Kustovnice čínská (goji) - Laďova zahrádka

Co pěstujete mimo chilli papriček
Laďa
Stálý člen
Příspěvky: 162
Registrován: 30 zář 2016 19:40
Reputace: 220
Obrázky: 0
Bydliště: Olomoucký kraj

Kustovnice čínská (goji) - Laďova zahrádka

Příspěvekod Laďa » 22 črc 2019 22:46

Zdravím společenstvo nadšenců do chilli,
po delší odmlce jdu opět přispět do tohoto fóra. Letos chilli bohužel nepěstuju, doma toho máme mraky :firychil:
Chtěl bych tu především ukázat moji zahrádku kustovnic, nebo snad i rozjet nějakou diskuzi. Už je na čase, abych se svými zkušenostmi podělil, dobré informace k tomuto tématu jsou na internetu stále obtížné sehnat.

Poznatky hned na úvod:
  • Plody většinou rostou na vodorovně vyrůstajících větvičkách
  • Kustovnice má ráda PH 7-8 (podle zdrojů z internetu)
  • Kustovnici se více daří na přímém slunci
[První etapa] S pěstováním kustovnic mám už několikaleté avšak nešťastné zkušenosti. První zkušenost to byla s třemi kustovnicemi od Starkla, to byly ty světlezelené širokolisté. Vždy měly plno květů, ale plod nikdy nebyl. Květy vždy opadaly a nic z toho nebylo. Po několika letech jsem to zlikvidoval. Tehdy jsem chodil ještě na základní školu.

[Druhá etapa] Ale moje neutachající touha tuto rostlinu pokořit mi nedala a po nějaké době jsem zasel semínka z usušených plodů, které jsem koupil v obchodě, na základě rad z různých internetových zdrojů a diskuzí. Tyto rostliny se zásadně lišili od těch od Starkla. Listy byly spíše podlouhlé a tmavší. Druhý rok od doby výsevu jsem měl už pouze jednu rostlinu, kterou jsem měl ve velkém květináči. I přesto jsem se po určité době téhož roku rozhodl, že ji zasadím do země. K tomuto rozhodnutí taky přispěli mravenci, kteří si z květináče neustále dělali domov. Vzpomínám si, že k podzimu toho roku se objevilo několik květů a s nimi i pár plodů. Než jsem se však na jaře stihl vzpamatovat, na následky zimi se mi tato kustovnice už k životu bohužel neprobudila a její třetí rok tedy nezapočal. V době, kdy byla rostlina ještě v květináči, tak stihla udělat i pár výhonů, které jsem od kořenů oddělil a dal jsem si je do květináčků do skleníku. Právě v to jaro, kdy mi uschla ta kustovnice, jsem si na malých kustovničkách ve skleníku všiml, že začínají růst, a tak jsem je zasadil do země, tentokrát na jiné místo, hned vedle skleníku. Ze dvou zasazených tam po jejich prvním roce zůstala pouze jedna.

[Třetí etapa] A právě tato rostlina tam roste dodnes a má tuším třetí nebo čtvrtý rok. Není jednoduché si vzpomenout, roky hrozně rychle plynou :-) Minulý rok se tato rostlina projevila a poskytla mi naději, že přecejenom se něco urodí. Rostlina rostla jak o život, měl jsem z ní radost. Opět se ukázalo pár květů a s nimi i pár plodů. Tento rok však rostla podivným způsobem, rostl z ní samý vlk (větvičký rostoucí přímo nahoru), a tudíž jsem se rozhodl zakročit a tyto vlky zlikvidovat. Rozhodl jsem se tak proto, protože plody rostou především z vodorovně vyrůstajích větviček, a tak nemělo smysl nechávat tam vlky, aby braly všechny živiny. Co jsem však nečekal je, že se téměř zastavil růst rostliny, a do dnes, asi po 2-3 měsících se nic nezměnilo. Foto této rostliny zatím nemám, není se na co dívat. Kdyby všal byl zájem, klidně vyfotím. Rostlina roste v plném stínu od rána do večera.

[Čtvrtá etapa]
Minulý rok jsem z nadšení opět vysel semínka ze sušených plodů a předpěstoval jsem si v květináčcích celkem 36 rostlin. Údajně by kustovnice neměly být zasazeny do země hned první rok. Já je tedy přes zimu nechal ve skleníku. Vyhrabal jsem v zemi díru tak, aby květináče byly v rovině se zemí poté, co jsem je do díry vložil, a obsypal je hlínou. Během zimy jsem je obsypával sněhem, aby květináče nevyschly. Na jaře se probodily všechny. Po prvním roce mohly být vysoké asi 50 cm, některé asi i víc, některé míň. Jakmile se mi uvolnilo již předem vybrané stanoviště na zahradě, všech 36 rostlin jsem zasadil. Tuším to bylo někdy v dubnu nebo květnu.

Pár fotek z 24.6., kdy jsem byl ve fázi tvorby lepší a vyšší opory v podobě dřevěných tyček.
Spoiler!
59624596255962759626
Naposledy upravil 2 dne Laďa; celkem upraveno 23x.

Laďa
Stálý člen
Příspěvky: 162
Registrován: 30 zář 2016 19:40
Reputace: 220
Obrázky: 0
Bydliště: Olomoucký kraj

Re: Kustovnice čínská (goji) - Laďova zahrádka

Příspěvekod Laďa » 22 črc 2019 22:46

Z nějakého důvodu se otevírá vždy první spoiler, nevěděl by někdo, proč?


EDIT: Z výše uvedeného důvodu jsem příspěvek rozdělil do několika příspěvků.
Naposledy upravil 1 dne Laďa; celkem upraveno 23x.

Uživatelský avatar
JurassicChilli
Stálý člen
Příspěvky: 920
Registrován: 26 úno 2016 14:23
Reputace: 583
Obrázky: 0

Re: Kustovnice čínská (goji) - Laďova zahrádka

Příspěvekod JurassicChilli » 22 črc 2019 23:07

Ja mám jeden kríček kustovnice s úzkymi, tmavými listami. To je ale kustovnica cudzia (Lycium barbarum) a nie čínska. Čínska je s tými širokými listami. Kúpil som ju ako priesadu na tržnici. Predtým som sa pokúšal pestovať goji zo semien z kúpených plodov. Už si presne nepamätám, čo sa s nimi stalo. Asi mi ich po vysadení von niečo zožralo, lebo to boli veľmi malinké semenáčiky.

Tá moja kúpená na tržnici má už tiež asi 4, alebo 5 rokov a ešte nekvitla a neplodila. Ešte jej dávam tak 1 až 2 roky a ak nezaplodí, tak pôjde možno preč.

Laďa
Stálý člen
Příspěvky: 162
Registrován: 30 zář 2016 19:40
Reputace: 220
Obrázky: 0
Bydliště: Olomoucký kraj

Re: Kustovnice čínská (goji) - Laďova zahrádka

Příspěvekod Laďa » 23 črc 2019 16:31

Další fotky z 12.7. Už jsou krásně vidět květy. Tvoří se postraní větve.
Spoiler!
596285962959630596315963259633596345963559636

Laďa
Stálý člen
Příspěvky: 162
Registrován: 30 zář 2016 19:40
Reputace: 220
Obrázky: 0
Bydliště: Olomoucký kraj

Re: Kustovnice čínská (goji) - Laďova zahrádka

Příspěvekod Laďa » 23 črc 2019 16:31

A fotky ze včerejčka 21.7.2019. Začínají se tvořit plody po odkvetlých květech, to jsem však tentokrát na fotkách nezachytil.
Spoiler!
5964059641596425964459643

Laďa
Stálý člen
Příspěvky: 162
Registrován: 30 zář 2016 19:40
Reputace: 220
Obrázky: 0
Bydliště: Olomoucký kraj

Re: Kustovnice čínská (goji) - Laďova zahrádka

Příspěvekod Laďa » 23 črc 2019 16:34

Taky bych chtěl zmínit, že mi několik rostlin začíná podivně žloutnout. Rostlina vždy začne žloutnout celá a růst se téměř zastaví. Kdyby někdo věděl, nebo alespoň tušil, co je příčinou, budu rád za jakoukoliv radu. Bojím se, že to může mít velké následky do budoucna.
Spoiler!
5964659645
Rostliny, které začínají žloutnout vypadají asi jako na první fotce a rostlina, která začala žloutnout jako úplně první, vypadá dost špatně, což je vidět na druhé fotce. Začal z ní však vyrůstat nový výhon ze země, tak uvidíme, co se bude dít dál.

Mám v plánu přispět ještě s dalšími věcmi tady na fóru, jako je minuloroční sezona pěstování chilli a test jíchy na růst rostliny (test provedu na řeřiše).

Průběžně budu přidávat fotky a info. :)

Uživatelský avatar
gandalf
Stálý člen
Příspěvky: 2122
Registrován: 20 srp 2011 19:49
Reputace: 2411
Obrázky: 0
Bydliště: Netolice
Kontaktovat uživatele:

Re: Kustovnice čínská (goji) - Laďova zahrádka

Příspěvekod gandalf » 23 črc 2019 21:15

Kustovnice cizí - je silně invazivní rostlina. Bacha na ní - je dokonce i v seznamu invazivních rostlin /jako bolševník/. Já jsem na ni taky narazil a když jsem na to prodávajícího upozornil, tak jen mávl rukou. Mírně jedovatá! Nezaměňovat s čínskou!

Laďa
Stálý člen
Příspěvky: 162
Registrován: 30 zář 2016 19:40
Reputace: 220
Obrázky: 0
Bydliště: Olomoucký kraj

Re: Kustovnice čínská (goji) - Laďova zahrádka

Příspěvekod Laďa » 23 črc 2019 21:33

gandalf píše:
23 črc 2019 21:15
Kustovnice cizí - je silně invazivní rostlina. Bacha na ní - je dokonce i v seznamu invazivních rostlin /jako bolševník/. Já jsem na ni taky narazil a když jsem na to prodávajícího upozornil, tak jen mávl rukou. Mírně jedovatá! Nezaměňovat s čínskou!
Co tímto chceš říct? Invazivní rozhodně není. Nebo alespoň tehdy, pokud ji nenecháte. Ať je to kterýkoliv z těchto druhů, nezáleží na tom, komerčně se pěstují oba druhy a po internetu kolují různé dezinformace, na ně bacha! V každém případě mám rostliny ze semínek z kupovaných plodů, tudíž pochybuji, že by prodávali něco jedovatého. :D


Zpět na „Ostatní“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů