Stránka 1 z 1

Výživa a živiny v hydroponii

Napsal: 09 čer 2011 08:58
od Seminka-chilli.cz

Výživa a živiny v hydroponii



Hydroponicky pěstované rostliny nejsou odlišné svými nároky na výživy od konvenčně pěstovaných (substrát). V substrátu máme obsažené mikroživiny a i část makroživin, za předpokladu rozkladu organických látek v půdě (kompost, hnůj). Většina rostlinných potravin se skládá převážně z dusíku, draslíku a fosforu. Ty jsou známí jako makroživiny, tvoří také nejvýznamější část hnojiva. Rostliny obsahují také malé množství dalších stopových prvků, které mohou být též dodávány ve formě hnojiv. Základní poměr makroživin jsou vždy uvedeny na obalu NPK (N - dusík, P - fosfor, K - draslík), procentuální poměr z každého prvku.

Výživa

Ke zdravému růstu budete potřebovat 3 druhy (nebo 2) hnojiv. Jsou prodávané jako kapalný koncentrát, které se přidávají v různých poměrech v závislosti na potřebách rostlin. První dvě směsi obsahuji různý poměr makroživin NPK, více N - dusíku a K - draslíku pro přirozený růst a druhá směs s převahou P - fosforu a K - draslíku, vhodný na květ. Třetí láhev obsahuje stopové prvky, které rostliny při konvenčím pěstování získávají ze substrátu (kompostu). Někdy jsou také stopové prvky přítomny v prvních dvou směsích, takže nebude zapotřebí mít třetí láhev. Makro a mikroživiny:
MakroživinyStopové prvky (Mikroživiny)
N (Dusík)B (Bor)
P (Fosfor)Cu (Měď)
K (Draslík)Mn (Mangan)
Ca (Vápník)Mo (Molybden)
Mg (Hořčík)Zn (Zinek)
S (Síra)
Fe (Železo)
Proč nemůžeme hnojit po celou sezónu pouze NPK?

Rostlina během růstu vyžaduje vhodný poměr živin pro stavbu pletiv, listů a stonku, který má mít zřetelně zelenou barvu. Pokud se rozhodneme, že je rostlina dostatečně velká pro plod, nasadíme hnojivo na květ a plod. Dalo by se samozřejmě hnojit po celý rok i samostatným hnojivem NPK, ale rostliny nebudou tak velké a výnosy mohou být menší.

Míchání živin - EC - elektrická vodivost roztoku

Živiny v hydroponii musí být dodávaný ve správném množství, příliš málo bude mít za následek pomalý růst, zakrnělost rostlin a díky malému množství jednomu prvku, nedokáže absorbovat druhý. To může mít za následek žloutnutí listů a opadávání květů. Živný rozotok je kontrolován EC měřákem - vodivosti roztoku.

Elektrický tester stanoví vodivost roztoku, čím větší množství hnojiva, tím vyšší číslo. Měřidlo je schopné naměřit pouze směs solí v roztoku - NPK. To vede většinou k problémům, že se může dostavit přebytek N - dusíku. To lze řešit jednoduchým způsobem, pravidelným proplachováním média každých 14 dní čistou vodou. (Podobné jako při pěstování v květiníkách se substrátem je důležité aby při zálivce vyteklo do misky trochu vody).

Živiny a pH

pH se používá k měření kyselosti nebo zásaditosti roztoku. Má stupnici od 1 do 14 s neutrálním vyvážením 7, které není kyselé ani zásadité. Rostliny jsou schopny přijímat živiny podle určitého stupně pH a teploty. I při konvenčním pěstování lze použít jednoduché testery na diagnostikování pH půdy a zlepšít tak růst a výnost. Pro hydroponii je ovšem nejlepší použít elektronický pH tester, který je efektivnější a přesnější. Různá hnojiva dokáží pH zvyšovat nebo i snižovat. Nejlepší pH pro chilli papriky je od 5,8 až do 6,8 pH, více nebo méně vede k problémům s přijmem živin a chřadnutí. Nejvíce živin rostlina přijímá při pH 6,5.. pH můžeme upravovat různými prostředky:

pH+
hydroxid draselný (v roztoku)
hydrogenuhličitan sodný (jedlá soda) (roztok)
dolomitický vápenec (v substrátu)

pH 7 neutrální

pH-
kyselina dusičná (na růst)
kyselina fosforečná (na květ)
kyselina citrónová (růst/květ)


Topení

V hydroponii je také důležitá konstatní teplota vody, živného roztoku. Toho lze snadno dosáhnout malého vodního ohřívače (pro akvaristy). Teplota by měla být 24-27°C. Na 1 litr vody je 1 watt dostatečný, takže 100 - 150W topení stačí pro 100 litrů vody.

Nádrž s živným roztokem je ideální izolovat polystyrénem, aby se minimalizovaly ztráty v nočních chladných dnech. Také je důležité aby byla nádoba neprůhledná a nerostly v ní řasy.

Provzdušňování

Některé hydroponické systémy vyžadují také vduchové čerpadlo a kámen pro provzdušňování živného roztoku. Toto se používá převážně v Bubbleru, kde je stojatá voda. V průtokových systémech není vzduchové čerpadlo zapotřebí.