Stránka 1 z 4

Vybrané divoké druhy 2022

Napsal: 24 dub 2022 20:43
od michalsiegel
Jelikož to vypadá, že toho tento rok bude víc, rozhodl jsem se zatím všechny divoké druhy soustředit pod jedno vlákno. Je totiž možné, že některá semínka nevyklíčí, případně že se z některých druhů vyklubou druhy jiné. Z toho důvodu než dojde k jejich ověření, nevidím smysl zakládat pro ně jednotlivá vlákna. Ponechám to pouze u těch, která jsem už založil (C. caatingae, C. eshbaughii, Capsicum sp. GEB & CCG 3637).

Tímto přidávám tři nové druhy do sbírky, tedy alespoň v to doufám. Přidám fotku toho jediného, co zatím mám v rukávu - semínek. Zleva doprava: C. annuum, C. flexuosum, C. pubescens, Capsicum sp. GEB & CCG 3637, C. mirabile, C. parvifolium a C. cornutum. První tři jsou jen pro referenci velikosti semínak. Můžete si všimnout, že C. parvifolium má opravdu velká semínka, více méně stejné velikosti jako C. pubescens. Byl jsem také donucen k výsevu zbylých 10 semínek druhu Capsicum sp. GEB & CCG 3637, protože se mi do výsevních misek s nimi pravděpodobně dostaly smutnice a semínky zevnitř vyžraly. Nyní jsou ale všechny 4 poslední druhy z obrázku v přísných sterilních podmínkách.

Velkou nadějí jsou pro mne reference. Semínka označená jako Capsicum sp. GEB & CCG 3637 se podařilo vyklíčit již za 10 dní na rockwoolu, mimo to za 15-20 dní v substrátu. Semínka označená jako C. parvifolium klíčila v Itálii 14 dní a semínka C. mirabile v USA taktéž okolo 14-20 dní. Tentokrát to tedy opravdu vypadá dobře. Semínka jsou minimálně životaschopná a jestli došlo k přesnému určení není až tak podstatné. Například jestli ze semínek C. mirabile vyklíčí červenokvětá varieta C. recurvatum - ani jedno z toho v kultivaci doposud nemáme a obě vypadají nádherně.

Prozatím nezbývá nic jiného, než držet palce. Jakmile vyklíčí, pak je prakticky vyhráno. :-) Na závěr dodám, že ten největší skvost teprve přijde.

78224

Re: Vybrané divoké druhy 2022

Napsal: 27 dub 2022 15:10
od michalsiegel
Tentokrát to bylo rychlejší, než jsem čekal. :-) Po 5 dnech klíčí první semínko druhu, který jsme předběžně určili jako C. parvifolium!

78249

Re: Vybrané divoké druhy 2022

Napsal: 28 dub 2022 21:43
od michalsiegel
Dnešní bilance je opravdu krásná. Šestý den od výsevu klíčí dvě semínka C. parvifolium a 3 semínka C. mirabile (foto). :-)

78263

Re: Vybrané divoké druhy 2022

Napsal: 13 kvě 2022 14:52
od michalsiegel
Po delší době přináším nějaké novinky. Aktuálně mi klíčí všechny 3 nové druhy, tedy C. cornutum, C. mirabile a C. parvifolium v poštu 3, 8 a 3 semenáčků. Jelikož jsem ještě nenahrával fotku klíčícího C. cornutum, přikládám ji zde:

78408

Na následující fotce je skupinka klíčících semínak C. mirabile - s mírným zpožděním, aktuálně jsou všechny v substrátu a mají venku děložní lístky (některé nasazují první pravé):

78409

Re: Vybrané divoké druhy 2022

Napsal: 13 kvě 2022 15:10
od michalsiegel
Dnes mi také přišla dlouho očekávaná obálka s opravdovými klenoty. Obsahuje 5 balení semínek. Capsicum flexuosum 'Monteiro Lobato' je velmi zajímavá varianta tohoto již běžně pěstovaného druhu. Vyznačuje se zejména červenou až fialovou barvou na květech. Dále se zde nachází další balení druhu Capsicum parvifolium pro případ, že by předešlá semínka byla sbírána z nezralých plodů. Z těch nových se zde nacházejí tři poklady. Capsicum mirabile 'Santa Barbara' se vyznačuje opravdu silnou a sytou červenou až fialovou barvou na květech. Oproti 'běžné' variantě jsou tak květy barevnější. Podle fotek, které jsem měl možnost vidět se skutečně jedná o úžasnou záležitost. Capsicum carassense 'mirabile' pochází z rostlin rostoucích v pohoří Serra do Caraça. Květy této rostliny jsou jedny z nejkrásnějších, které jsem kdy viděl. Sběratel těchto semínek věří, že se jedná o druh C. carassense, já však vidím několik detailů, které ukazují spíš na velmi zajímavou variantu C. mirabile. Více však poznáme z detailních fotek, jakmile budou rostliny v květu. Na závěr si nechávám skutečný drahokam, Capsicum friburgense. Tento jeden ze dvou kriticky orožených druhů roste na jediném místě na světě v chráněné lokalitě oblasti Nova Friburgo. Vyniká svými fialovými zvonkovitými květy na velmi dlouhé stopce.

Výbornou zprávou je, že kolega z USA, která semínka obdržel již dříve, vyklíčil C. flexuosum 'Monteiro Lobato', C. carassense 'mirabile' a také C. friburgense. Jediné, co zbývá, je počkat, zdali ze semínek vyroste jejich předloha. Jelikož jsem ale viděl amatérské a relativně nekvalitní mobilové snímky z této expedice, které nikdy dřív nebyly publikovány, jsem prakticky na 100 % přesvědčen o jejich pravosti :-)

78407

Re: Vybrané divoké druhy 2022

Napsal: 06 čer 2022 17:10
od michalsiegel
Z poslední zásilky semínek již klíčí C. parvifolium, 2x C. flexuosum 'Monteiro Lobato' a 2x C. friburgense. První jsem zde již představoval, druhý již všichni znají. Druh Capsicum friburgense byl popsán roku 2005. Jedná se o endemit rostoucí na jediné lokalitě Nova Friburgo (stát Rio de Janeiro). Lokalita výskytu se nachází v chráněném parku, což je jediný fakt chránící druh před vymřením ve volné přírodě. Druh byl dříve znám ještě z druhé lokality ve stejné oblasti, kde však již vyhynul. Druh je klasifikován jako kriticky ohrožený, přičemž tento statut sdílí s druhy C. benoistii, C. ceratocalyx, C. eshbaughii (již v kultivaci, brzy hodím fotky květů), C. piuranum a C. villosum var. muticum.

Tento druh se jako jediný vyznačuje fialovými, podlouhle zvonkovitými květy a mnohými je právem považován za nejkrásnější druh vůbec. Tak uvidíme, nezbývá, než aby to všechno pěkně rychle rostlo :-)

78666

Re: Vybrané divoké druhy 2022

Napsal: 10 črc 2022 00:25
od michalsiegel
Do tohoto vlákna už jsem nějakou dobu nepřispíval a je čas to tu trochu oprášit. Začnu tabulkou klíčivosti:

  • 1 C. parvifolium z lokality Araripe, Pernambuco #1: vyklíčila 3 semínka z 10 po 5, 5 a 22 dnech
  • 2 C. parvifolium z lokality Araripe, Pernambuco #2: vyklíčilo jedno semínko z 10 po 15 dnech, kvalita osiva celkově otřesná
  • 3 C. mirabile z lokality Piquete, Sao Paulo: vyklíčilo 9 z 10 semínek po 5, 6, 6, 9, 9, 11, 11, 12 a 12 dnech
  • 4 C. recurvatum (před poslední revizí původní populace druhu C. cornutum): vyklíčila 4 semínka z 10 po 11, 16, 17 a 24 dnech
  • 5 C. friburgense: klíčení je stále v průběhu, doposud vyklíčilo 5 z cca 30 semen po 19, 23, 33, 33 a 36 dnech
  • 6 C. carassense 'mirabile' z lokality Serra do Caraca: vyklíčilo jediné semínko po 40 dnech, bohužel uhynulo, klíčení stále v průběhu
  • 7 C. mirabile z lokality Santa Barbara, Minas Gerais: vyklíčila 2 ze 30 semínek po 43 a 45 dnech, klíčení stále v průběhu
  • 8 C. flexuosum z lokality Monteiro Lobato, Sao Paulo: vyklíčila 3 semínka z 10 po 12, 15 a 40 dnech, klíčení stále probíhá
  • 9 C. mirabile z lokality Serra da Cantareira, Sao Paulo: vyklíčila 2 semínka po 16 a 31 dnech, klíčení stále probíhá
  • 10 C. schottianum '3637' z lokality Trilha Mirante, Paranapiacaba: doposud nevyklíčilo žádné semínko, klíčení stále probíhá


Klíčení kultivarů číslo 1-4 bylo již ukončeno, vyséval jsem 22. 4. a získal jsem velmi pěkné množství rostlin (4 C. parvifolium, 4 C. recurvatum a 9 C. mirabile). Klíčení kultivarů číslo 5-8 započalo 14. 5. a stále trvá, klíčení kultivarů 9-10 započalo 9. 6. a taktéž stále trvá.

PĚSTOVÁNÍ:

Pokud se teď nebudeme soustředit na možnost chybného určení druhů a zaměříme se čistě na jejich pěstování, jsou zde patrné značné rozdíly. Pokud se podíváme na druh C. flexuosum z lokality Santa Barbara, tam se pěstování neliší od rozšířeného běžného kultivaru. Mladé rostlinky prosperují ve výsevním substrátu, pro následné pěstování používám rašelinu, zeminu a kompost ve stejném poměru. Menší rozdíly nastávají u druhu C. parvifolium a stejně tak C. caatingae, o kterém jsem se rozepsal v samostatném vlákně. Oba tyto druhy jsou si blízce příbuzné a sdílení spolu vývojovou větev Caatinga clade. Pro oba druhy je typický monopodiální charakter stonku, který se vidličnatě nevětví. Za veškerý růst do stran tak odpovídají boční větve. Ty oba druhy bohatě nasazují již ve výšce 15-20 cm. Oba druhy zezačátku prosperují ve výsevním substrátu. V přírodě rostou na sušších biotopech až vyprahlých stepích. Rozhodl jsem se proto zcela vynechat kompost a naopak použít jemný křemičitý písek. Výsledná směs se skládá ze zeminy (3), rašeliny (1) a písku (1). Zpočátku jsem měl strach, že směs bude pro rostliny příliš hutná a těžká, velmi v ní však prosperují.

Co se týče druhů C. mirabile, C. recurvatum a C. friburgense, což jsou všechno zástupci brazilské vývojové větve Atlantic forest clade, tam je to u něčem jiném. Doslova každou chvíli se objevují nějaké problémy projevující se silným povadáním či trvalým zatočením listů dolů směrem ke stonku, žloutnutím listů, skvrnitostí listů, kroucením listů... Trvalo to, ale s kolegou z USA jsme přišli na zásadní rozdíl v přístupu k pěstování těchto druhů. 1) Rostliny nesnáší výsevní substrát díky přítomnosti perlitu. Celkově (až na jeden druh, o tom později) rostliny doslova brutálně strádají, pokud jsou jediný den v příliš vlhkém substrátu a toto přesně perlit dělá, zadržuje vodu v substrátu. Naopak rostliny také nesnášejí běžnou zahradní směs složenou z rašeliny, zeminy a kompostu. Jako nejlepší pěstební médium se po mnoha pokusech a omylem osvědčil Hoštický substrát pro pokojové rostliny. Je sice obrovský nezvyk mít květináče cca 4x lehčí, než je zvykem, rostliny to však opravdu ocení. Jediným druhem, který zvládá dlouhodobě vlhký substrát je C. recurvatum, který v přírodě roste ve vlhkých půdách na stinných stanovištích. Rostliny tohoto druhu také jako jediné nevykazovaly žádné problémy v substrátu přelitém v důsledku upršeného počasí. Nicméně nejnovější lístky se mi zdály lehce pokroucené, tak jsem je raději přesadil také.

Na několika rostlinách druhu C. mirabile z lokality Piquete již rostou miniaturní květní poupata. V horizontu 2-3 týdnů by tak mohlo dojít k jejich rozkvětu, pokud z nějakého důvodu neopadnou. Kolega v USA má však již poupata několik milimetrů dlouhá a žádné z nich nežloutne. Mimochodem má také poupata druhu C. carassense, o kterém si myslím, že je to jen zvláštní populace C. mirabile. Důležité však je, že se mu tento kultivar povedl vyklíčit a udržet při životě, takže i přes můj neúspěch se linie zachovala. Z ostatních pěstitelů, kteří disponovali osivem, se ji doposud nepodařilo vyklíčit nikomu. Byl jsem naštvaný, že můj semenáček nepřežil, nicméně se jednalo o růstovou vadu. Klíček byl enormně široký, jeho průměr činil asi třetinu šířky semene, což opravdu není normální a velmi pomalu rostl. Po 2 týdnech narostl na délku jen 5 mm a při pokusu o vyproštění jsem zjistil, že se díky své šířce o hrdlo semínka doslova ucvakl. O to víc jsem rád za kolegu a jeho 2 velmi zdravé rostlinky.

V následném příspěvku přidám několik fotografií.

Re: Vybrané divoké druhy 2022

Napsal: 10 črc 2022 00:32
od michalsiegel
Capsicum friburgense

Na následujících fotografiích je "krásně" vidět problém se zadržování vody v substrátu. Pokud je květináček více zalitý, rostliny začnou brzy miskovitě kroutit listy směrem vzhůru a toto poškození je již nevratné.

79309

79310

Capsicum recurvatum

Rostlinky tohoto druhu jako jediné nedělají žádné problémy a hezky rostou přesně tak, jak se od nich čeká. :-) Nicméně nakrucování nejnovějších lístků mě přimělo k přesazení jako u všech ostatních druhů.

79311

Capsicum mirabile

Na sazeničce je patrná skvrnitost na starších listech, která vznikla přílišnou vlhkostí substrátu. Vypadá to sice jako ukázková spálenina od slunce, ale není. Na novém lístku je také vidět drobná hnědá skvrnka, patrně související se stejným problémem. Rostlinky nechám po přesazení pár dní na pokoji a potom je stříknu wuxalem.

79312

Capsicum parvifolium

Pěstování tohoto druhu je skutečně snadné, u druhu se zatím neukázaly absolutně žádné problémy s pěstováním. Nevýhodou zase je, že budeme opravdu dlouho čekat na květy, stejně tak v případě druhu C. caatingae, ale snad to do konce roku stihnou.

79313