Kiwano

Co pěstujete mimo chilli papriček
Palko
Stálý člen
Příspěvky: 192
Registrován: 24 led 2017 18:48
Reputace: 775
Obrázky: 0

Kiwano

Příspěvekod Palko » 24 říj 2018 23:18

Sdílím s vámi pár obrázků našeho letošního kiwana.
Kiwano (Cucumis metuliferus, nazývané též africká rohatá okurka nebo meloun) je rostlina z rodu Cucumis. Plod je žlutý se zelenou dužinou a s větším množstvím žlutých semen. také se mu přezdívá Africký meloun.
Chuť bych přirovnal něco mezi hodně zralou okurkou (převázně kvůli stavbě jedlé dužiny a semínka uvnitř) a čistě chuť bez pocitu ze žvýkání bych přirovnal banán skřížený s kiwi. Ochutnával jsem ho i koupené z teska, vůbec se to nedá srovnávat.

54135
Dozrálé kiwano

54136
Po rozkrojení.

Příští rok bych rád pěstoval znovu, pokud by někdo chtěl, semínka by neměli být problém.

Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Re: Kiwano

Příspěvekod Lexter » 02 led 2019 19:03

Asi už je pozdě že? Celkem by mě to zajímalo, protože ty kupované chutnají... No... Jako hnusná okurka.
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This

Uživatelský avatar
Chozee77
Stálý člen
Příspěvky: 1513
Registrován: 11 bře 2017 13:45
Reputace: 2847
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov 223m n.m.

Re: Kiwano

Příspěvekod Chozee77 » 02 led 2019 19:07

Jako bylo to dobré...ale už to sadit nebudu😁
Celé dva a půl plodů ze dvou rostlin..na to bych se mohl výš co...🤟😎💩
Vyhodili ho z okna!!! Tůnu... Tůnu??? Tolik toho zas nebylo...🤟😎 Jára Da Cimrman

Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Re: Kiwano

Příspěvekod Lexter » 02 led 2019 20:05

Chozee77 píše:
02 led 2019 19:07
Jako bylo to dobré...ale už to sadit nebudu
Celé dva a půl plodů ze dvou rostlin..na to bych se mohl výš co...

Tak malounký výnos? Myslím tím v našich podmínkách... Hádám, že je to asi jen pro nadšence.
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This

Uživatelský avatar
JurassicChilli
Stálý člen
Příspěvky: 920
Registrován: 26 úno 2016 14:23
Reputace: 583
Obrázky: 0

Re: Kiwano

Příspěvekod JurassicChilli » 02 led 2019 20:53

Dopestovať kiwano v našich podmienkach je fakt umenie a záležitosť pre nadšencov. V prvom rade sa nesmie nechať rásť rastlinu kiwana nadivoko bez rezu. Vtedy vytvára veľké množstvo zelenej hmoty a plodí až veľmi neskoro. Obzvlášť nedoporučujem dávať nadivoko do skleníka/fóliovníka. Vtedy vám zaberie aj tretinu skleníka. Lepšie je dať kiwano do nádoby (10 litrov a viac) a výhony za 4 až 5 listom zaštipovať, čím sa urýchli kvitnutie a rastlina je menšia. Po nasadení plodov už nie je nutné zaštipovanie. Už sa môže nechať rásť zelená hmota, aby mali plody z čoho žiť a rásť. Týmto spôsobom sa mi v roku 2017 podarilo u nás na chladnom severe dopestovať tri plody z ktorých ale do plnej zrelosti dozrel len jeden. Minulý rok (2018) to bol žiaľ iba jeden plod, ktorý ani nedozrel. Kiwano je proste nevyzpytateľné. Musí sa podariť teplý rok, alebo nad nádobu v ktorej ho pestujete postaviť provizórny, fóliový kryt, ktorý bude mať len pre seba. Možno v teplejších častiach republiky je väčšia šanca na úspech, ale celkovo v našich podmienkach sa s nejakými, veľkými úrodami nedá počítať.

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2224
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3634
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: Kiwano

Příspěvekod Bacula » 04 led 2019 13:51

Je to spíše pro nadšence. My jsme jej měli v nádobě, dozrály dva plody. Kupovaný mi nechutná, tyto ano. Na druhou stranu rostlina neměla nějakou zvláštní péči, místa na zahradě je dost.
Bacula


Zpět na „Ostatní“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů