Plíseň

Virové, bakteriální a houbové choroby paprik
Uživatelský avatar
regulus
Stálý člen
Příspěvky: 272
Registrován: 09 úno 2012 18:24
Reputace: 264
Obrázky: 0

Re: Plíseň

Příspěvekod regulus » 25 bře 2014 19:59

Při počátku klíčení některá plíseň vadí. Ale stačí trochu povrch prohrábnout, dát na vzduch a nějakou dobu nezalévat a nerosit.

Mám zkušenost, že později, při prvních pravých lístcích nevadí, dokonce papriky rostou v jiffách s plísní lépe, než bez plísně.
Asi je to druh symbiózy.
Plíseň (možná druh houby)jsem měl na všech jiffách.
Za několik let, co papriky pěstuji, z toho žádná neodumřela.


Aji Charapita - okolo jiffy je vidět silné ochlupení z plísní
16779

Capsicum Lanceolatum, Florida Wild Bird - to bílé je také plíseň (nebo houba?)
16780

po 7 dnech
16781

Papriky jsou na plísně, houby a baktérie dobře vybaveny. Pochází většinou z ekosystémů horského pralesa. U kořenů stromů a keřů je samá plíseň a houby a jak se jim tam daří. Je tam vlhko, ale silně propustná půda, takže voda přirozeně odteče a nastává rychlý přísun vzduchu.

Velmi pomáhá růstu větších sazenic po každém zalití prokypřit povrch půdy.

dango
Nový člen
Příspěvky: 33
Registrován: 23 zář 2013 16:00
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Plíseň

Příspěvekod dango » 02 dub 2014 12:18

ako vravel stalker - vysrat sa na jiffy;

nikdy som ziaden nepouzil, stale vysadzam priamo do 2dcl plastovych kelimkov, odtial do kvetinacov a ziadne problemy nemam. rastlinky pekne vychadzaju a su zdrave

Uživatelský avatar
pajus
Nový člen
Příspěvky: 13
Registrován: 27 bře 2014 18:40
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Plíseň

Příspěvekod pajus » 06 dub 2014 16:11

V loni jsem s jiffy nemel problem. Letos se mi vyskytlo neco podobneho asi na dvaceti kouscich. Osobne si myslim, ze zato nemohou jiffy jako takove, ale spis nejake okolni podminky. Par poznatku:
1. Dokud jsem mel tablety a sazenicky v malem parniku, byly v pohode. Jakmile jsem parnik oddelal a dal je normalne "na parapet" zacalo to plesnivet
2. Plisen se objevuje pouze na te textilii, kterou je tableta obalena, po oddelani a odstraneni plisne na povrchu se do dvou dnu vse ztratilo. Samozrejme jsem si rekl, hmm to muze byt nahoda a plisen je stale prorostla ve vnitr, udelal jsem experiment s novou tabletou, ktere jsem odstranil textilii hned ze zacatku - plisen se neobjevila.
3. Peroxid vodiku nepomohl (zkousel jsem ruzne koncentrace a plisen vsude pretrvala)
4. Taky jsem zkousel nejpreve tablety zalit varici vodou, abych vyhubil vsechny zarodky - stejne se plisen casemo objevila.
5. Zkousel jsem take klicit nektere seminka v rockwoolu, i ten casem chytl plisen (ale to trvalo nekolik tydnu, ne dnu jako u jiffy. Bylo to ve stadiu, kdy uz jsem mel davno presadit do vetsiho)
6. Ruzne produkty na plisne doporucene v zahradnictvi, mi take nepomohly : Proplant - likvidator pudnich chorob, AgroBio fungicid.

Podle me souvisi ta plisen na jiffy s zbytecne nadmernym zalevanim!!! Dale nejakym zarodkum hub v ovzdusi a tou textilii, ve ktere je to obalene (Dokud jsem mel uzavrene v parniku a nebo jen prikryte pod folii nic se nedelo). Taky jsem zkusil normalne par tablet rozdelat, dal jsem do kvetinace a v tomto nechal vyklicit seminka. To je asi nejlepsi reseni, plisen se nikde neobjevila.
Nicmene ve vysledku ta plisen snad nicemu nevadi, po presazeni do vetsich kvetinacu stacilo jakoby "okopat" plesnivou pudu, nechat trochu proschnout a neprehanet se zalivkou, plisen vsude zmizla. Zatim nepozoruju, ze by nejaka z tech kytek pochazejicich z plesnivych jiffy ztracela, mozna i naopak, vedou si skvele.

KubaR
Nový člen
Příspěvky: 18
Registrován: 23 bře 2014 17:21
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Plíseň

Příspěvekod KubaR » 22 dub 2014 21:43

Ahoj, tak mám další problém :dunno:
Rostliny na úvodní fotce to celkem zvládly, v posledních dnech se jim ale začal tvořit na listech takový bílý povlak, viz foto:

17181

Nevíte, čím by to mohlo být? Jestli je to plíseň a souvisí to nějak s tou plísní na Jiffech (jsou to stejné rostliny)? Taky je divný, že se mi to stalo jen u odrůdy Zimbabwe Bird.

Děkuji za rady
www.mazdashop.cz

Uživatelský avatar
IDzOR
Stálý člen
Příspěvky: 57
Registrován: 09 dub 2013 12:26
Reputace: 2
Obrázky: 0

Re: Plíseň

Příspěvekod IDzOR » 23 dub 2014 08:22

Ze by to souviselo s plísni na jiffech pochybuju. Jde to manualne setrit? Nebyl by detail zhora ze spodu listu? Me to takhle prijde ze by to mohlo byt prelitim/nevetranim.

KubaR
Nový člen
Příspěvky: 18
Registrován: 23 bře 2014 17:21
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Plíseň

Příspěvekod KubaR » 24 dub 2014 09:15

Tak setřít to moc nejde. Koukal jsem teď zespod listů a jsou tam trochu takové ty krystalky z přelití. Ten povlak asi bude souviset s tím větráním, našel jsem tento obrázek, podle kterýho je bílý povlak způsoben nedostatkem CO2:

17184

Díky za radu, holt to je problém baráků, které mají rekuperaci a vnitřní cirkulaci vzduchu :thumbup: Tak jdu více větrat a zalévat budu málo. :thanx:
www.mazdashop.cz

Filichilli
Stálý člen
Příspěvky: 599
Registrován: 22 led 2013 15:05
Reputace: 1
Obrázky: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Plíseň

Příspěvekod Filichilli » 24 dub 2014 14:43

No není to moc dobře vidět, spíš bych řekl film z postřiku na list podle vzhledu :D Jestli to je intumescence, pak ze spod by jsi měl mít bradavičky, zpomal s hnojením.


Zpět na „Virové, bakteriální a houbové choroby paprik“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů