Mejto - sezóna 2023

Naše chilli papričky v roce 2023
Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 336
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 986
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Mejto - sezóna 2023

Příspěvekod Mikymoto » 30 kvě 2023 11:23

Aktualizace stavu ke konci května.
81805
Rostlinám pobyt v půdě skleníku evidentně svědčí – barva lupení je výživnější. Mimo skleník ovšem jedna rána za druhou. Pomalu nestíhám míchat postřik na mšice, které postupně navštívily snad vše, co na zahradě roste. Jen co je zlikviduju na jedné plodině, tak je objevím na jiné nejpozději do týdne – plošnému postřiku jsem se zatím vyhýbal, ale zdá se, že mě to nemine.
Buď jsou to takový ty modročerný potvory, které jsou vidět hned, nebo světle zelené, které se hledají hůře. Kromě manželčiných růží a dalších neidentifikovatelných kytkách už napáchaly škody na rybízech. meruzalkách a jahodách. Papriky zatím bez nálezu, ale čekám to každou chvíli.

No a jako tečku na závěr mi děcka včera hlásily, že angrešt je plesnivej. Myslel jsem si, že to mají popletené a bohužel mají lepší oči než já. Navštívilo nás Americké padlí v takové intenzitě, že jeden ze stromků jsem hned ten večer nůžkami transformoval do pytle. Pěl let se člověk piplá se zapěstováním koruny a pak nepostříká včas – a je znova na začátku. Takže pro případné zájemce je odrůda Chryso sice výborná chuťově, ale bohužel náchylná na padlí.

Takhle to dopadá, když stav kontrolujete jen jednou za týden a čekáte s postřikem až na projevy prvních problémů. Napadaných plodů je/bylo min 90%, z toho cca 1/4 měla fakt kompletní svetr z plísně. Výhonky napadené také komplet.
81804

Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 336
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 986
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Mejto - sezóna 2023

Příspěvekod Mikymoto » 05 čer 2023 11:59

Ve skleníku i venku proběhla očista – posbíral jsem všechny opadané listy a z rostlin oškubal vše, co vypadalo podivně nebo bylo před seschnutím. Rostlinám to trošku odhalilo spodek, ale na většině už stejně raší nové boční výhony.

Lehká exkurze – dvě rostliny Aji Strawberry Drop tvoří diametrálně odlišné plody. Co jsem koukal na ty internety, tak i podle nabídky obchodů jsou plody různě tvarované. Jsem celkem zvědavej, co z toho vyleze za překvápko. Na délku mají plody cca stejně, ovšem ten zubatec má průměr cca 3x větší.
818348183881839
Jalapena nasadila slušné tempo - Jalapeno Early a Jalapeno Goliath
81835
Tahle drobná potvora (Pimenta Luna) pokouší moji trpělivost. Už týden kolem kroužím jak mlsnej pes a držím se zuby nehty ji nechat pěkně vyzrát – do konce týdne to ale asi nedám.
81836
Aji Cachucha tvaruje první krabatý patizon.
81837

Thomas
Stálý člen
Příspěvky: 70
Registrován: 19 říj 2021 10:25
Reputace: 255
Obrázky: 0
Bydliště: Holešov

Re: Mejto - sezóna 2023

Příspěvekod Thomas » 06 čer 2023 07:24

Máš to krásné, jen ať ti to tak roste dál :-) Užij si první zralou papričku, já jsem podobně kroužil kolem svých sugar rush a včera jsem to nevydržel... :-)

Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 336
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 986
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Mejto - sezóna 2023

Příspěvekod Mikymoto » 11 črc 2023 12:06

Po více jak měsíci aktualizace.
Až na pár výjimek jede vše jak na steroidech. Volná plocha mezi korunami rostlin už neexistuje.
8207682077
První vybarvené plody ve větším množství má Jalapeno Early - u ostatních chilli zatím začínají jen jednotlivé plody měnit barvu.
82078

Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 336
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 986
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Mejto - sezóna 2023

Příspěvekod Mikymoto » 11 črc 2023 12:10

První sběr z dnešního rána - Jalapeno Early, Aji Cachucha a Pimenta Luna
82079

Baron z Žop
Stálý člen
Příspěvky: 1363
Registrován: 09 srp 2012 18:40
Reputace: 3313
Obrázky: 0
Bydliště: Žopy

Re: Mejto - sezóna 2023

Příspěvekod Baron z Žop » 11 črc 2023 13:37

Zdarec :tiphat:
Jo jóó už to teďka dostává konečně barvičky :jalapeno:

Uživatelský avatar
accuface
Stálý člen
Příspěvky: 822
Registrován: 01 led 2019 19:39
Reputace: 2808
Obrázky: 0
Bydliště: Olomouc

Re: Mejto - sezóna 2023

Příspěvekod accuface » 11 črc 2023 17:21

Moc pěkně ti to valí, radost pohledět. Zajímá mě Pimenta Luna, hlavně chuť a vůně, tak bych pak poprosil krátký popis, díky. Mám ji v plánu asi poslední tři roky, bohužel se na ní ještě nedostalo.

Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 336
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 986
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Mejto - sezóna 2023

Příspěvekod Mikymoto » 11 črc 2023 21:18

accuface píše:
11 črc 2023 17:21
Zajímá mě Pimenta Luna ...

Zdarec - budu srovnávat s Habanada, ke který to má hodně blízko. Velikost plodů je cca stejná - tedy délka kolem 5 cm. Jen má takový válcovitější tvar - není tak to špičky. Barva je víc do broskvové - Habanada měla mírně sytější odstín a blíže k oranžové.
Pal je zanedbatelný až žádný, takže pro požírače Carolina Reaper a jiných jedů je naprosto nezajímavá. Rostlina se zatím drží celkem nízko (do 30 cm) a listy má proti Habanada jako lopouchy (min 2x delší a hlavně širší) - bohužel nedosahuje plodnosti Habanada, která byla obecně extrémní. Nejspíš to bude vazba právě na tu stavbu rostliny, kdy má Habanada při menších listech i mnohem kratší úseky mezi listy a tím i větší počet květů a plodů.

Stěna papriček cca 1,5-2 mm, vůně svěží ovocná s něčím podobným koření - líp to nedokážu popsat. Chuť těžko přirovnat - lehce nasládlé, ovocné a hodně podobné tomu Habanada. Bohužel nemám teď přímé srovnání - Habanada v květináči zatím jen kvete a vše shazuje.

Uvidím jestli se i ta Habanada zmátoří a něco zaplodí - o víkendu dostala novej substrát a víc jak 2x větší květník. Když bude možnost přímého porovnání, tak zkusím doplnit.


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2023“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů