsem si myslel) půldne o víkendu venku (mimo "stín") bez dozoru s tím že to už v pohodě zvládnou...

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod chris » 29 bře 2019 10:17

Vylézají rajčata z dosevu: Green Tiger, Green Zebra, Fuego Rosa. 5 dní. Ale všechny tři vylezla s helmou, takže minimálně ještě den pobudou v pařníčku a uvidíme jestli se jí dokáži zbavit bez pomoci. Speciálně u zebry doufám že jí sundá sama, je to poslední semínko co jsem měl.
Těch helem na rajčatech mám letos nějak výrazně více než loni, tak si říkám jestli je to změněnou metodou klíčení - ve vyšší teplotě vylezou tak o den až dva rychleji a nestihnou helmu pořádně rozevřít.
Nebo tím že letos dávám semínka jen těsně pod povrch, mělčeji proti loňsku, a klíčky si pak nemají o co helmu pořádně opřít a sundat jí ještě pod povrchem.
Anebo jestli se projevují odlišnosti odrůd a různé stáři semínek.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod chris » 29 bře 2019 19:12

Dneska odpoledne oživen substrát v dalších 3 slotech, ještě mne čekají další dvě takové dávky.
Narozdíl od loňska, kdy jsem byl superopatrný, jsem to letos vzal od oka a dost bohatě, přecijen substrát pojede třetím rokem. Tak doufám že jsem to nepřehnal, šel tam nějaký dusík a vápník ve formě norského ledku (není to zrovna ideální protože je to krátkodobé, ale pro letošní začátek bude muset stačit), granulované guáno v docela hojné míře, a trocha síry a hořčíku ve formě epsonské soli. Býval bych rád dal i vermikompost, ale první letošní dávku budu mít k dispozici nejdříve tuhle neděli a už bylo na čase s tím alespoň částečně pohnout.
Jeden z oživovaných slotů obsahoval předloňský zahradnický substrát z doby mých úplných začátků, dávno před tím než jsem na loňskou sezónu doladil současnou podobu mixu substrátu pro truhlíky. Rozdíl v míře prokořeněnní byl nebetyčný, zatímco současná verze proroste jemnými vlásky v celém objemu, tak tohle mělo (loni v tom bylo jedno rajče a jedno chilli) v horních cca 8-12 cm jen velmi málo kořenů, velká většina šla dolů a hledala živiny jen dole ve vodě. Mám z toho docela radost, snad jsem se za ty dva roky něco málo naučil.

Když jsem byl v tom oživování, tak jsem vzal PalBacku a Dorsetku na cca hodinku odpoledního slunce ven, ať si pomalu začínají zvykat.

Dnes vysety všechny zbývající saláty, takže s vyjímkou melounu (ten půjde někdy tak za týden) mám kde dnešku vyseto vše co jsem pro letošek na balkón chtěl. S těmi saláty to bude časově dost na hraně, raději jsem dával hlavně listové k česání, pokud bude počasí v dubnu podobné loňskému tak salát sotva stihne jednu várku sklizně než bude muset skoro všechen uvolnit místo hlavnímu raj&pap pelotonu.

Kuchyňské lupení vypadá že zvládlo přesun ven (šlo do stínu) hodně v pohodě, trochu jsem se bál jak zareaguje na teploty a intenzitu vnějšího světla když od narození rostlo v bytových podmínkách a pod umělým světlem, ale teplotně je to i díky počasí v pohodě a světelně (nejspíš díky biovitalkám a jejich mírné uv složce) taky zcela bez problému. Tohle funguje, můžu přiští sezónu klidně zopakovat ve stejných termínech.

Rajčata: Zebra je úspěšně venku :-), Fuego Rosa uvidím zítra, Tiger bohužel nepřežil pokus o sundání helmy :sad: takže holt šel můj letošní první a jedinný třetí výsev nějaké odrůdy.

Výsevní substrát: vypadá to, že letošní 15 l balení výsevní Forestiny je přesně akorát pro moje podmínky, dokupovat nejspíš nebude třeba a zbude jen velmi málo, pokud vůbec něco. Co se kvality, vzdušnosti, atp. týče tak plná spokojenost, nemám potřebu jej jakkoliv dolaďovat. Tím pádem mi do budoucna odpadá potřeba kupovat perlit, s tím co už mám nakoupeno z loňska si pro účely vylehčení oživovaného finálního substrátu pár let vystačím :-)


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2019“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů