Stránka 1 z 17

Rychlé a spolehlivé klíčení semen

Napsal: 04 pro 2013 20:09
od DarthVikta
Čau lidi :wave:

Prolízal jsem fórum a spousta z nás řeší klíčení semen ať už na vatě, v minipařníčcích nebo jiným způsobem a většina má problém se stálou teplotou, která je pro klíčení velice vhodná. Já letos pěstoval poprvé a když jsem dal semena klíčit (15.03.2013), tak již většina z vás měla krásný rostlinky a já teprve začínal... K tomu když se připočte doba klíčení i pět týdnů (Scotch Bonnet, TS a jenda noname), tak jsem potřeboval proces klíčení pořádně uspíšit. Povedlo se, první klíčky se objevily za čtyři dny a sedmý den byly venku už všechny :) No, všechny... Myslel jsem, že vyklíčí i uzená Jolokia, ale to se ze zřejmých důvodů nestalo :)
Teplota se držela stabilně mezi 29,4 - 31,1°C (většinou okolo 29.7°C) a vlhkost se pohybovala v rozmezí 78 - 80 % takže naprostá spokojenost :)

OK, co budeme potřebovat, abychom si takový udělátko vyrobili a moc nás to nestálo...

Akvárium (velikost podle množství jiffů) Já použil 400x200 mm
Akvarijní topné tělísko (já používám 25W)
Plexisklo
Sklo

Vrtačku
Silikon

Uřežte plexisklo o tloušťce cca 5mm tak, aby se dalo vložit do akvária a vyvrtejte do něj díry. Na boku vyřežte drážku pro kabel od topného tělíska.

V mém případě takhle
15334

Vytvořte nohy, na které rošt postavíte. Já doma našel průhlednou umělohmotnou nohu od bůh ví čeho :)
Stejně dobře poslouží cokoliv včetně kousku cihly :)

V tomto případě je 70 mm tak akorát
15333

Nic složitýho, že jo? ;) Fajn, teď vložte tělísko na spod akvária a dejte rošt na nohy. Nalejte teplou vodu cca 20 mm pod rošt, vložte jiffy v sadbovači nebo, třeba jako já, ve spodní části přenosky na vejce a přikrejte sklem, které by mělo být o cca 10 mm na bočních stranách užší kvůli přísunu vzduchu a o cca 5 mm širší v vepředu a vzadu, aby vám nespadlo dovnitř :)
Kdo by si s tím chtěl ještě více vyhrát, tak může udělat to krycí sklo na panty a zevnitř udělat stříšku, aby mu nekapala voda na jiffy a stékala mimo ně.

Takhle "inkubátor" vypadá
15327

15328

Dal jsem tam i teploměr s vlhkoměrem, abych měl přehled. Je to nějakej NoName z Číny, ale svůj účel splnil :)

Tady je vizualizace, kde je dobře viditelná ona stříška na odvod vody
15335

A tady jsou patrný první klíčky (19.03.2013)
15330

15329

Takhle vypadaly po dvou týdnech (01.04.2013)
15331

Náklady jsou minimální a efektivita hodně vysoká, tak snad tenhle post někoho potěší :)

Darth Vikta

Re: Rychlé a spolehlivé klíčení semen

Napsal: 04 pro 2013 21:48
od chilli-max
Jo tak tomu říkám dobrý nápad...všechny komponenty mám uskladněny v garáži, tak to vypadá že je brzy vytáhnu, udělám pár úprav a bude se klíčit.... díky ti za to. :thanx: :thumbup:

Re: Rychlé a spolehlivé klíčení semen

Napsal: 04 pro 2013 21:57
od DarthVikta
Kdysi dávno v předaleké galaxii mi sloužil jako inkubátor pro líhnutí ještěrů a málem zůstal zahrabanej někde v harampádí... Po letech jsem jej oprášil a našel nový využití :)

Re: Rychlé a spolehlivé klíčení semen

Napsal: 05 pro 2013 12:07
od Chilli.tk
Ahoj, tak prakticky stejný způsob je umístění k radiátoru:)
Jinak se prodávají vyhřívané pařníky, skleníky či podložky ale ty jsou cenově jinde.
Tip: Stejně jako stříška by fungoval igeliťák s jakýmkoli závažím v místě chtěného spadu kapek.
DIY řešení jsou skvělé - IMHO by stačilo použít ideli´ták a zacvaknout na něj kancelářskou sponku aby po ní stékala voda na určené místo.

Za nápad K+!
Jen tak dál...:)

Chilli.tk

Re: Rychlé a spolehlivé klíčení semen

Napsal: 05 pro 2013 21:30
od DarthVikta
Díky za K :)

Umístění k radiátoru mi určitě nevyřeší stabilní teplotu a vlhkost, protože topení nejede konstantně 24/7, kdežto tělísko víceméně ano... ;)

Re: Rychlé a spolehlivé klíčení semen

Napsal: 08 pro 2013 19:37
od proki73
mám otázku na kolik máš nastaveno topné tělelo abys dosáchnul idealní teploty a vlhkosti
ja jsem našel jednu nevyhodu tvého slkeníku po vyklíčení již není nutná tak vysoká vlhkost ale je sřeba přidat osvětlení tudíš kdyby jsi mel originál aqvarko i z osvětlením tak je to super protože se po vyklíčení můžeš zbavit vody a topného tělěsa a přisvicovat uspornou zářivkou která upravuje klima ve skleníku a napomáhá růstu rostlin a díky otvorům na protažení kabelu je je dosaženo i dostatečného přísunu kyslíku jsem aqvarista takže jsem doma vyhraval dostatek věcí na tento inkubator a moc děkuji za přísun dobrého nápadu

Re: Rychlé a spolehlivé klíčení semen

Napsal: 10 pro 2013 19:27
od DarthVikta
Topné těleso je nastaveno na cca 70% výkonu. Dvakrát jsem ho pošteloval, abych dosáhnul teplot, který uvádím a šlus. Jj, po vyklíčení všech rostlin můžeš teplotu fest stáhnout a nad akvárko umístit úsporku. Letos to budu řešit jinak - během tohoto týdne pošlu post (jsem dost zasekanej...)

Re: Rychlé a spolehlivé klíčení semen

Napsal: 11 pro 2013 08:12
od JuraS.
Když už to řešíš takto tak bych dal do vody ještě hadičku od co2 petky..aby se teplota vody rovnoměrněji rozmístila a co2 kyti milují...