Lumír NJ 2022

Naše chilli papričky v roce 2022
lumír
Stálý člen
Příspěvky: 104
Registrován: 30 říj 2021 12:55
Reputace: 443
Obrázky: 0
Bydliště: Nový Jičín

Re: Lumír NJ 2022

Příspěvekod lumír » 01 lis 2022 21:29

a je to naložené. Odložil jsem charapity i na semena. Tak snad tam nějaké budou...

80912

Uživatelský avatar
accuface
Stálý člen
Příspěvky: 822
Registrován: 01 led 2019 19:39
Reputace: 2807
Obrázky: 0
Bydliště: Olomouc

Re: Lumír NJ 2022

Příspěvekod accuface » 01 lis 2022 22:01

Pěkná práce, celkem by mě zajímalo, jak ta nakládaná charapita chutná. Každý rok zvažuju, že ji zkusím, ale odrazuje mě to, jak jsou plody malé, nechce se mi s tím pracovat.

lumír
Stálý člen
Příspěvky: 104
Registrován: 30 říj 2021 12:55
Reputace: 443
Obrázky: 0
Bydliště: Nový Jičín

Re: Lumír NJ 2022

Příspěvekod lumír » 01 lis 2022 23:07

Chutná skvěle. Aromatická, ovocná a ostrá. Jak jsou ty plody malé, tak ta ostrost se zdá být větší. V pěstební nádobě jsem se o ni moc starat nemusel. Teda až na to, že teď před koncem jsem ji musel furt stříhat, trhat květy a poupata. Když to třeba porovnám s beraníma rohama, které mám fakt rád, tak právě ty rohy mě stály daleko víc práce. Sklenici BR 1 l sním za dva dny. Skleničku charapity 60 ml během několika týdnů. Z jedné rostliny charapity mám 2,9 l zavařených (cca 50 x 60 ml, mám je samozřejmě v různých skleničkách). Beraních rohů 18 rostlin, které jsem musel furt drchat a zalévat, tak mám asi 30 litrů. Za mne ta jedna charapita dala méně práce. Ano, fakt je, že se trochu přerostla (1,5 x 1,2 m) a normálně je menší, ale ikdyby jsi z jedné rostliny měl jen třeba 5 x 60 ml "bez práce", tak to stojí za to. Já ji původně zavařoval do skleniček 135 ml, ale je to zbytečně velké. 60 ml je akorát. Já tu pak někdy něco napíši o tom jak se dařilo/nedařilo charapitám, které jsem zasadil, třeba to někomu pomůže.

Uživatelský avatar
accuface
Stálý člen
Příspěvky: 822
Registrován: 01 led 2019 19:39
Reputace: 2807
Obrázky: 0
Bydliště: Olomouc

Re: Lumír NJ 2022

Příspěvekod accuface » 01 lis 2022 23:28

Díky moc za vyčerpávající informace, možná ji příští rok zkusím. Láká mě odrůda Aji Charapita Peach, protože mi přijde, že broskvové odrůdy jsou nejchutnější. Za další informace ohledně pěstování budu jenom rád.

lumír
Stálý člen
Příspěvky: 104
Registrován: 30 říj 2021 12:55
Reputace: 443
Obrázky: 0
Bydliště: Nový Jičín

Re: Lumír NJ 2022

Příspěvekod lumír » 02 lis 2022 17:27

accuface píše:
01 lis 2022 23:28
Díky moc za vyčerpávající informace, možná ji příští rok zkusím. Láká mě odrůda Aji Charapita Peach, protože mi přijde, že broskvové odrůdy jsou nejchutnější. Za další informace ohledně pěstování budu jenom rád.
Aji Charapita Peach slyším prvně, ale na tom není nic divného. Jestli jsi ji chutnal, tak jaká byla? Semena od ní v CZ jsem neviděl. Jinak pokud by si chtěl ochutnat tu moji nakládanou, tak jich mám dost.

Uživatelský avatar
accuface
Stálý člen
Příspěvky: 822
Registrován: 01 led 2019 19:39
Reputace: 2807
Obrázky: 0
Bydliště: Olomouc

Re: Lumír NJ 2022

Příspěvekod accuface » 02 lis 2022 18:06

lumír píše:
02 lis 2022 17:27
accuface píše:
01 lis 2022 23:28
Díky moc za vyčerpávající informace, možná ji příští rok zkusím. Láká mě odrůda Aji Charapita Peach, protože mi přijde, že broskvové odrůdy jsou nejchutnější. Za další informace ohledně pěstování budu jenom rád.
Aji Charapita Peach slyším prvně, ale na tom není nic divného. Jestli jsi ji chutnal, tak jaká byla? Semena od ní v CZ jsem neviděl. Jinak pokud by si chtěl ochutnat tu moji nakládanou, tak jich mám dost.
Aji Charapita Peach jsem nechutnal ani nepěstoval, pouze jsem psal, že mi broskvové odrůdy přijdou nejchutnější tak nějak všeobecně. A semínka v ČR asi neseženeš, viděl jsem je pouze v zahraničních eshopech.

lumír
Stálý člen
Příspěvky: 104
Registrován: 30 říj 2021 12:55
Reputace: 443
Obrázky: 0
Bydliště: Nový Jičín

Re: Lumír NJ 2022

Příspěvekod lumír » 11 lis 2022 18:29

Tak jsem ještě něco otrhal. Nějaké papričky na poli ještě jsou, ale už to asi bude konec.

8098380984

lumír
Stálý člen
Příspěvky: 104
Registrován: 30 říj 2021 12:55
Reputace: 443
Obrázky: 0
Bydliště: Nový Jičín

Re: Lumír NJ 2022

Příspěvekod lumír » 13 lis 2022 15:58

Chtěl jsem tu v rychlosti napsat ještě něco k těm charapitám. Já jsem si semena objednal a vysel asi na konci prosince. Z deseti semen byly čtyři kytky. Dvě jsem ještě ve velikosti cca 5 cm dal už do finálních nádob (se zásobníkem na vodu ve spod) a dvě jsem nechal v menších a zaléval vrchem. Stěhoval jsem je v únoru za slunkem jak kočka koťata. Vyplatilo se. Ty dvě ve finálních nádobách rostly daleko rychleji než ty menších květináčích. Ty dvě v pěstebních nádobách jsem měl na bálkóně do doby než mi jednu vytrhl vichr i s kořeny. Dostal jsem bobky a tu jednu jsem hned v nádobě dal do skleníku a jednu z klasického 1l květináče jsem zasadil ve skleníku do země. Tu poslední jsem dal kolegovi z práce. Měl jsem ve skleníku tedy dvě. Ta v zemi měla standardní rozměry a ta v nádobě rostla a kvetla jak splašená. Ikdyž už bya ve skleníku s rajčaty, tak protože byla v nádobě, tak jsem ji často venčil na slunci, tedy do doby než neprošla dveřmi. Ta v zemi vydržela dlouho zalitá i za horka. Jako by se jí nechtělo vstřebávat vodu. Ta v nádobě v horkých dnech spotřebovala i 5 litrů vody. Obě jsem hnojil stejně. Hoštické hnojivo na okurky a cukety (6-6-6) + lingohumát + občas atonik + ke konci sezóny wuxal calcium. Hnojil jsem jednou týdně, ale poloviční dávku než udávají výrobci.
Někdy na začátku srpna jsem ve skleníku zlikvidoval skoré rajčata a tím pádem se tam udělalo místo. Během několika týdnů měla charapita přes metr a půl na šířku a na výšku 1,2 m. Ta charapita co byla v zemi si držela svých 60 cm x 70 cm a měl jsem z ní jednu zavařenou skleničku 130 ml a minulý týden si ji vykopal kolega a dal si ji domů a asi na ní ještě jedna sklenička bude. Ta v nádobě plodila o dušu a celkem toho bylo 2 900 ml plodů. Minulý týden si ji odvezl druhý kolega a má ji také doma. Taky na ní asi jedna sklenička zůstala. Od konce září do začátku listopadu jsem ji stříhal a trhal všechny květy - bál jsem se, že to nedozraje.
Za mne mám jednoduchý závěr. Pěstební nádoba se zásobníkem na vodu ve spod to jistí, Do pařeniště dát semena už na konci prosince. Rostlinu dát co nejdříve do finální nádoby. Stěhovat to za sluncem (nemám grow box). Dát do skleníku, kde to bude mít dostatečný volný prostor nebo mít ve skleníku něco, co se zlikviduje už na začátku srpna (třeba rané rajčata). Když jsem rostlinu stříhal a trhal květy, tak ten poslední sběr měl 1,2 litrů a kuličky byly větší cca o 1 - 2 mm než při prvním sběru.
Já s "divoškami" nemám žádné zkušenosti, tak bych to ještě vyzkoušel příští rok jednou. Nějaká semena jsem si sehnal u nás, něco v zahraničí. Kozí rohy, elephanty, large cherry chocolate už v takovém nožství nechci, protože toho bylo fakt moc. Doma to nikdo nejí, jen já a 150 sklenic na zimu je i na mne moc, takže to rozdávám a je to škoda. Dalo to dost práce, takže asi tak...


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2022“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host