Locopica

michalsiegel
Stálý člen
Příspěvky: 75
Registrován: 23 říj 2020 23:25
Reputace: 254
Obrázky: 0

Locopica

Příspěvekod michalsiegel » 14 bře 2022 18:16

Ačkoli letos pěstuji okolo 50 Rocot, chtěl bych tento příspěvek věnovat jedné konkrétní odrůdě. Když byl kamarád Rich v Bolívii na lovu divokých druhů, byl relativně úspěšný. Podařilo se mu objevit endemitní druh Capsicum eshbaughii, jehož semínka mi tu ve velkém klíčí. Dále našel také Capsicum caballeroi, ovšem bez květů, plodů a v takovém stavu, že by jen barbar udělal nějaký řízek. Tento druh si tak tentokrát neodnesl.

V Bolívii pak také našel jedno z nejúžasnějších Rocot (Capsicum pubescens), které jsem kdy viděl - Farm Locoto, jak jej pojmenoval. Až jej letos pořádně nafotím, řád mu věnuji celé vlánko. Nyní jej zmiňuji pouze proto, že Rich vysadil jednu rostlinku C. eshbaughii kousek vedle rostliny Farm Locoto. To, mimochodem, rostlo na pozemku jeho známé v Bolívii. Když se po roce vrátil, rostla kolem obou rostlin řada semenáčků. Jeden byl však jiný a od ostatních se lišil. Když rostlinka vykvetla, Rich zjistil, že se jedná o spontánního hybrida mezi Farm Locoto a Capsicum eshbaughii. První generace byla opravdu nádherná, měla sytě fialové květy a drobné, svítivě červené plody. Rich sklidil co nejvíce semen mohl a pokračoval v kultivaci u sebe doma v USA.

Letos jsem obdržel jako jeden z několika lidí semínka této úžasné odrůdy a mohu se tak na její selekci podílet. Semínka pochází ze skupiny A, konkrétně se jedná o fenotyp D3. Podle Riche je to nejlepší fenotyp, který zdědil nejlepší vlastnosti obou druhů. Z hlediska genetiky pak pro mě bude velmi zajímavé pozorovat vývoj dvojčat (viz foto), která mi z jednoho semínka vyrostla. Sem tam mi dvojčata vyrostou, ale u stabilních kultivarů. V případě hybridní odrůdy to je poprvé. Jsem proto velmi zvědavý, jestli budou rostliny totožné, nebo se bude jednat o různé fenotypy.

Tak či tak je to opravdový klenot, který si zaslouží pozornost. Ačkoli mi zatím vyklíčilo jen pár semen, rostlin je relativně dostatek i tak. Proto jsem na vývoj této odrůdy neskutečně zvědavý.

77778

michalsiegel
Stálý člen
Příspěvky: 75
Registrován: 23 říj 2020 23:25
Reputace: 254
Obrázky: 0

Re: Locopica

Příspěvekod michalsiegel » 28 bře 2022 20:24

Finální číslo sazenic spadlo na 3. Dvojčata bohužel nepřežila a semínka mají zatím nízkou klíčivost (taky je to druhově slušné kombo). Sazenice jsou ale nádherné, huňaté jak se patří. Rostou rychle a jsou krásně vitální.

77902

77903

michalsiegel
Stálý člen
Příspěvky: 75
Registrován: 23 říj 2020 23:25
Reputace: 254
Obrázky: 0

Re: Locopica

Příspěvekod michalsiegel » 01 dub 2022 13:58

Říkal jsem si, že by bylo fajn mít takové povědomí o tom, jak odrůda vůbec vypadá. Zde proto nahrávám fotky, kterou pořídil Rich Blood. Rich rozdělil fenotypy generace F2 do dvou skupin. Skupina A byly C. eshbaughii-dominantní, květy byly růžové až fialové s výrazným žlutým středovým polem, 10 či více výrazných kališních zubů a slámově žlutá semena. Skupina B byla daleko početnějčí, C. pubesceks-dominantní, květy byly fialové se spíše drobnými žlutými skvrnkami, přítomno bylo 5-10 zubů a semena byla černá. Plody skupiny A byly drobné, do 1 cm v průměru, plody skupiny B se pak velikostně lišily. Fenotyp, který pěstuji, se na následující fotce nachází v prostřední řadě uprostřed.

77974

Zde je pak fotka několika plodů přímo tohoto konkrétního fenotypu. Dle slov Riche se jedná o nejlepší fenotyp, který pochytil ty nejlepší znaky obou rodičů. Sám zde mám několik projektů, které zahrnují křížení C. eshbaughii s konkrétními kultivary Rocota. Jsem proto velmi zvědavý, jak se budou vyvíjet.

77972

No a zde závěrem detailní fotka jedné ze sazenic. Listy jsou tvarově něco mezi, blíže ale k C. pubescens. Velikostně se jedná o něco mezi oběma druhy. Celá rostlina je silně pokryta chloupky.

77973

michalsiegel
Stálý člen
Příspěvky: 75
Registrován: 23 říj 2020 23:25
Reputace: 254
Obrázky: 0

Re: Locopica

Příspěvekod michalsiegel » 20 dub 2022 19:57

Tak během pár dní konečně uvidíme tu nádheru :-)

78178

michalsiegel
Stálý člen
Příspěvky: 75
Registrován: 23 říj 2020 23:25
Reputace: 254
Obrázky: 0

Re: Locopica

Příspěvekod michalsiegel » 21 dub 2022 22:18

Dnešním dnem jsem přenesl všechny rostliny do polykarbonátu, kde je konečně lepší světlo pro focení. Nemohl jsem si nechat ujít příležitost hned něco cvaknout. Tak přidávám opět květ jedné z rostlinek Locopica, rozdíl 48 hodin oproti předešlé fotografii. Je to neskutečně nádherná a fotogenická kytka.

78180

michalsiegel
Stálý člen
Příspěvky: 75
Registrován: 23 říj 2020 23:25
Reputace: 254
Obrázky: 0

Re: Locopica

Příspěvekod michalsiegel » 06 čer 2022 16:47

Přidávám fotku kvetoucí rostliny třetího fenotypu. Luxusní záležitost.

78667


Zpět na „Capsicum Pubescenses“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti