Stránka 1 z 2

Muchy a osy na rastlinach

Napsal: 28 srp 2018 11:04
od chillibraq
Zdravim,
Vcera v nasej oblasti sa pohybovala teplota okolo 10 C, preto som papriky ( v crepniku) prestahoval na noc dovnutra. Dnes rano som rastliny opat dal na svoje miesto. Teraz som sa presiel po zahrade a spozoroval som na mojich paprikach muchy a osy.
Neviete, co ich moze pritahovat? Nikdy pred tym som ich tam nezahliadol.

Dakujem za odpovede. :)

Re: Muchy a osy na rastlinach

Napsal: 28 srp 2018 11:34
od Kendy
Nevím proč tam máš mouchy.. Ale taky nevím, proč je stěhuješ jinam při 10 stupních... To jim nijak neublíží. Šok ze změny stanoviště je imho horší.

Re: Muchy a osy na rastlinach

Napsal: 28 srp 2018 13:01
od gandalf
Vosy i mouchy jsou, mimo jiné, významní opylovači. Třeba ačokču mi opylují jen vosy. Taky mi kvete jeden mangold a ten zase láká drobné mušky.

Re: Muchy a osy na rastlinach

Napsal: 28 srp 2018 14:04
od honzek86
Mě vosy obraly mšice :) a to tak, že velmi dobře. Konkrétně teda vosíci ... vypadají trochu jinak.

Re: Muchy a osy na rastlinach

Napsal: 28 srp 2018 16:03
od chris
@honze86: souhlas, vosíci pracují na očistě od mšic velmi pilně a spolehlivě, loni i letos :-) Nenašli jen jedno ohnisko v spodních záhybech mladé NuMex Suave Orange a dle toho taky dopadla.
@gandalf: yep, vosy a vosíci si skoro vyhradili moji balkónovou ačokču pro sebe, včelku tam pustili jen občas.
O opylování chilli se mi starají hlavně čmeláci, i když ani včelky nepohrdnou.

Re: Muchy a osy na rastlinach

Napsal: 28 srp 2018 17:30
od Kendy
Chili je samosprašné. Nepotřebuje hmyz k opylení. Stačí k tomu vítr, nebo průvan. Nicméně nepopírám, že přítomnost opylovačů o něco (o něco málo) může zvýšit výnos.

Re: Muchy a osy na rastlinach

Napsal: 28 srp 2018 17:34
od chillibraq
No problem je ten, ze uz nemaju moc co opelovat, kedze papriky mam uz naviazane a takmer dozrete,
ako pisem, nikdy pred tym tam neboli. Vosky som taku isto na rastlinach nemal ..

Re: Muchy a osy na rastlinach

Napsal: 28 srp 2018 18:06
od chris
Se samosprašností máš samozřejmně pravdu, ale poté co jsem letos viděl intenzitu práce opylovačů a procento neshozených květů z první vlny si troufnu tvrdit, že dostatečná přítomnost opylovačů značně zvyšuje počet úspěšných květů v první vlně, v prvním masivním květovém patře. Samozřejmně za předpokladu že kytku v tu dobu neomezí nějaký jiný faktor (kořeny, výživa, atp).
Tohle se určitě nepovede každý rok, ale letos bylo poznat jak teplé jaro a velmi brzké kvetení ovocných stromu následně hodně motivovalo pomnožené opylovače hledat další zroje potravy v době po odkvětu. A já dával kytky ven nestandardně brzo, většinu už 23.04. Výsledek byl ten, že jsem měl jen naprosto minimální shoz květů v první vlně, v prvním patře koruny. Druhá vlna, druhé patro, už byla klasika kterou znám už z loňska, kytky narazili na svůj limit danný způsobem a místem pěstování a shazovali desítky květů. To vše ještě před nástupem tropických teplot, takže snížená schopnost pylu opylovat ještě nebyla ve hře.

btw, během letošníha jara jsem docela dlouho (týdny a týdny) skoro neviděl včely ačkoliv už ostatní opylovači byli v plné práci. Je to tím že včelaři nějak kočírují a řídí průběh a nárůst počtu dělnic v úlech dle předpokládaných teplot a dostupnosti potravy, nebo se jen prostě včelky přirozeně namnoží o něco později na jaře než vosíci a čmeláci?