Teplota vs. rostlinky + zasklený balkon

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
Uživatelský avatar
radkiii
Stálý člen
Příspěvky: 225
Registrován: 30 led 2019 23:04
Reputace: 363
Obrázky: 0
Bydliště: Uherský Brod, 251 m n.m.

Re: Teplota vs. rostlinky + zasklený balkon

Příspěvekod radkiii » 24 čer 2022 08:03

Ja sa snáď dokopem k aktualizácii mojho stavu, kde by si videl presne moje aktuálne riešenie. Je to dosť podobné ako minulý rok, ale nejaký progres nastal. Defacto bojujem s tým istým problémom ako ty. Relatívne malý priestor, ktorý sa prehrieva a jeho umiestnením v rohu terasy som prišiel o možnosť prievanu. Takže mám vetranie len z jednej strany ako ty, čo teplote pomože, ale není to ideálne. Určite nenechaj dopadať priame slnko na rastliny. Moja jedna, ktorá je na hornej pozícii hneď pri stene fóliáku prakticky 3 týždne úplne stagnovala. Potom som jej spravil tienenie vystrihnuté z alumatky a už začína rásť.
Nikde ešte nevidím v akých veľkých nádobách máš rastlinky, v tomto prípade platí dvojnásobne, čím viac tým lepšie. Rozprašovač by som nepoužíval, vysoká vlhkosť by robila viac problémov ako úžitku.
Keď to zhrniem, máš 2 možnosti:
pasívne - vetrať a tieniť
aktívne - vzduchotechnika a automatická závlaha
Ja práve pre možnosť chodiť na výlety, dovolenky a podobne som zvolil možnosť aktívnych prvkov. Minulý rok mohol byť fóliák autonómny cca 5 dní. Tento rok po upgrade by mal zvládnuť mesiac bez mojej prítomnosti (reálne menej, lebo zalievam aj rajčiny mimo fóliák).

edit: medzitým si vložil fotky - dal by som im vačšie nádoby

pohnljiri
Nový člen
Příspěvky: 16
Registrován: 22 čer 2022 07:19
Reputace: 11
Obrázky: 0

Re: Teplota vs. rostlinky + zasklený balkon

Příspěvekod pohnljiri » 24 čer 2022 09:55

Dekuji za reakci radkiii :)
Rad se podivam na profil, ,az to tam budes mit :)

Mam v hlave jeste jednu variantu.. a tim by bylo presunout kytky uplne z balkonu pryc do vedlejsiho pokoje za okno, ale tim riskuji zivot kyticek, protoze pokojik patri synkovi O:)
Asi mi nezbyde, nez to tento rok nejak "preckat", pockat na vymenu zaskleni balkona a pak tam hodit bambusove rolety.. tim, ale prijdou o prime slunko :(

Co se tyka kvetinacu a rostlinek..
Rostlinky jsem objednaval teprve letos a kvetinac byl 2-3x vetsi pri zasazeni.. nyni po 3 mesicich se mi take zda, ze je jim malicky :D
Mam tu hlinu, substrat i tekute hnojivo na chilli. Bojim se ale, ze opetovnym presazeni nyni v dobe plodu bych to cele narusil, tak jsem prozatim ponechal, snad nedelam spatne.. pokud by presazeni v teto dobe nevadilo, tak si cestou dom koupim vetsi mozna i samozavlazovaci.. rad si necham poradit :)

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5407
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9067
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplota vs. rostlinky + zasklený balkon

Příspěvekod Tea Racer » 24 čer 2022 10:35

Kromě toho co už bylo řečeno, určitě je důležitá vlhkost a hodne by pomohly větší květníky. Já mám 3.5 l až 6l. Tohle vypadá mensi. Hodne kokosáku do substrátu, umí vyborně pracovat s vlhkostí.

pohnljiri
Nový člen
Příspěvky: 16
Registrován: 22 čer 2022 07:19
Reputace: 11
Obrázky: 0

Re: Teplota vs. rostlinky + zasklený balkon

Příspěvekod pohnljiri » 24 čer 2022 10:53

Tea Racer píše:
24 čer 2022 10:35
.... Hodne kokosáku do substrátu, umí vyborně pracovat s vlhkostí.
mohl bych te prosim pozadat o doplneni? :)
co si tim myslel?

co se tyka kvetinacu, psal jsem v predchozim komentari..
letos jsem je uplne nove vysadil jako sazenicky do 2-3x vetsich kvetinacu.. dorostli rychle..
bojim se, ze kdyz je nyni presadim, bude to zle pro rostlinky.. proto bych presazeni odlozil na jaro.. nebo mohu presadit do vetsiho i nyni popr. v prubehu roku dle potreby? :)

moc dekuji

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5407
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9067
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplota vs. rostlinky + zasklený balkon

Příspěvekod Tea Racer » 24 čer 2022 13:33

pohnljiri píše:
24 čer 2022 10:53

mohl bych te prosim pozadat o doplneni? :)
co si tim myslel?

co se tyka kvetinacu, psal jsem v predchozim komentari..
letos jsem je uplne nove vysadil jako sazenicky do 2-3x vetsich kvetinacu.. dorostli rychle..
bojim se, ze kdyz je nyni presadim, bude to zle pro rostlinky.. proto bych presazeni odlozil na jaro.. nebo mohu presadit do vetsiho i nyni popr. v prubehu roku dle potreby? :)

moc dekuji
Kokosový substrát, kupuje se v cihle, rozpustiš ve vodě a smícháš se substrátem.
https://www.google.com/search?client=fi ... okos+cihla

Vysazuji do jiffů, pak bud rovnou do finálního (anumky) nebo z jiffu do 0,5 l kelímku a z toho do finálního, 3,5 až 6 l. Přesazovat můžeš kdykoliv, ale není dobré přesazovat napřiklad z 0,5 l do 1 l pak do 2 l pak do 3l. Je lepší z 0,5 l do 5 l.
Nevidím kolik l máš ty květníky. Já jsem známý spíš tím, že pěstuji v hodně malých i nekolik let, ale spíš v bytě, na balkoně jak jsem psal.
Mrkni do mého vlákna, tam to mam podrobněji.


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů