Stránka 1 z 20

Výživa a hnojení chilli papriček

Napsal: 28 kvě 2010 21:53
od Seminka-chilli.cz
Jak je možné vypěstovat poměrně malý keřík s velkým množstvím plodů? Odpověď je jednoduchá, musíte jim dodat dostatek živin.

Můžete strávit u svých rostlin chilli hodiny, starat se o ně s veškerou péčí. Zalévat, vyplévat, rosit, provzdušňovat zeminu, zkrátka starat se o ně jako o svoje děti. I tak je to pouhá polovina odvedené práce. Důležité je rostlině dodat potřebné živiny, bez kterých nebudete mít takové výsledky. S dobrými hnojivy a vhodným způsobem jejich užití vypěstujete mnohem zdravější, větší a produktivnější plody. Mějme samozřejmě na paměti, že všeho moc škodí. Malé rostliny a jejich kořeny můžeme spálit. Držme se tedy určitých zásad, které nám jsou známy z návodů.

Nesmíme opomenout, že základem celého úspěchu je vhodná zemina. Chilli papričky mají rády dobře odvodněnou a hlinito-písčitou, zásaditou půdu. Pokud použijeme kupovaný substrát nebo kompost, musíme brát v potaz, že živiny v hlíně vydrží cca na měsíc, poté musíme přihnojovat.

Chcete-li, aby Vaše chilli byly zdravé, musíte jim dopřát 16 podstatných prvků, důležitých k jejich životu: uhlík, kyslík, vodík, dusík, fosfor, draslík, vápník, síru, mangan, hořčík, železo, měď, zinek, bór, chlór, molybden. První 3 z těchto prvků si rostliny získají prostřednictví vody a vzduchu. Další ze 3 prvků, dusík, fosfor, draslík jsou makro živinami, to znamená, že tvoří velké procento rostlinné tkáně a tyto prvky jsou hlavními složkami ve většině hnojiv.

Dusík (N)
Má zásadní význam pro rostliny, aby se tvořil pigment chlorofyl, zelené barvivo nutné k probíhání fotosyntézy. Pokud rostlině chybí dusík, především spodnější část rostliny, starší listy, začnou žloutnout (nebo budou zakrnělé) - protože svoje živiny přesouvají do vyšších částí rostliny.

Fosfor (P)
Fosfor slouží pro přeměnu světelné energie na chemickou energii při fotosyntéze, a také pro mobilní komunikaci a reprodukci. Pomáhá rozvoji kořenů, květu a plodů. Pokud fosfor chybí, začne se pravděpodobně projevovat prvními příznaky zakrnělostí nebo kroucením, listů. Díky nedostatku fosforu, nebude rostlina přijímat ostatní důležité prvky skrze kořeny.

Draslík (K)
Draslík reguluje vodní transfer skrze rostlinu, snižuje ztráty vody z listů, je odolnější vůči chladu a suchu. Bohužel nedostatky jsou viditelné, až když jsou následky velké. Starší listy se mohou jevit jako skvrnité nebo zabarvené podél okraje listů. Také nedostatkem květů a plodů.

Vápník (Ca)
Vápník je prvek buněčných stěn rostlin, bez něj jsou listy slabé.

Hořčík (Mg)
Kombinuje se s dalšími prvky, jako je dusík, k výrobě chlorofylu. Rostliny nemající dostatek hořčíku žloutnou kvůli nedostatku chlorofylu a zpomalí nebo se úplně zastaví růst.

Zbytek jsou stopové prvky, které se nacházejí v odpovídající výši ve většině půd, mohou být nedostatkem, kdy je nízké pH půdy. Pokud víte, že máte kyselou půdu, můžete zredukovat přidáním vápna.


Doporučení

[/size]
Já osobně preferuji biologické a tím mnohem šetrnější prostředky k výžívě rostlin. Pro základ růstu se může přidávat granulované hnojivo 5322

Agromin - Rajče a paprika

+ extrakty z mořských řas (nebo přidat čerstvé do hlíny)
+ nějaké organické hnojivo v tekuté podobě, da se použít i postřik na list (na růst)

5324

Fish-Mix byl vždy spolehlivý přítel pěstitele a to díky své schopnosti zlepšovat půdní prostředí, stimulovat mikrobiální činnost a urychlovat růst. Díky skvělým podmínkám přímo u kořenů rostliny, dostává celá rostlina to co potřebuje přímo od základu své stavby. Vynikající výsledky přináší i postřik listů silným roztokem. Dodává rostlině zdravý a silný vzhled.

NPK: 6-2-4 %

Dávkování:
zálivka: 2 - 5 ml na 1 l vody
postřik: 1 - 2 ml na 1 l vody (aplikovat na obě strany listů)

+ na plod, akorát s převahou fosforu a draslíku (na květ)

5323

Bio-Bloom je koncentrát makro a mikro prvků, aminokyselin, minerálů a hormonů organického původu, který představuje perfektní prostředek pro výživu kvetoucích rostlin. Je skvělým hnojivem již od začátku růstu rostliny, ale největší význam sehraje ve fázi květu, kde díky svému excelentnímu složení a vyvážení přírodních prvků, podpoří mohutný růst květenství a rostlina tak dosáhne skvělých výsledků. Lze používat pro jakýkoliv substrát. Firma působí na trhu od roku 1992 a za tu dobu představila řadu hnojiv a aditiv, které jsou šetrné k životnímu prostředím jsou ideální pro ekologické pěstování květin, ovoce, zeleniny a bylinek i pro bezpečnou péči o okrasné rostliny, dřeviny a trávníky.

Dávkování:
2 - 5ml na 1l vody (do každé zálivky)

Dejte pozor při hnojení chemickými (organickými) hnojivy, a to zejména u mladých rostlin, ne vždy "hodně" znamená "lépe".
Pokud se Vám vrchní část rostlin (listy) začne zelenat, nemáte k úspěchu sklidit velké množství super pálivých plodů daleko.

Re: Výživa a hnojení chilli papriček

Napsal: 28 srp 2010 17:02
od Erixon
Jsou nějaký výrazný rozdíly v nárokách na živiny oproti konopí? Jsem celkem spokojenej s Bcuzz AB + PK13/14, ale zajímalo by mě jestli nejsou nároky paprik, respektive plodový zeleniny specifický? (víc draslíku?) Dále by mě zajímal názor na fialovění stonků, je to známka nedostatku fosforu jako u konopí?

Re: Výživa a hnojení chilli papriček

Napsal: 29 srp 2010 19:17
od Seminka-chilli.cz
Erixon píše:Jsou nějaký výrazný rozdíly v nárokách na živiny oproti konopí? Jsem celkem spokojenej s Bcuzz AB + PK13/14, ale zajímalo by mě jestli nejsou nároky paprik, respektive plodový zeleniny specifický? (víc draslíku?) Dále by mě zajímal názor na fialovění stonků, je to známka nedostatku fosforu jako u konopí?
Pokud mam porovnávat konopí a chilli, zásadní rozdíl ve výživě není. I když pro laika se může zdát, konopí pěstujeme na květ, otázkou zůstává co je květ u konopí a jaké jsou nároky na výživu. Abychom dosáhli co největší sklizně s co nejvyšším % účinných látek. Podstatný rozdíl je v pěstování indoor a outdoor.

U venkovního pěstování rostlina přijímá živiny pozvolna a snáz, než při pěstování v kýbli nebo květináči. Kde je zapotřebí doplňovat veškerý enzymy. Základní živiny NPK na správnou vegetativí fázi nestačí. Základem je dobrá humózní a provzdušněná půda, mě osobně se na chilli osvědčil koňskej hnůj. A z toho bych vycházel.

V týhle growshopový přereklamovaný době, různýma boostrama a zelenýma senzacema si dovolím tvrdit, že konopí je náročnější než chilli a to hlavně na peněženku :) Konopí je sice obyčejnej plevel, kterej roste na rumištích, ale s jakými výsledky. Když se o rostlinu člověk stará a dává ji vše co potřebuje, odvděčí se mu v podobobě mohutný sklizně (ano, záleží taky na genetickým potenciálu).

Výživa konopí při pěstování venku je malá nebo lépe menší než u pěstování v květináčích nebo indooru. To samí platí i u chilli. S tím rozdílem, že konopí je více adaptabilní. Chilli nemá rádo vysoký koncentrace hnojiv a mělo by se každý 3 týden přihnojovat ledkem vápenatým - nejlíp granulátem, rozpuštěným ve vodě. A to je jeden z nejpodstatnějších rozdílů + chilli potřebuje převahu K - draslíku, ale poměr hnojiv je spíš vyvážený základním stopovým prvkům NPK. V číslech to může být:
  • N 120 kg N/ha
    P 100 kg P2O5/ha
    K 140 kg K2O/ha
konopí potřebuje pro co největší obsah kanainoidních látek vyvážený poměr PK - fosforu a draslíku - viz vědecká studie: Vliv klimatických podmínek České republiky na množství obsahových (kanabionidních) látek v konopí

Ad fialovění stonků, může to být nedostatkem fosforu, ale taky odrůdou. Pokud jsou fialové listy, rostlina se brání před přílišným horkem.

Re: Výživa a hnojení chilli papriček

Napsal: 29 srp 2010 22:34
od Erixon
Nejsem zastáncem 100% přírodních produktů. Hnůj, kostní moučka, kompost, leklý ryby - na živyny jsou bohatý, ale je to samej živočich. Při pěstování v nádobách v substrátu ze zahrádkářství se daří víc přiblížit laboratorním podmínkám. Že se v growshopech snažej zákazníka oškubat je známej fakt, ale zrovna ZÁKLADNÍ hnojiva bych už jinde nekoupil. Jejich kvalitu mam ověřenou na běžnejch venkovních rostlinách (např. muškáty). Ta rostlina která dostává pravidelně nadbytečně naředěnej roztok pro moje rostliny, tak je znatelně zdravější a rozkvetlejší oproti ostatním který jsou hnojený kristalonem a kdovíčim dalším (můžu dokázat fotkou). Kdo se nechce nechat oškubat, ať si nenechá poradit od growshopáka kterýho osobně nezná...

Co se týče těch fialovejch listů, tak myslim že je to spíš zimou. Protože při nižších teplotách se blbě vstřebává fosfor, to způsobí nedostatek fosforu a ten se projeví fialověním.

Re: Výživa a hnojení chilli papriček

Napsal: 30 srp 2010 13:06
od Seminka-chilli.cz
Časem na to přijdeš. Oni obyčejný slepičince, výluhy z kopřiv a dalších bylinek dávají většinou stejně jako bio hnojiva kupovaná v growshopech. Jak jsem zjistil, na indoor postačí základní hnojiva na růst a květ nebo v kokosu A+B. PK13-14 ani neoužívám a výsledky jsou možná ještě lepší. Stejně tak tomu bude u chilli. Letos sem hnojil převážně slepičákem, výluhem z kopřiv a kostivalu, ledkem vápenatým a zkusil i Fish Mix od Biobizz. Důležitej byl samozejmě základ, kára uleželýho koňskýho hnoje na 18m2, perlit a zahradnický substrát.

Kristalon a wuxal jsou průmyslová chemická hnojiva, vhodný akorát na okrasný rosltiny. Plody při hnojení těmito přípravky nejsou úplně nejchutnější, mají trpkou chuť až někdy svíravou a mejdlovou. Není nad Sweet Banana Pepper nebo Cubanelle na koňině, větši lahodu neznám :)

Ad fialové listy,

U vzcházejících rostlin mohou vysoké teploty půdy nad 30 °C inhibovat klíčení semen některých rostlin a poškozovat vzcházející rostlin u přesevů a letních výsevů.

Na listech citlivých rostlin se spolupůsobení vysokých teplot a přímého intenzivního slunečního záření projevuje zpravidla žloutnutím a nekrózou na vrcholu a okraji čepele listu a následně i mezi žilkami. Při déletrvajícím horkém slunečním počasí uprostřed vegetačního období se lze setkat s fialověním vrcholových listů na výhonech některých rostlin, např. u výmladků a semenáčků javoru a s předčasným červenáním čepelí listů, např. u kaliny. Změna zbarvení je způsobena nahromaděním anthokyanu, které působí jako ochrana před poškozením fotosyntetického systému vysokými teplotami a světlem. Po periodě slunečných velmi horkých dnů bývají čepele rostlin jakoby spálené. K citlivým druhům rostlin patří např. hrušeň, peckoviny a paprika


Nedostatek fosforu díky nízký teplotě, se projeví právě na řapících. Vysokou to bude u listu. I u odrůd konopí v tepotách při 30°C zfialový řapík a někdy i celý list - takže to může být i odrůdou.

Re: Výživa a hnojení chilli papriček

Napsal: 04 zář 2010 16:20
od Erixon
Se slepičákama, kvašenejma kopřivama, odleželým hnojem mam svý zkušenosti. Určitě jsou lidi kterejm to vyhovuje. Na větších prostorech to může bejt i výrazně levnější. Kromě toho s biobizzáckým fish mixem mam výbornou zkušenost. Ale mě už jen tak něco nepřesvědčí. V příštích sezónách mam v plánu postupnej přechod na venkovní hydroponii, takže budu vybírat z mezi nevelkým množstvím výrobců...

Re: Výživa a hnojení chilli papriček

Napsal: 12 bře 2011 16:06
od Onyx
Ahoj,chci se zeptat zda nekdo má zkušenosti s ruznýma hnojivama.Jde mi o to zda chut chilli je ovlivněná tím zda se hnojilo BIO či nejakyma chemkama.Někde jsem četl že hnojit chilli kristalonem má za následek hořkou chuť?je na tom neco pravdy?

Re: Výživa a hnojení chilli papriček

Napsal: 13 bře 2011 22:55
od Seminka-chilli.cz
Onyx píše:Ahoj,chci se zeptat zda nekdo má zkušenosti s ruznýma hnojivama.Jde mi o to zda chut chilli je ovlivněná tím zda se hnojilo BIO či nejakyma chemkama.Někde jsem četl že hnojit chilli kristalonem má za následek hořkou chuť?je na tom neco pravdy?
Rozhodně to pravda bude. Např. v obchoďáku španělský okurky nebo rajčata ze skleníků v zimě jsou dost nechutný, mají takovou až nepříjemně svýravou chuť na patře. To je způsobený přemírou minerálních živin, dusičnanů. Rozhodně dobře vyhnojenou půdou, slepičincema a granulovaným hnojivem nejde nic zkazit.