Kroucení a usychání listů

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3519
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3661
Obrázky: 0

Re: Kroucení a usychání listů

Příspěvekod MartinS » 22 kvě 2022 22:43

Nejdrive ale proverit na ty breberky nez tam zacnes neco davat. Nicmene nejaka rozumna varka wuxalu neni nikdy na skodu ani preventivne.

lucin86
Nový člen
Příspěvky: 28
Registrován: 21 črc 2020 15:11
Reputace: 3
Obrázky: 0

Re: Kroucení a usychání listů

Příspěvekod lucin86 » 23 kvě 2022 14:37

Listy sem prohlídnul a žádný škůdce vidět není

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3519
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3661
Obrázky: 0

Re: Kroucení a usychání listů

Příspěvekod MartinS » 23 kvě 2022 14:54

Pokud fakt neni a nebyl skudce, takoveto defekty muze v krajnim pripade delat malo vapniku, takze se toho neboj. V rozumne mire uskodit nemuze.
Defaktto pozkozeni pletiva, zasychani okraju, svetle az nekrozni fleky, to vsechno muze tim muze byt.

Ja treba s kazdym normalnim hnojenim (priblizne jednou za 10-14dnu, prihodim do zalivky i 2ml CalMagu na 1l vody)
Vetsinou to vychazi ze tak kazdou patou zalivkou i hnojim, jinak liju jen odstatou vodu. Phcko kdyz ma voda rozumne tak se prilis nezvysi a jednou za cca ty dva tydny to srovnam, protoze zalivka s hnojivem ma cca 6,5-6,7Ph

Nicmene CalMag je dlouhodoba vyziva, ten Wuxal nebo Harmonie je rychlejsi. Vyhni se treba Ledku, tam je hodne potreba dat akuratni mnozstvi, nebo si rostliny spalis jako ja pred lety.

lucin86
Nový člen
Příspěvky: 28
Registrován: 21 črc 2020 15:11
Reputace: 3
Obrázky: 0

Re: Kroucení a usychání listů

Příspěvekod lucin86 » 24 kvě 2022 19:48

78520Znovu jsem mrknul na kytky a žádný škůdce vidět není. Koupil jsem Harmonii a aplikoval roztok na listy a trochu i do zálivky. Jak často takhle rostliny hnojit? Připadá mi, že listy vypadají čím dál hůř. Kroutí se, dělají se hnědé fleky. Viděl jsem, že se prodává i nějaký postřik na listy, který se používá na oslabené a zničené rostliny. Koupit i tohle? Pomůže to něčemu? Název už nevím, ale je to nějaká směs minerálů na oživení rostliny.

KarelG
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: 24 kvě 2022 20:58
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Kroucení a usychání listů

Příspěvekod KarelG » 24 kvě 2022 21:57

Ahoj, obávám se že tam žádného škůdce nenajdeš. To by byla ta lepší varianta protože škůdců se se dá celkem lehce zbavit. Tohle vypadá na Xanthomonas campestris vesicatoria, což je bakterie. Šíření podporuje vysoká vlhkost a vysoká teplota. V teplejších oblastech světa je to zásadní patogen paprik, kdy při výskytu na počátku sezony se obvykle likviduje celá sadba, protože léčba je nákladná a nejistá. Když si zadáš název do vahledávače, tak uvidíš, že projevy jsou hodně variabilní. To je proto, že variabilní je ta bakterie, každý kmen se chová trochu jinak. Na kytky se to dostane obvykle už ze semen, proto se při pěstování paprik ve velkém semena ošetřují dezinfekci (lignohumát, heřmánek apod. to neřeší). Neměl si náhodou u některých sazenic strakaté listy (jakoby panašované)? Tak se to poprvé projevilo u mě. Dokud byly kytky pod lampou, v suchu a nízké teplotě, tak se to drží jenom na infikované odrůdě. Ale jak se to dá do skleníku tak se to rozjede na další kytky.
Co se s tím dá dělat? Co najdeš na netu neni moc povzbudivé. Ve vědeckých článcích se píše o významu virulence konkrétního kmene. Já jsem asi měl štěstí na mírnější kmen, protože se mi to podařilo vyhubit, takže ti popíšu, co jsem s tím udělal já, snad ti to pomůže. Řídil jsem se informacemi ze zahraničních webů

-zlikvidovat nejnapadenější rostliny (ne do kompostu!) - jsou zdrojem infekce pro další kytky (pozor na rajčata, některé kmeny této bakterie jsou patogení pro papriky i rajčata),
-u rostlin, které chceš zachránit odstřihat poškozené listy (nemilosrdně), při přechodu na další rostlinu vydezinfikovat ruce i nůžky lihem a nechat uschnout
-postřik mědnatým praparátem -já použil u nás dostupný Champion 50WP v koncentraci doporučené výrobcem.
-udržovat listy suché, ty postřiky s vápníkem nebo hnojivem to můžou hodně zhoršit, navíc papriky takhle na začátku sezony obvykle nedostatkem vápníku netrpí
-pokud se objeví další poškozené listy je třeba je likvidovat hned na začátku. Rostlinu nezahubí ani odebrání většiny listů, znova obrazí. Akorát je to hodně zbrzdí (a navíc je brzdí i ta měď).

Přeji ti hodně štěstí v boji a dej prosím vědět jak to dopadne.

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3519
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3661
Obrázky: 0

Re: Kroucení a usychání listů

Příspěvekod MartinS » 24 kvě 2022 22:59

Aha tak to je pro me treba novinka. Neni to uplne pravda ze deficit vapniku se nevyskytuje u mladych rostlin. Osobne jsem mel deficity uz doma za oknem a prave pridanim vapniku to zmizelo. Jednalo se o prosvitajici fleky a pozkozene az nekroticke pletivo na listech. S timto asi moc lidi zde zkusenost nema.

lucin86
Nový člen
Příspěvky: 28
Registrován: 21 črc 2020 15:11
Reputace: 3
Obrázky: 0

Re: Kroucení a usychání listů

Příspěvekod lucin86 » 25 kvě 2022 13:02

No tak to jsi mě moc nepotěšil... No já pořád doufám, že je to pouze tím vápníkem. V neděli jsem použil tu Harmonii a zda se mi, že se jedna kytka začíná pomalu zlepšovat. No tak budu doufat a uvidím. A co se týče té Harmonie, jak často používat?

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3519
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3661
Obrázky: 0

Re: Kroucení a usychání listů

Příspěvekod MartinS » 25 kvě 2022 14:05

No to my vsichni doufame, ze to bude jen vapnik. Ja osobne pouzival Wuxal tak jednoi za 14dni. Nevim jak je to s davkovanim Harmonie.
Ja bych to ted chvili nechal a uvidis no.
Nicmene to o cem psal KarelG je zajimave a kdyz jsem se dival na internet tak hodne podobne tomu co mas na listech, ale urcite bychom ti prali, aby to nebylo ono.


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů