Mejto - sezóna 2022

Naše chilli papričky v roce 2022
Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 336
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 986
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Mejto - sezóna 2022

Příspěvekod Mikymoto » 08 bře 2022 14:49

Vyhřívaný pařník s jiffy jsem o víkendu odpojil od napájení a nechávám vyschnout – kromě jediného opozdilce z posledního výsevu se neprobudilo nic, takže 14 jiffů půjde na recyklaci. V nevyhřívaném pařníku se alespoň část osiva probrala a vylezlo ještě několik lenochů. I tak zůstávají některé chlívky zcela prázdné. Dosev už nebude – je dost práce i s tím co vylezlo. Vyhodnotil jsem to tak, že se prostě naplní skleník, zbytek půjde ven na záhon a když to nezaplní celej záhon, tak se holt večer vybrečím ženě na rameni a život jde dál.

Místo mezitím dost ubývá a už jsem tchýni oznámil, že jakmile nebudu mít kam ustupovat, tak ten „její“ oddíl půjde pěkně na nové stanoviště k nim (předpěstovávám i pro část rodiny). Příliš agilní sazenice dostávají za trest umístěnku do prádelky, kde je míň světla a hlavně dost zima. Pokud se dá věřit teploměru tak je tam 10-13 °C, což není zrovna ideál, ale kytky to bez kecání dávaj. Každopádně toužebně očekávám zvýšení teplot venku – zatím předpověď vypadá spíš pro únor než pro březen.

Tady se sluní sazeničky před večerním pobytem v solárku - už bez těch největších, které mrznou v prádelce spolu se salátem a mangoldem.
77711

V neděli proběhla akce rajčata a do substrátu zahučelo 16 odrůd pro letošek – bude nutná krutá selekce, pač asi neumím počítat. Manželce jsem říkal, že letos bude stačit 20 rostlin (40 kousků minulej rok byl dost očistec), ale vypadá to spíš na 30. Snad si toho nevšimne :blink:

Uživatelský avatar
Blixa
Stálý člen
Příspěvky: 404
Registrován: 13 črc 2021 07:50
Reputace: 1310
Obrázky: 0
Bydliště: Stredné Slovensko, 568m n.m.

Re: Mejto - sezóna 2022

Příspěvekod Blixa » 08 bře 2022 15:14

pekne ti to ide Miky :thumbup:
Hudobná výchova no.28 - LEXUS - Jedu si na Slovensko... chaka boom!

Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 336
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 986
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Mejto - sezóna 2022

Příspěvekod Mikymoto » 08 bře 2022 15:27

Ju, díky. Některé jedou tak, že z nich jde strach - vzrůstem odpovídají těm pomalejším z minulého roku někdy začátkem května. Inu poučení pro příště - fakt není dobrej nápad vysévat baccatum spolu s chinense. Každopádně proti minulému roku jim svítím (cca 16 - 23) a spoléhám na brzdu v prádelce.

Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 336
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 986
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Mejto - sezóna 2022

Příspěvekod Mikymoto » 15 bře 2022 17:40

Papriky jedou jak vzteklé - v sadbovači zůstalo už jen pár posledních opozdilců, kterým hodlám dát ještě šanci. Jinak je vše přeházeno do jogurťáků. Jestli jsem dobře kalkuloval, tak je životaschopných cca 100 ks. S ohledem na vytahování budu muset odeslat další oddíl do exilu - buď prádelka, nebo dílna, aby se trochu zarazily. Začínají vylézat i rajčata, takže skupinka paprik pro tchýni dostane brzy jednosměrnou jízdenku, aby uvolnila prostor (škoda, že barák má tak málo vhodných oken).
77781
Také jsem narazil při přerovnávání sazenic na pár kousků se značnou intumescencí - zálivkou to myslím nebude. Zalévám všechny +- stejně a substrát nechávám proschnout - někdy až do částečného svěšení listů. Takže jim asi nevyhovuje těsné sousedství - pro jistotu jsem sazenice ze 2 táců rozrovnal na 3 tácy a zvětšil tak mezery mezi rostlinami. Zdá se, že to postihuje prioritně jednu odrůdu sladkých paprik - Benxi (mají to všechny sazenice). V podstatně menším měřítku se ale problém objevil i na několika pálivkách.
7777977780

Uživatelský avatar
Bonebreakers
Stálý člen
Příspěvky: 867
Registrován: 18 črc 2019 15:09
Reputace: 1941
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň 310 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Mejto - sezóna 2022

Příspěvekod Bonebreakers » 15 bře 2022 20:03

Jé krásný případ intumiscence, něco podobného jsem si "vyrobil" loni, zálivkou to také nebylo, ale vysokou vzdušnou vlhkostí co jsem měl u kytek na parapetu na chodbě. Malinkatý PC větráček, nebo stolní větrák na chvíli s ním fouknout těsně nad listy a tím snížit vlhkost co se zřejmě dělala mezi moc natěsnanýma rostlinama. No a nebo to Tvoje řešení pokud bude stačit k nějaké cirkulaci vzduchu.
Bone-bezzemkova-sezona-2019
Bone-bezzemkova-sezona-2020
Bone-bezzemkova-sezona-2021

:jalapeno: Bone :jalapeno:
„... vypouštením tabákového dýmu do vody zlato nevzniká.“ — Jára Cimrman
Důvod, proč pacifisté a zbabělci dosud díky evoluci přirozeně nevymřeli je ten, že se vždy najdou tací, kteří na jejich ochranu pozvedají zbraně.

vsezved
Stálý člen
Příspěvky: 775
Registrován: 09 pro 2019 22:24
Reputace: 2350
Obrázky: 0
Bydliště: Stod

Re: Mejto - sezóna 2022

Příspěvekod vsezved » 15 bře 2022 20:47

Ukázková intumescence, se kterou se potýkám každý rok. Letos předpěstuji v úplně jiných podmínkách než v předchozích sezónách a neumím se tomu vyhnout.
Po pravdě pupínky mi až tak nevadí, ale ta deformace listů mi vždy dělala starosti.
Někdy mi přišlo, že se s intumescencí rostlinky trochu zpozdily, ale není to taková katastrofa, jako když začnou listy z nenadání opadávat.
Zamysli se nad tím, jak snížit vlhkost a to převážně vzdušnou. Zvadnutí listů na chvilku nevadí,ale třeba na víkend, kdy jsem mimo předpěst bych to neriskoval. Proto doporučuji substrát raději vlhčí, než vyschlý na troud. Důležitá je i teplota a pohyb vzduchu v okolí. Doporučuji zjistit vlhkost v pěstebním prostředí, ať se máš od čeho odrazit.
Držím ti palce.
Každý máme svoji úchylku. Život je otázkou priorit.

Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 336
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 986
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Mejto - sezóna 2022

Příspěvekod Mikymoto » 15 bře 2022 23:44

No já to mám takto rozprasené poprvé. Vlhkost vzduchu až tak moc řídit nedokážu. Neb je to v obytných místnostech, kde chrápeme - leda častěji větrat. Když jsem to zaregistroval poprvé, tak jsem se vyděsil, že to mám zamořené mšicemi - až při bližším zkoumání se ukázaly ty krupičky. Uvidím, zda pomůžou ty větší mezery mezi rostlinami.

Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 336
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 986
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Mejto - sezóna 2022

Příspěvekod Mikymoto » 21 bře 2022 15:59

Nadpoloviční většina sazenic už se "brzdí" v dílně a prádelce - i tak jsou některé annuumky nepěkné vyzábliny. Snad jim pobyt v nižších teplotách změní priority a začnou se věnovat více kořenům.
V ložnici jsem objevil stopy nějakého škůdce - kompletně sežraný růstový vrchol u Sukari. Zůstali tam nějaké spodní listy ve 2 patrech, tak to nechám ze studijních důvodů dále živořit, zda to zkusí rostlina nějak vykompenzovat a obrazí zpoza těch pahýlků. Mám ještě jednu sazenici v záloze, takže pokračování je zajištěno.
Taky si ale mohla ta potvora vybrat nějakou obyčejnější odrůdu. Manželka ji přistihla přímo při činu údajně ještě žvýkající, leč už bez důkazů - vše prý hanebně polkla. Dnes večer budu tedy muset místo čtení pohádky cácorce trpělivě vysvětlovat, že je lepší počkat až kytička vyroste, vykvete a potom zaplodí - zralé papriky jsou přeci jen lepší než listí. :look:
Po této zkušenosti uznávám, že manželka není zbytečně paranoidní ohledně skladby flóry v domě a na zahradě. Pěstování některých kytek, jako Náprstníku holt bude muset ještě na chvíli odložit.


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2022“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti